Nemlendiriciler Alerjilere Nasıl Yardımcı Olabilir?

Nemlendiriciler Alerjilere Nasıl Yardımcı Olabilir?

Nemlendiriciler nemi arttırmak için havaya buhar veya su buharı bırakan cihazlardır. Nem havadaki su buharı miktarı demektir. Alerjilerin hem geliştirilmesi hem de tedavisinde rol oynayabilir.

Yüksek neme sahip hava solumak alerjilerin rahatsızlıklarını ve semptomlarını hafifletmenin bir yoludur. Örneğin alerjik rinit nazal mukozanın hassas, nemli dokularında burun tıkanıklığı, tahriş ve iltihaplanmayı demektir. Bu dokuların iltihaplanmasını azaltmak, hızlı bir rahatlama sağlayabilir. Bu nemlendirilmiş nazal dokularınızın, burun boşluğunuzdan gelen tahriş edici ve alerjenleri dışarı atmasına ve alerji belirtilerinizi azaltmasına izin verir.

Sizin için doğru nem seviyesini bulmak zor olabilir. Toz akarları ve küf, iki yaygın alerjen, düşük nemde gelişemez. Fakat daha yüksek nem boğaz ve burun pasajı dokularında çok daha rahattır. Çok nemli veya kuru olmayan iç mekan en iyisidir.

Nemlendiriciler Türleri

İhtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebileceğiniz birkaç farklı nemlendirici vardır. Nemlendiriciler ılık veya soğuk sisi yayar ve aşağıdaki farklı modellerde gelir.

İkazlar

İç ortamlar o kadar çok nemlidir ki rahatlatmak yerine alerjileri tetikleyebilir. Çok yaygın bir alerjen ev tozu akarlarıdır. Bu yaratıklar sadece %70 ila %80 oranında nem seviyelerinde gelişebilir. Küf ve pas, alerjinin diğer yaygın nedenleridir. Sağlıksız küf büyümesi, yüksek nem seviyesinde artar. Alerji semptomlarını ve alerjiye bağlı astımı kolaylaştıran ideal bir nem seviyesi bulmak önemlidir, ancak toz akarları ve küflerin gelişmesini teşvik edecek kadar yüksek olmamalıdır.

Nemlendiriciler, alerji semptomlarını azaltmaya ve hava yolunun mukoza zarının sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, nemlendiriciler düzgün bir şekilde korunmazsa, alerji semptomlarını kötüleştirebilir veya başka hastalıklara neden olabilirler. Bakteriler ve mantarlar büyüyebilir ve bunlar akciğerlere solunduğunda tehlikeli olabilir.

Nemlendiricinizi Temizleme

Kirli nemlendiriciler özellikle astım veya alerjisi olanlar için sağlık sorunlarına yol açabilir.

Nemlendiricinizi temizlemek için bazı kurallar şunlardır:

  • Her kullanımdan sonra hazneyi durulayın ve iyice kurulayın.
  • En az haftada bir kez ve nemlendiricinizi saklamadan önce sert su kalıntısını gidermek için sirke kullanın. Ayrıca üretici tarafından tavsiye edilen bir dezenfektan kullanın.
  • Nemlendiricinizi bir süre kullanmadıktan sonra çıkardığınızda tekrar temizleyin. Kullanmaya hazır olana kadar doldurmayın.

Görünüş

  • Alerjileri tedavi etmek için bir nemlendirici kullanmayı düşünüyorsanız, ihtiyaç duyulan alanı kaplayacak kadar büyük bir nemlendirici seçtiğinizden emin olun. Yatak odanızda sadece nemlendiriciniz olmasını isteyebilirsiniz ya da tüm evinizi veya ofisinizi kaplayabilirsiniz.
  • Nemlendiriciler aslında iddia edilen alanın miktarını kapsamayabilir, bu yüzden ihtiyacınız olacağını düşündüğünüzden biraz daha büyük bir nemlendirici satın alın.
  • Nem asla %50’den fazla olmamalıdır, yoksa toz akarlarının gelişmesi için ortam nemli hale gelir. Bu alerji belirtilerinizi artırabilir. Evinizdeki nem seviyelerini ölçmek için iç mekandaki bağıl nemi ölçen bir higrometre satın alabilirsiniz.
  • Nemlendiriciler, düzenli olarak muhafaza edildikleri ve temizlendikleri sürece sadece alerjilerinize fayda sağlar. Nemlendiriciyi temizlememek, alerji belirtilerinize katkıda bulunabilir. Alerjilerinizin faydalarını korumak için yeterince temizleyebileceğiniz bir nemlendiriciyi seçin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...