Neştersiz Vasektomi

Neştersiz Vasektomi

Vasektomi bir erkeği kısırlaştıran cerrahi operasyondur. Operasyondan sonra sperm meni ile karışamaz. Bu penisten akan sıvıdır.

Neştersiz Vasektomi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Vasektomi Nedir?

Erkeğin tohum kanallarının ameliyatla bağlanmasıdır. Uygulandıktan sonra erkek artık gebe bırakamaz.

Kimler İçin Uygundur?

Bu işlemi yaptırmaya bilinçli ve gönüllü olarak karar veren çiftler. Kesinlikle bir daha çocuk sahibi olmak istemeyenler. Çocuk sahibi olması sakıncalı olanlar.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Vasektomi olanlarda, İşlem yerinde şiddetli ağrı, kızarıklık, ateş ve hassasiyet olursa, Erkeğin eşinde adet gecikmesi olursa derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bu işlemi yaptırmak isteyen kişiler üroloji bölümüne gitmelidir.

Geleneksel vasektomide testis torbasına iki kesik atılır. Ancak 1980’den sonra neştersiz vasektomi Amerikan erkekleri için popüler tercih olmuştur. Neştersiz vasektomi, geleneksel yöntem kadar etkilidir ve daha kısa iyileşme süresi ile daha az kanama içerir.

Neştersiz Vasektomi Vs. Geleneksel Vasektomi

 • Bu iki yöntem arasındaki fark cerrahın sperm kanalına nasıl ulaştığıdır. Sperm tüneli, spermlerin meni ile karışmak için idrar yoluna geldiği tüneldir.
 • Geleneksel vasektomide atılan iki kesin sperm kanalına ulaşmak için kullanılır. Neştersiz vasektomide ise sperm kanalları bir mengene ile tutulur ve sperm kanalına ulaşmak için iğne ile delik açılır.
 • 2014 yılında yapılan bir incelemede neştersiz vasektomide 5 kat daha az enfeksiyon kapma vakası gözlemlenmiştir. Aynı zamanda şişmeye neden olan pıhtılar ve diğer sorunlar da daha az meydana gelmektedir.
 • Ayrıca geleneksel vasektomiden daha hızlıdır ve yaraları kapatmak için dikiş gerektirmez. Neştersiz vasektomi aynı zamanda daha az ağrı ve kanama demektir.

Operasyondan Ne Beklemeli

 • Operasyondan önceki 48 saatte aspirin ve diğer NSAID ilaçlardan, Advil ve Aleve gibi, uzak durulmalıdır. Bu ilaçları herhangi bir ameliyattan önce almak kanama sorunları riskini arttırır.
 • Ayrıca gündelik hayatta kullandığınız diğer ilaç ve takviyelerin ameliyat üzerinde ki etkilerini doktorunuzla konuşun.
 • Vasektomi bir ayakta tedavi ameliyatıdır. Yani ameliyat sonrasında evinize gidebilirsiniz.
 • Doktorunuzun ofisine giderken rahat kıyafetler giyin ve evinizde kullanmak üzere sporcu iç çamaşırı alın. Ayrıca ameliyat öncesi testis torbası etrafında bulunan kıllarınızı kesmeniz istenebilir. Bu durum da ameliyat önce doktor ofisinde yapılabilir.
 • Hazırlanmak için yapmanız gerekenleri doktorunuzun ofisine sorun. Doktorunuz vasektomi öncesi size bir yapılacaklar listesi vermelidir.
 • Ameliyat sırasında üzerinizde sadece hastane önlüğü olacaktır. İşlem öncesinde ağrı hissetmemeniz için kasıklarınıza ya da testis torbanıza bölgesel anestezi uygulanır. Ayrıca vasektomi öncesi rahatlamanız için size ilaç verilebilir.
 • Ameliyatın yapılabilmesi için doktorunuz sperm kanalını eli ile hissederek bulacaktır. Kanalların derinin hemen altında kalması için testis torbanızda mengene tarzı tutucular kullanılır.
 • Bir iğne yardımı ile testis torbasında ufak bir delik açılır. Sperm kanalları bu delikten dışarı çekilir ve kesilir. Dikiş, kelepçe, hafif bir elektro şok ya da uçları bağlanarak kapatılırlar. Daha sonra doktorunuz tarafından kendi yerlerine yerleştirilirler.

İyileşme Süresince Ne Beklemeli

 • Operasyon sonrasında doktorunuz size ağrı kesici verecektir. Bu ilaç genellikle Tylenol olmaktadır. Doktorunuz ayrıca iyileşme süresinde testislerinizi nasıl korumanız gerektiğini de anlatacaktır.
 • Delikler kendiliğinden iyileşecektir. Ancak üzerinde evde değiştirilmesi gereken bandajlar olacaktır.
 • Hafif bir sızma ya da kanama normaldir. Bu akıntı 24 saat içinde durmalıdır.
 • Daha sonra bandaja ihtiyacınız olmayacaktır ancak bölgeyi temiz tutmanız gerekmektedir. Bir gün sonra banyo yapabilirsiniz ancak testis torbasını temizlerken dikkatli olmalı ve havluyu sürtmeden kurulamalısınız. Ameliyattan sonraki 36 saat oluşabilecek ağrı ve şişmeyi azaltmak için buz torbası ya da donmuş sebze kullanabilirsiniz. Buz torbasını ya da sebzeleri temiz bir havluya sardığınızdan emin olun.
 • Gündelik hayatınıza 48 saat sonra dönebilirsiniz. Fakat bir hafta boyunca, boşalmaktan, ilişkiye girmekten, koşmaktan ve ağırlık kaldırmaktan uzak durun.

Muhtemel Sorunlar

Ameliyat sonrasındaki birkaç gün rahatsızlık olması normaldir. Sorunlar nadir olarak oluşurlar. Eğer oluşurlarsa, meydana gelecekleri versiyonlar:

 • Kızarıklık, şişme ya da akıntı
 • İdrar yapmada zorlanma
 • Reçeteli ilaçlar ile kontrol altına alınamayan ağrı

Vasektomi sonrası sorunlardan bir diğeri ise spermlerin testislerde bir yumru oluşturmasıdır. Buna sperm granülomu denir. NSAID yumru çevresindeki iltihaplanmanın ve rahatsızlığın azalmasına yardımcı olur.

Granülomlar kendiliğinden yok olurlar ancak süreci hızlandırmak için iğne ya da steroid kullanılabilir.

Kan toplanmaları da kendiliğinden geçer. Ancak ameliyatı takip eden haftalarda ağrı ve şişlik meydana gelirse en kısa sürede kontrole gidiniz.

Bir diğer önemli durum ise, ilk birkaç hafta verimli olmanızdır. Meninin spermlerden tamamen temizlendiğinden emin olana kadar başka doğum kontrol yöntemleri de kullanın.

Doktorunuz ameliyat sonrasındaki birkaç ay içinde meniyi kontrol etmek için boşalmanızı ve incelenmesi için bir örnek getirmenizi isteyebilir.

Tahmini Maliyet

Herhangi bir güvence olmaması durumunda vasektominin maliyeti 1,000 dolar civarındadır. Bazı devlet destekli güvenceler vasektominin maliyetini karşılayabilir.

Sağlık güvencenizin vasektomiyi kapsayıp kapsamadığını güvenceyi aldığının firmaya sorun.

Vasektominin Geri Alınması

Ameliyatı geçiren erkeklerin tekrardan verimli olması için vasektominin geri alınması mümkündür.

Vasektominin geri alınması için sperm kanalları tekrar birleştirilir. Bu durum genel olarak bir partnerinden bir ya da iki çocuğu olan ve daha sonra yeni aile kurmak isteyen kişiler tarafından istenmektedir. Bazı durumlarda çiftler çocuk sahibi olma konusunda fikirlerini değiştirirler.

Vasektominin geri alınması her zaman verimliliğin geri geleceğini garanti etmez. Yaygın olarak vasektomiyi takip eden 10 yıl içerisinde etkili olabilmektedir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...