Non-Hodgkin Lenfoma (NHL): Bu Belirtilere Dikkat Edin!

Non-Hodgkin Lenfoma (NHL): Bu Belirtilere Dikkat Edin!

Non-Hodgkin lenfoma, lenf sistemi kanseridir. Tümörler, lenfositlerde geliştiğinde ortaya çıkar. Lenfosit, bir tür akyuvar hücresidir. Non-Hodgkin lenfoması, Hodgkin lenfomasından daha yaygın olarak görülür. Hodgkin lenfoması ve non-Hodgkin lenfoması arasındaki temel fark Reed-Sternberg hücresi adı verilen anormal hücrenin varlığıdır. Bu anormal hücre tipi sadece Hodgkin lenfomasında görülür. Hodgkin lenfoması ve non-Hodgkin lengomasının tedavileri çok farklıdır. Birçok kanser türü lenf bezlerine yayılabilir. Ancak, yalnızca lenf dokusunda başlayan kanserler lenfoma olarak kabul edilirler.

Non-Hodgkin Lenfoma (NHL) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Her kanser türünde olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Non-Hodgkin lenfomanın tedavisi yaşınıza, lenfomanın türüne ve lenfomanın evresine bağlıdır.

Non-Hodgkin Lenfoması Önlenebilir mi?

Non-Hodgkin lenfomasını önlemenin bilinen bir yolu yoktur. Ancak, obezite ve HIV gibi hastalığa neden olduğu bilinen durumlardan uzak durulması riski azaltacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Non-Hodgkin lenfoma için İç Hastalıkları (Dahiliye), Hematoloji (Kan Hastalıkları) bölümlerine gidilir.

Non-Hodgkin Lenfomanın Belirtileri

Non-Hodgkin lenfomanın belirtileri arasında şunlar bulunur:
Karında ağrı ya da şişlik
Göğüste ağrı
Öksürük
Nefes almada zorlanma
Lenf bezlerinin şişmesi
Yorgunluk
Ateş
Gece terlemeleri
Kilo kaybı
Sizde endişe yaratan, uzun süredir devam eden belirtiler yaşıyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

Non-Hodgkin Lenfomanın Nedenleri

Doktorlar ve araştırmacılar non-Hodgkin lenfomaya neyin eden olduğunu bilmemektedirler. Vücutta çok fazla anormal lenfosit üretildiğinde bu hastalık görülmektedir. Bu anormal hücreler ölmez, büyüyüp bölünmeye devam ederek lenf bezlerini de büyütürler.

Non-Hodgkin Lenfoma için Risk Faktörleri

Non-Hodgkin lenfoma için birçok kişide belirgin bir risk faktörü bulunmaz. Birden fazla risk faktörüne sahip olunmasına rağmen non-Hodgkin lenfoma görülmemesi mümkündür.

Non-Hodgkin lenfoma riskini artırabilecek bazı faktörler:
Yaşlı olmak (Bu hastalık genellikle 60 yaş ve üstünde görülür.)
Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanılması
HIV, Epstein-Barr virüsü ya da Helicobacter pylori gibi mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlar
Yabani ot ve böceklerle mücadele etmek için kullanılan kimyasallara maruz kalınması

Non-Hodgkin Lenfomasının Tedavi Edilmesi

Lenf bezlerinin büyüklüğünü ve durumunu kontrol etmek için fiziksel muayeneden faydalanılır. Karaciğerin ve dalağın genişlemesine de bakılır. Non-Hodgkin lenfomayı teşhis etmek için birçok testten faydalanılır.

Lenf bezleri, vücut enfeksiyonla mücadele ettiğinde şişer. Doktorunuz, vücudunuzun ne tür bir enfeksiyonla mücadele ettiğini anlayabilmek için kan ve idrar testleri isteyebilir. Doktorunuzun tümörleri ve kanseri tedavi etmesine yardımcı olmak için bazı görüntüleme testlerinden faydalanılır.

Bu testler:
Röntgen
Tomografi
MR
PET taramaları

Biyopsi ile test için lenf bezlerinin bir kısmı alınabilir. Bunun yapılması non-Hodgkin lenfomayı kesin bir şekilde teşhis edebilir. Kemik iliği biyopsisi, doktorunuzun hastalığın yayılıp yayılmadığını belirlemesine yardımcı olabilir.

Non-Hodgkin Lenfomanın Türleri

Pek çok farklı non-Hodgkin lenfoma türü bulunur ve bu türler, hücrelerin mikroskop altında nasıl göründüğüne bakılarak sınıflandırılırlar. Non-Hodgkin lenfoma türlerinin çoğu B hücreli ya da T hücreli lenfoma olarak sınıflandırılır.

Non-Hodgkin lenfoma vakalarının %85’inin B hücreli lenfomalar olduğunu tahmin etmektedir. En sık görülen B hücreli lenfoma, büyük B hücreli lenfomadır ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her 3 vakadan 1’ini oluşturur. Foliküler lenfoma ise Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her 5 vakadan 1’ini oluşturmaktadır.
Daha az yaygın görülen B hücreli lenfoma türleri:
Burkitt lenfoması
Ekstranodal marjinal zon B hücreli lenfoma
Lenfoplazmasitik lenfoma
Mediastinal büyük B hücreli lenfoma
Marjinal bölge B hücreli lenfoma
Küçük lenfositik lenfoma
T hücreli lenfomaların Amerika Birleşik Devletleri’ndeki lenfoma vakalarının %15’ini oluşturduğunu tahmin ediyor.

Non-Hodgkin Lenfoması Nasıl Tedavi Edilir?

Acil tedavi her zaman gerekli olmayabilir. Doktorunuz, yavaş gelişen ve belirtilere neden olmayan non-Hodgkin lenfomayı takip edebilir. Tedavi, hastalık ilerleyene kadar bekleyebilir.

Daha agresif türlerde birkaç yolla tedavi uygulanabilir:
  • Ağızdan ya da iğne ile kemoterapi verilerek kanserli hücreler öldürülebilir. Kemoterapi tek başına ya da diğer tedavilerle birlikte kullanılabilir.
  • Kanser hücrelerini öldürmek ve tümörlerden kurtulmak için yüksek güç içeren enerji ışınlarının kullanılmasını içeren radyasyon, tek başına ya da diğer tedavilerle birlikte kullanılabilir.
  • Kök hücre nakli, doktorunuzun daha yüksek dozlarda kemoterapi kullanmasına izin verir. Bu tedavi, kanser hücrelerinin yanı sıra kök hücreleri de öldürür. Daha sonra, doktorunuz sağlıklı hücreleri vücuda döndürmek için nakilden faydalanır. Doktorunuz size kendi hücrelerinizi tekrar nakledebileceği gibi donör hücreler de kullanabilir. Kendi hücreleriniz nakledilecekse hücrelerin önceden alınması ve dondurulması gerekir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca, kanserli hücrelere radyoaktif izotopların gönderilmesi için de kullanılabilir.

Non-Hodgkin Lenfomasında İyileşme

Non-Hodgkin lenfomasında hayatta kalma oranı değişkenlik göstermektedir.

Hastalığın ilerleyişi şunlara bağlıdır:
Yaş
Genel sağlık durumu
Sahip olunan non-Hodgkin lenfoması
Non-Hodgkin lenfomasının ne kadar kısa süre içerisinde teşhis edildiği

Yavaş ilerleyen lenfoması olan kişilerde hayat süresi uzun olabilir. Bazen non-Hodgkin lenfoması ilerlemez. Agresif türler genellikle tedavi edilebilir ancak sonraki aşamalardaki kanserlerin tedavisi zor olabilir. Kanser, tedavi etkisini göstermeye başlayana kadar ölümcül olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...