Nöralji Nedir? Sinirleriniz Zarar Görmüş Olabilir!

Nöralji Nedir? Sinirleriniz Zarar Görmüş Olabilir!

Nöralji Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Nöraljiden kaynaklanan ağrılar genellikle ciddi ve elden ayaktan düşürecek seviyededir. Eğer böyle bir ağrınız varsa en kısa sürede doktora gitmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Nöralji için İç Hastalıkları bölümüne başvurabilirsiniz.

♦♦Nöralji, sinirlerin tahriş olması ya da zarar görmesi nedeniyle meydana gelen bıçaklama, yanma ve ciddi ağrı hissidir. Sinirlerin vücudun herhangi bir yerinde olabilir ve sinir hasarı farklı nedenlerden olabilir. Bu nedenlerden bazıları:

 • Yaşlanma
 • Şeker hastalığı ya da MS gibi hastalıklar
 • Zona hastalığı gibi enfeksiyonlar

Nöralji ağrılarının tedavisi nedene göre değişmektedir.

Nöralji Çeşitleri

1.Postherpetik Nöralji

♦♦Bu nöralji çeşidi zona hastalığından dolay meydana gelir ve vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Zona hastalığı ağrı veren kızarıklık ve su toplanması ile karakterize edilen bir virüs enfeksiyonudur. Nöralji zona hastalığının ortaya çıktığı yerde meydana gelir. Ağrı hafif ya da ciddi olabilir. Aynı şekilde kalıcı ya da geçici olabilir. Aylar ya da yıllar boyunca sürebilir. Bazı vakalarda ağrı kızarıklıktan önce meydana gelir. Her zaman için sinir hatları üzerinde oluşur bu nedenle vücudun bir tarafı ile sınırlı kalır.

2.Trigeminal Nöralji

♦♦Bu nöralji çeşidi trigeminal siniri ile bağlantılıdır. Bu sinir beyinden ve yüzün değişik bölümlerinden geçer. Ağrı, sinirin beyin kökü ile buluştuğu noktada bir damar tarafından baskıya uğraması nedeniyle oluşabilir. Ayrıca MS nedeniyle de oluşabilir.

♦♦Trigeminal nöralji genellikle yüzün bir tarafında ciddi ağrılar oluşmasına neden olur. En çok 50 yaş üzerindeki insanlarda görülür.

3.Glosofarinjeal Nöralji

♦♦Glosofarinjeal sinirden, boğazda bulunur, kaynaklanan ağrı en sık görülenidir. Bu nöralji türü boğaz ve boyunda ağrıya neden olur.

Nöraljinin Nedenleri

Bazı nöralji türlerinin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Ağrının nedenleri sinirde sakatlık olması, baskı oluşması ya da sinirin çalışma şeklinde değişiklikler olmasıdır.

Medikal Yardıma Ne Zaman Başvurulmalı?

Nöraljiden kaynaklanan ağrılar genellikle ciddi ve elden ayaktan düşürecek seviyededir. Eğer böyle bir ağrınız varsa en kısa sürede doktora gitmelisiniz.

Eğer zona hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız bir an önce doktora başvurmalısınız. Nöraljinin yanında, zona hastalığı kırmızı ve su toplanmasına yol açan kızarıklar ile birlikte görülür. Bunlar genellikle karın bölgesinin arkasındadır ama boyunda ve yüzde de görülebilir. Zona hastalığı karmaşıklıklara neden olmaması için bir an önce tedavi edilmelidir.

Doktor Randevusundan Ne Beklenmeli?

Nöralji için doktora başvurduğunuz zaman belirtileriniz hakkında ciddi sorular ile karşılaşmaya hazır olun. Doktorunuz ağrıyı tanımlamanızı ve ne kadar zamandır bir sorun oluşturduğunu söylemenizi ister. Ayrıca doktorunuzu kullandığınız ilaçlar ya da sahip olduğunuz medikal sorunlar hakkında bilgilendirmelisiniz. Bunun nedeni nöraljinin MS gibi başka hastalıkların belirtisi olma ihtimalidir.

Doktorunuz ağrıya neden olan siniri tam olarak tespit edebilmek için fiziksel muayene de yapacaktır. Ayrıca ağız kontrolünden de geçersiniz. Örneğin, eğer ağrı yüzünüzde ise doktorunuz ağız sorunları ihtimalini elemek ister.

Altında yatan nedeni belirleyebilmek için doktorunuz bazı testler de isteyecektir. Şeker seviyenizin ve böbrek fonksiyonlarınızın kontrol edilebilmesi için kan örneği vermeniz gerekebilir. MS hastalığını belirleyebilmek için doktorunuz MRI testi isteyebilir.

Nöralji Tedavisi

Eğer doktorunuz nöraljinin nedeni kesin olarak bulabildiyse tedavi yönteminiz altında yatan neden göre belirlenir. Eğer neden bulunamadıysa tedaviniz ağrının azaltılmasına yönelik yapılacaktır. Potansiyel tedaviler:

 • Ameliyat.
 • Şeker seviyesinin daha detaylı kontrol edilmesi.
 • Fiziksel terapi.
 • Kaynağın bulunması için sinir engelleme tekniği.
 • Ağrının azaltılması için ilaçlar.

Reçete edilebilecek ilaçlar:

 • Antidepresanlar
 • Nöbet engelleyici ilaçlar
 • Kısa süreli narkotik ağrı ilaçları
 • Sürülebilen kremler

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...