Odyometri: Ne Kadar İyi Duyuyorum?

Odyometri: Ne Kadar İyi Duyuyorum?

Bir odyometri testi işitme fonksiyonlarınızın ne kadar iyi olduğunu test eder. Hem sesin yoğunluğunu, hem ses tonunu, hem denge sorunlarını ve hem de iç kulağın işleviyle ilgili diğer sorunları test eder. Bir işitme uzmanı olan doktor işitme kaybını teşhis etmek ve tedavi etmek için testi yönetir. Ses yoğunluğu için ölçü birimi desibeldir (dB). Sağlıklı bir insan kulağı fısıltılar gibi sessiz sesler duyabilir. Bunlar yaklaşık 20 dB’dir. Jet motoru gibi yüksek sesler 140 ila 180 dB arasındadır. Bir sesin tonu saniye başına döngü olarak ölçülür. Ton için ölçü birimi Hertz'dir (Hz). Düşük bas tonları yaklaşık 50 Hz'dir. İnsanlar 20 ila 20.000 Hz arasındaki tonları duyabilir. İnsan konuşması genellikle 500-3.000 Hz aralığındadır.

Odyometri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Odyometri müdahale gerektirmez ve hiçbir risk taşımaz.

Odyometriye Nasıl Hazırlanılır?

Bir odyometri testi özel bir hazırlık gerektirmez. Tek yapmanız gereken randevunuza zamanında gelmek ve doktorun talimatlarına uymaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Odyometri testi için Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümüne gidilir.

İşitme kaybı yaşla birlikte gelir ama herkesi etkileyebilir. 

Yapılan bir araştırmaya göre 50 yaşın üstündeki insanların en az %25’i işitme kaybı yaşamakta ve 80 yaşın üstündeki insanların ise %50’si bunu yaşamaktadır. İşitme kaybını test etmenin bir yolu odyometri kullanımıdır.

Odyometri Neden Gerçekleştirilir?

Ne kadar iyi duyabileceğinizi belirlemek için bir odyometri testi yapılır. Bu rutin bir taramanın bir parçası da olabilir veya dikkat çekici bir işitme kaybı yüzünden de yapılabilir.

İşitme kaybının yaygın nedenleri şunlardır:
Doğum kusurları
Kronik kulak enfeksiyonları
Otoskleroz gibi anormal kemik büyümesi ile kulaktaki yapıların düzgün çalışmasını engelleyen kalıtımsal durumlar
Kulakta bir yaralanma
Ménière hastalığı veya iç kulağı etkileyen bir otoimmün hastalığı gibi iç kulak hastalıkları
Yüksek seslere düzenli maruz kalma
Yırtılmış kulak zarı

Kulağa zarar vermek veya uzun süre yüksek seslere maruz kalmak işitme kaybına neden olabilir. Bir rock konserinde duyduğunuz gibi 85 dB’den daha yüksek sesler, sadece birkaç saat sonra işitme kaybına neden olabilir. Yüksek sesli müzik veya endüstriyel gürültüye maruz kalıyorsanız, köpük kulak tıkaçları gibi işitme koruması kullanmak iyidir.

Sensörinöral işitme kaybı kokleadaki saç hücreleri düzgün çalışmadığında ortaya çıkar. Koklea kulağa gönderilecek sinir titreşimlerine ses titreşimlerini çeviren kulağın parçasıdır. Sensinöral işitme kaybı beynin ses bilgisini taşıyan sinirlere verilen hasar veya bu bilgiyi işleyen beynin bir kısmına zarar vermesi nedeniyle de meydana gelebilir. Bu tip işitme kaybı genellikle kalıcıdır. Hafif, orta veya şiddetli olabilir.

Odyometri Nasıl Yapılır?

Odyometri ile ilgili birkaç test vardır. Saf ton testi farklı perdelerde duyabileceğiniz en sessiz sesi ölçer. Kulaklıklarla sesleri çalan bir makine olan bir odyometrenin kullanılmasını içerir. Doktorunuz veya bir asistanı işitme aralığınızı belirlemek için her seferinde tek bir kulakta farklı aralıklarla ses tonları ve konuşma gibi çeşitli sesler çalacaktır. Odyolog size her ses için talimat verecektir. Büyük ihtimalle, bir ses duyulduğunda elinizi kaldırmanızı isteyeceklerdir.

Bir başka işitme testi odyologunuzun konuşmayı arka plandaki gürültüden ayırt etme yeteneğinizi değerlendirmesini sağlar. Sizin için bir ses örneği çalınacak ve duyduğunuz kelimeleri tekrarlamanız istenecektir. Kelime tanıma işitme kaybının teşhis edilmesinde yardımcı olabilir.

Titreşimleri kulaklarınızdan ne kadar iyi duyduğunuzu belirlemek için bir ayar çatalı kullanılabilir. Odyoloğunuz bu metal cihazı kulağınızın arkasındaki kemiğe, mastoide ya da kemiğin iç kulağınıza ne kadar iyi geçtiğini belirlemek için bir kemik osilatörünü kullanacaktır. Bir kemik osilatörü bir ayar çatalına benzer titreşimleri ileten mekanik bir cihazdır.

Bu test herhangi bir acıya veya rahatsızlığa neden olmaz ve yaklaşık bir saat sürer.

Odyometri Sonrası

Testten sonra odyologunuz sonuçlarınızı sizinle birlikte inceleyecektir. Hacim ve sesin ne kadar iyi duyulduğuna bağlı olarak doktorunuz kulak tıkacı gibi yüksek sesler takmak veya ihtiyacınız olabilecek herhangi bir yüksek seslere karşı önleyici olarak kulak tıkacı takmak gibi veya işitme cihazı gibi düzeltici bir tedavi önerebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...