Öfke Beyinde Nasıl Oluşur?

Öfke Beyinde Nasıl Oluşur?

Öfkelendiğimizde ne tür sinirsel kuvvetler ortaya çıkıyor, hiç merak ettiniz mi? Öfke ile daha iyi başa çıkmayı öğrenebilmek adına gelin öfke beynimizde nasıl oluşuyor bakalım.

Öfke

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
HZ. MUHAMMED (SAV)

"Biriniz ayaktayken öfkelenirse, hemen otursun. Öfkesi giderse iyi, gitmezse hemen yatsın."

Horatius

"Öfke geçici bir çılgınlıktır, hükmetmeye bak yoksa o sana hükmeder."

G. E. Lessing

"Öfke gelince, akıl uçup gider."

Ralph Waldo Emerson

"Öfkeyle geçen bir dakikanız, mutluluğunuzdan çalınmış altmış saniyedir."

Beynin Duygu Merkezi

146751822672162Serebral korteks beynin mantık ve karar alma bölümüdür. Burası beynin dış kısmıdır ve loplara bölünmüş şekildedir. Korteksi beynin strateji merkezi gibi düşünün.

Beynin duygu merkezi ise limbik sistemdir. Beynin daha derin bölgesine yerleşmiştir ve korteksten daha ilkel olduğu düşünülüyor.

Öfke ile dolan ve öfkesini yansıtan insan düşünme merkezini (korteksini) değil öncelikli olarak limbik sistemini kullanıyor.

Bugün Hiç Amigdalanızla Karşılaştınız mı?

Limbik sistemin içerisinde amigdala adı verilen küçük bir yapı bulunur. Bu yapıda duygusal hatıralar depolanır. Burası aynı zamanda beynimizin “savaş ya da kaç” tepkilerinden, hayatta kalma içgüdülerimizden sorumlu kısmıdır.

Çevremizden algıladığımız bilgiler önce amigdalaya gelir. Burada bilginin kortekse mi yoksa limbik sisteme mi gönderileceğine karar verilir. Gelen bilgi yeterince yoğun bir duygusal yüklenmeye neden olursa amigdalamız korteksi es geçerek bilgiyi limbik sisteme gönderir. Ki bu da kişinin beyninin alt kısımlarını kullanarak tepki vermesine yol açar.

Amigdala böyle bir bilgi veya olay karşısında sonuçlarını düşünmeden harekete geçer (çünkü beynin bu bölgesinde düşünme, değerlendirme, karar alma gibi yetiler yoktur). Bu tepkisel hadiseye “amigdala gaspı” deniyor.

Hormonlara Hazır Olun

Amigdala gasp edildiğinde kişiyi fiziksel ve duygusal alarma sokan hormonlar salınmaya başlar. Enerji patlaması yaşanır, kişi mücadele etmeye veya kaçmaya hazır hâle gelir. Bu hormon boşalması birkaç dakika devam eder, süreçte kişi genellikle kontrolünü kaybeder ve beynin düşünme mekanizması yeniden devreye girince pişman olacağı şeyler söyleyip yapabilir.

Ona Kadar Saymak Neden İşe Yaramaz?

Bazen kişi öfke patlaması yaşayarak sonra durulur gibi olur, ama ufacık bir sorunla karşılaşınca anlamsızca tekrar parlayıverir. Bunun nedeni hormonların kan dolaşımında uzun süre var olmalarıdır.

Bir kişinin öfke nöbeti geçirdikten sonra sakinleşip duygusal hareket etmektense beynin düşünme bölgesi ile hareket edebilmesi için ortalama 20 dakika gereklidir.

Sindirebilmek İçin Bu kadar Bilgi Fazla Mı?

Belki de öfkelendiğimiz zaman psikolojik olarak birçok şey yaşadığımızın farkında olmamız yeterli.

Önemli olan şu:

 • Öfke duygusal patlamaya ve kendimiz kaybetmemize neden olabilecek tetikleyici etkenler içerir.
 • Bir öfke patlamasından sonra tekrar mantıklı düşünmeye başlamamız için gerekli olan süre yirmi dakikadır.

Bunu bilmek kendi öfkemizle ve başkalarının öfkesi ile başa çıkabilmek için çok yardımcı olabilir. Karşımızdaki kişi “amigdala gaspı” yaşadığı zaman neler olduğunu konuşmak ve tartışmak için ona yirmi dakika zaman tanımalıyız çünkü hormon yoğunluğu ancak bu süre içerisinde düşüyor.

Yorumlar (5)

 1. Hüseyin

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum çok faydalı bi site paylaştığınız bilgiler günlük hayatta gerçekten karşılaştığmız sorunlarla alakalı devamını bekliyoruz

 2. Melike

  Merhabalar, karmasik gibi algilanan bilimsel bir veriyi bu kadar sade aktardiginiz icin cok tskler… Amigdala gaspi ,aslinda cocukluktan gelen,bilincaltina depolanmis ,otomatik tepki vermemize neden olan halin baska bi adidir. An’da olmayip alisa gelmis tepki sonucu,donup donup ayni seyleri yasama hissi maalesef burdan gelmektedir. Peki kisi uzun vadeli ne yapabilir?alisagelmis ,otomatik bilincalti tepkisini torpulemeli ve an’a odaklanmalidir… Ayrica ben nacizane youtubedan video izlemkisteyen arkadalsra Evrim Balikciyi takip etmeleeini oneneririm. Saglicakla

 3. Casper

  Merhaba
  Ben kedi. Sahibimin öfke sorunları var. Beyninin tam olarak neresinde oluşuyor bilmiyorum fakat çok öfkeli. Beni durmadna duvarlara çarpıyor. İsmimi bağırarak söyleyip beni azarlıyor. Tek yaptığım canım sıkıldığı için sahibimle oyun oynama arzusu. Ama ben oynamak için sahibimi tırnaklarımla gıdıkladığımda o çıldırıyor. Beni bir odaya hapsederek anayasa tarafından güvence altına alınan özgürlük hakkımı kısıtlıyor. Sahibimin öfke sorununu çözmek için ne yapabilirim? Saygılarımla miyav miyav miyav.

 4. Nursel Demirer

  Haksızlığa uğrayınca çok öfkeleniyorum ve öfkemi kusuyorum bu sefer de haylıyken haksız duruma düşüyorum öfke kontrolünü iyi planlamam gerektiğini iyice anladım.

 5. taha emre

  hayatıma yeni bir ışık kattığınız için teşekkür ederim

Sonraki yazı yükleniyor...