Oksijen Satürasyonu – Bu Belirtileri Yaşıyor musun?

Oksijen Satürasyonu – Bu Belirtileri Yaşıyor musun?

Oksijen Satürasyonu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Oksijen Satürasyonu Nedir?

Oksijen satürasyonu (ya da oksijen doygunluğu) seviyesi; oksijen doygunluğuna ulaşmış hemoglobin miktarını ifade etmek için kullanılır.

Normal Değeri Kaçtır?

Normal oksijen satürasyonu birimi %95 ile %100 arasındadır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Oksijen satürasyonu için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Düşük Oksijen Satürasyonu Seviyeleri

Oksijen seviyesinin %90’ın altına düşmesi genellikle anormal bir durumdur ve bu nedenle endişeye sebep olur. Oksijen doygunluk seviyesindeki azalış desatürasyon olarak adlandırılır ve birçok olası nedeni vardır.

Kanınızdaki oksijen seviyesi fazla düştüğünde nefes darlığı ortaya çıkar. Bu duruma hipoksemi denir.

Düşük Oksijen Satürasyonu Belirtileri

Düşük oksijen satürasyonuna eşlik edebilecek bazı belirtiler vardır ve şu şekildedir:

Siyanoz
Bu büyük ihtimalle oksijen doygunluğundaki düşüşün en bilinen ve ayırt edici belirtisidir. Siyanoz vücuttaki derinin ya da mukoza zarlarının mavimsi bir renge dönüşmesi anlamına gelen fiziksel bir belirtidir. Vücut dokusuna daha az oksijenin ulaşması sebebiyle oluşur. Bu mavimsi renk büyük olasılıkla el ve ayak tırnak yatakları yanı sıra dudak ve dil üzerinde belirgin olacaktır.

Nefes Darlığı
Bu, düşük oksijen satürasyonunun bir diğer karakteristik ve genel belirtisidir. Çoğunlukla aniden gerçekleşir, yoğun ve baskılı olur. Kişi solunumunun kendisine yetmediğini hisseder.

Aşırı Yorgunluk ve Halsizlik
Enerjinin tamamen tükendiğini hissetme şeklinde gerçekleşir. Kişi çoğunlukla günlük aktivitelerini gerçekleştirmek yerine yatakta kalmayı tercih edecektir.

Kafa Karışıklığı
Kişi yoğun zihinsel karışıklık ve el becerilerinde azalma yaşayacaktır. Kanda oksijen azlığı olduğundan beyne ulaşan kanda da daha az oksijen mevcut olacak ve bu nedenle bilişsel yetilerde azalma meydana gelecektir.

Baş Ağrısı
Kanda oksijen doygunluğunun düşmesi şiddetli baş ağrılarına neden olabilir.

Düşük Oksijen Satürasyonu Nedenleri

Düşük oksijen satürasyonu bir dizi tıbbi durumdan kaynaklanıyor olabilir. Birkaçı şu şekildedir:

1 İnce Hava

Yüksek rakımda artan yükselti kişinin kan satürasyonunda düşüşe yani desatürasyona neden olabilir. Bu; rakım yükseldikçe hava inceldiği için olur ve genelde 3000 metrenin üzeri şeklinde tanımlanır.

2 Kanda Oksijen Dolaşımının Bozulması

Anemi: Bireyin kanında dokulara kafi oksijeni taşıyacak alyuvarın yeterli olmamasından kaynaklanan medikal bir durumdur. Bu durum kanda oksijen seviyesinin düşmesine ve yoğun bitkinlik hissine neden olur.

3 Hava Kanalı Tıkanıklığı

Hava Kanalı Obstrüksiyonu: Bu kişinin solunum yollarının kısmen ya da tamamen tıkanmasından kaynaklanır. Bu tıkanma; yabancı bir maddenin kanalları tıkaması, alerjik reaksiyon, enfeksiyon, anatomik bozukluk ya da travmadan kaynaklanıyor olabilir.

Koah Hastalığı (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı): Bu; solunum için gerekli hava yollarını tıkayan ve nefes almayı güçleştiren bütün akciğer hastalıklarını kapsayan bir terimdir. Bundan muzdarip kişinin kanında oksijen seviyesi düşüklüğü görülecektir.

Uyku Apnesi: Uyku sırasında nefes periyodik olarak durur ve tekrar başlar. Kişi kısa süreliğine nefes almayı kestiğinden vücuda daha az oksijen alınır ve kanda oksijen satürasyonu azalır.

4 Alveoli İmha

Amfizem: Ciğerlerdeki hava keseciklerinin sistematik şekilde yok olup, bu keselerdeki oksijen ve karbondioksit değişimin zorlaşması durumudur. Sonuçta kandaki oksijen satürasyon seviyesinde azalma görülür.

Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu: Ciğerlerdeki esnek hava kesecikleri olan alveollerde sıvı birikmesi olduğunda meydana gelen bir sendromdur. Bu sıvı birikmesi kandaki oksijen seviyesinde azalmaya neden olur.

Yukarda belirtilen nedenlerin dışında anestezi gibi bazı ilaçlar ve uyuşturucular kandaki oksijen satürasyonu düzeyinde azalmaya neden olur.

Yüksek Oksijen Satürasyonu Seviyeleri

Doğal hava solunumuyla kandaki oksijen seviyesi %100’ün üzerine çıkamaz ve yüksek satürasyon görülmez. Bunun gerçekleşmesi için tek yol tıbbi oksijen takviyesi solumaktır. Bununla birlikte uzun süre yüksek oksijen teneffüs etme olumsuz etkiler yaratabilir. Retinopati nedeniyle görme hasarı ve körlük meydana gelebilir.

Oksijen Saturasyonu Nasıl Ölçülür?

Oksijen doygunluğu düzeyleri vücuda yayılan ilaçlar kullanılmaksızın hastaya takılan bir cihaz aracılığıyla tıp uzmanları tarafından tespit edilebilir. Ölçüm için hastanın başına, kulak memesine, parmak ucuna ya da burun kemiğine bir sensör yerleştirilir.

Ne yapılmalı?
Yukarıda belirtilen semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız kan doygunluk seviyenizi test ettirmek ve nedenini belirlemek için bir sağlık uzmanına başvurduğunuzdan emin olun.

Yorumlar (9)

 1. akın

  oksijen 0 a düşerse ne olur

  • Paramedic

   Ex olur oksijensiz linkten zaten 0 olması dolaşım sisteminin komple durmus oldugubu gösterir ölümün üstünden en az 1 saat geçmiş olur ki orda akcigerde bulunun oksijenin tamamen vücuttan çıkmasıyla. .

 2. Huriye Yücel

  Merhabalar! bende oksijen takviyesi almak istiyorum bu konudaki birkaç septom bana uyuyor,bu hizmete nasıl ulaşabilirim..Teşekkür ederim..

  • dr. doktor

   huriye hanım
   belirilerin size uyması nedeniyle oksien takviyesi almanız doğru olmaz. oksijen takviyei sadece belirtilerinizi azaltabilir ancak tedavi etmez. örneğin uyku apnesinin nedenlerini yok etmenin yolu oksijen okijen alarak oksijen saturasyonunu yükseltmek değildir. yaptıracağınız uygulamaların sorunlarınızı kökten yok edeceğini yanılgısna düşmeden nedeni bulmak için doktorunuza başvurun.

 3. Seher

  Merhaba ben uykudan nefes darligi kalp carpintisiyla sanki nefesim durmus cirpintisi icinde uyaniyom ve hemen kendimi disariya atiyorum nefesim duzene giresiye kadar cirpiniyorum bende alerji var ilac kullaniyorum. Gun icinde kafein asitli yediklerimexe dikkat ediyorum. Uykudan korkar oldum artik

 4. Murat Erbaşı

  Merhaba. Kucuklukte yasadigim
  dusme sonucu burnum hafif kemerli hale gelmisti. Su anda 27 yasindayim. Saglik raporu almak icin testler yapilirken doktor burnumda tıkanıklık oldugu istersem ameliyatla duzeltebilecegini soyledi ama aciliyeti olan bir durum gibi aktarmamisti. Kan degerlerimle ilgili bir sorun olsa soylerdi diye düşünüyorum ama kesin bilgi sahibi de degilim. Ben de anormal bir durum ya da agzimdan nefes alma ihtiyacı hisetmiyorum. Ancak merak ettigim konu, yine de oksijen seviyesiyle ilgili bir sorun yasiyor olabilir miyim? Vucut bu tikanikliga gore solunumu ayarlayip daha uzun sure ya da daha derin olmasini mi sagliyor? Ben normal bir sekilde nefes aldigimi dusunurken farkinda olmadigim bir sorun ya da kandaki oksijen seviyemde eksiklik olabilir mi?

  • can yerli

   Merhabalar,
   Çalıştığım işyerinde ofisim -3 de ve pencere ışık hiçbirley yok. Havalandırma var ancak ofiste 1 saat oturduktan sonra baygınlık ve uyku hali yaşıyorum, iş yaparken saçmalıyorum unutkanlık yaşıyorum. bulunduğum odada ayrıca 4-5 bilgisayar çalışıyor. hava gelen bir kısım var ama dışarıdan mı geliyor başka yerden bilmiyorum. Bu odadaki oksijen miktarını nasıl ölçebilirim pratik olarak veya başka bir cihaz ile ölçülebilinir mi? Teşekkürler

 5. ferizan gokalp

  Şu an KOAH hastasıyım ve kifozum da var Dr. Oksijen ve bibap mak.kullaniyorum enfeksiyon um olmadığı zaman iyi m bu sıralar karaciğerimde ağrı var ve aşırı nefes darlığı çekmeye başladım oksijen im düşüyor karaciğer nefes darlığı yaparım?

 6. Merve arslan eden

  Merhabalar benim oğlum 2 yaşında armut yerken nefes borusuna kaçıyor nefes borusundan akciğere yapışıyor beyin oksijensiz kalıyor mr çekildi çok yüksek hasarlar varmış oksijen takviyesi yapılabilir mi?

Sonraki yazı yükleniyor...