Okul Spor Takımı Seçmeleri: Çocuklarınızı Erkenden Başlamaları için Cesaretlendirin

Okul Spor Takımı Seçmeleri: Çocuklarınızı Erkenden Başlamaları için Cesaretlendirin

  • Çocuklarınız futbolu, basketbolu ya da yüzmeyi sevebilir. Önemli olan, onları en iyi oldukları spor konusunda cesaretlendirmenizdir. Çocuklar, yeteneklerini geliştirmeye çalışıyor olsalar bile gerçekten spor yapmaktan keyif aldıkları sürece sporda daha kolay ilerleyebilirler.
  • Çocuklarınızın spora karşı ilgilerini destekleyebilmenizin en iyi yolu, onları rekabetin olduğu takımlara girmeleri konusunda cesaretlendirmeniz olacaktır. Okulların çoğunda futbol, basketbol, yüzme ve daha pek çok spor dalı için takımlar bulunur. Takımın bir parçası olmak çocuğunuzun kendine güvenini artırır, iş birliği ve adil bir oyun anlayışı geliştirmesine yardımcı olur.
  • Çocuğunuz, rekabetçi sporlarla ilgileniyorsa, eğitime başlamaları için hiçbir zaman erken diye düşünmemelisiniz. Veliler bu sürece temel ekipmanlara yatırım yaparak veya çocuklarını idmanlar konusunda cesaretlendirerek katılabilirler.

İlk Adımlar

*Bir takımın içinde olmadıkları sürede, çocukların belirli bir spor için antrenman yapması mantıksız görünebilir. Ancak, öncesinde antrenman yapması okul seçmeleri sırasında çocuğunuzun takıma seçilme şansını artıracaktır.

*Belirli bir spora özel çalışmalar yapmadan önce, çocuğunuzun o spora engel bir hastalığının bulunmadığından emin olmalısınız. Çocuklar ve yetişkinler için günde en az bir saat fiziksel aktivite önerilmektedir. Yapabilecekleriniz arasında şunlar bulunur:

  • Hızlı yürüyüş ya da koşu gibi aerobik aktiviteler
  • Jimnastik ya da mekik gibi kas güçlendirme hareketleri
  • İp atlamak gibi kemikleri güçlendiren hareketler

*Atılması gereken bir başka adım ise çocuğunuzun seçtiği spora yönelik ekipmanların temin edilmesidir. Çocuğunuz bu spor dalına yeni başlayacağından çok fazla para harcamak istememeniz ve sadece temel şeyleri almak istemeniz son derece normaldir.

*Çocuğunuz softbolla ilgileniyorsa sadece sopa, top ve eldiven alabilirsiniz. Vuruş eldiveni gibi malzemeleri takıma seçildikten sonraya saklayabilirsiniz. Bu ürünleri ikinci el olarak da almanız mümkündür.

Seçmeler için Çalışmak

  • Çocuğunuz birkaç hafta genel kondisyonu üzerine çalıştıktan sonra daha özel çalışmalar yapmaya başlayabilir. Çocuğunuz hangi spor dalıyla ilgileniyorsa, bu spora yönelik çalışmalar yapmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Bu çalışmaları basit tutmalısınız. Çocuğunuz basketbol seçmelerine katılmak istiyorsa, basketbol topu alarak sahaya gidip birlikte atış çalışabilirsiniz. Futbol seçmesine katılmak istiyorsa, topu ayakla kontrol edebilme becerilerine yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Çocuğunuz yüzme takımına girmek istiyorsa havuza daha sık gitmeye başlayabilirsiniz.

Yedek Plan

*Saatlerce çalıştıktan sonra çocuğunuz takıma seçilemezse ne olur? Antrenmanların ve seçmelerin stresini azaltmak için çocuğunuz takıma seçilemezse başka seçeneklerinin de olduğunu hatırlatın. Çocuklarınızın becerilerini geliştirmek için ortaya koyduğu çabaların onları okul takımında yıldız yapacağını vurgulayın. Seçilememe ihtimallerini göz önünde bulundurarak yaşadığınız bölgede bulunan diğer takımları da değerlendirin. Çocuklarınıza bir sonraki yıl tekrar seçmelere katılabileceklerini, bu sırada kendilerini geliştirirlerse çok daha iyi durumda olabileceklerini de hatırlatmalısınız.

Bütün Olarak Bakın

*Spor için antrenman yapmanın çok fazla baskı oluşturacak bir aktivite olmasına gerek yok. Çocuklarınız okul takımına girmeyi umarak çalışsalar bile spor yaparken eğlenmeleri gerektiğini onlara hatırlatın. Sizin yardımlarınızla ve onları cesaretlendirmenizle çocuklar takıma girseler de, girmeseler de spor yaparken eğlenebilirler. Çocuklarınızın, onlara ve onların becerilerine inandığınızı bilmeleri çok önemlidir. Onların atletik ilgilerini önemser ve geliştirmeye çalışırsanız çocuklarınız zamanla kesinlikle ilerleme kat edeceklerdir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...