Olivopontoserebellar Atrofi Riski Kimlerde Bulunur?

Olivopontoserebellar Atrofi Riski Kimlerde Bulunur?

Olivopontoserebellar Atrofi Nedir? Olivopontoserebellar atrofi, sinir dokularında dejenerasyona ve beyinde atrofiye neden olur. Doktorlar olivopontoserebellar atrofinin çoklu sistem atrofisine benzer olduğuna inanmaktadırlar. Çoklu sistem atrofisi bozukluğu, beynin farklı kısımlarında oluşur. Olivopontoserebellar atrofide, çoklu sistem atrofisinde görülen pek çok belirti yaşanır. Ortak belirtilerden birisi de kas koordinasyon bozukluğudur. Kas koordinasyon bozukluğu, yürüme şeklinizi kontrol eden kaslarınızı kontrol etmede güçlük çekme olarak tanımlanabilir. Olivopontoserebellar atrofi, çoklu sistem atrofisine benzer pek çok belirtiye sahip olduğundan teşhis edilmesi oldukça zor bir rahatsızlıktır. Nörolojik bozukluklarda da olivopontoserebellar atrofinin belirtilerine neden olabilir. Örneğin, Parkinson hastalığı olivopontoserebellar atrofiye çok benzeyebilir. Benzer belirtilerin arasında titreme ve denge sorunları bulunur. Teşhis koymak için yapılan görüntüleme testleri, nörologların hasarlı bölgelere bakmasını ve hastalıkları teşhis etmesine yardımcı olur. Olivopontoserebellar atrofinin çaresi yoktur. Doktorlar, hastaların mümkün olduğunca uzun süre yaşamalarını sağlayacak tedavileri uygularlar. Olivopontoserebellar atrofide yaşam süresi, beyindeki bozukluklar farklı hızlarda ilerlediğinden her kişide farklıdır.

Olivopontoserebellar Atrofi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Olivopontoserebellar atrofi, yaygın olmayan ancak ciddi bir nörolojik bozukluktur.

Ne Yapmalıyım?

Destek grupları çok bu hastalık için önemlidir. Bölgenizdeki destek gruplarıyla ilgili bilgi edinebilmek için doktorunuzla konuşun.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Olivopontoserebellar atrofi için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Olivopontoserebellar Atrofi

Risk faktörleri, olivopontoserebellar atrofinin türüne bağlıdır. Aile geçmişinde olivopontoserebellar atrofi olan kişilerde hastalık kalıtsal olarak görülebilir. Ancak, aile geçmişinde olivopontroserebellar atrofi olmayan kişiler hastalığı çalıştıkları yerlerden ya da çevrelerinden edinebilirler. Risk faktörlerinden birisi de bazı kimyasallarla yakın temasa girilmesidir.

Olivopontoserebellar Atrofinin Nedenleri

Olivopontoserebellar atrofinin bilinen bir nedeni yoktur. Ancak, olivopontroserebellar atrofi ailevi bir hastalık gibi görünmektedir. Bu hastalık, aile geçmişinde olmasa bile aniden ortaya çıkabilir.

Bazı doktorlar, bazı maddelerin ya da kimyasalların bulunduğu ortamlarda çalışmanın ya da yaşamanın kişide olivopontoserebellar atrofi gelişmesine neden olduğuna inanmaktadırlar. Örneğin, aile geçmişinde olivopontoserebellar atrofi olmayan kişiler, temas ettikleri şeylerden dolayı ilerleyen zamanlarda bu hastalığa yakalanabilirler. Karbon disülfit ve karbon dioksit gibi kimyasalların olivopontoserebellar atrofinin gelişimine neden olduğu gösterilmiştir.

Olivopontoserebeller atrofinin, insanları ilk kez 50 yaşlarına geldiklerinde etkilediği bilinmektedir. Hastalığın yaşlı insanlarda görülmesi çevresel temasla hastalığın oluştuğu teorisini desteklemektedir. İnsanlar 50’li yaşlarına geldiğinde yiyeceklerde, plastik maddelerde ve makyaj malzemelerinde bulunan pek çok kimyasal maddeyle temas etmiş olurlar.

Olivopontoserebellar Atrofinin Belirtileri

Olivopontoserebellar atrofi, nörolojik hastalıkların pek çoğuyla benzer belirtilere neden olur. En bilinen belirtisi kas koordinasyon bozukluğudur. Kas koordinasyon bozukluğu, hareketleri kontrol etmekte zorlukların oluşmasıdır. Kas koordinasyon bozukluğu olan kişiler basit bir şekilde sakar olduklarına inanabilirler. Ancak, bu sakarlıklar olivopontoserebellar atrofi için bir uyarı işaretidir.

Olivopontoserebellar atrofinin daha yaygın görülen bazı belirtileri arasında şunlar bulunur:
Titreme (Ellerin sallanması)
Bradikinezi (Harekete başlamada yavaşlık)
Konuşma bozukluğu
Denge sorunları (Yürürken yana doğru yalpalama)
Kaslarda spazm
Kaslarda sertlik ve katılaşma
Sinir hasarı (Nöropati)
Anormal ve istemsiz göz hareketleri
Bağırsak ve mesane sorunları
Yutmada zorluklar

Kalıtsal olivopontoserebellar atrofisi olan kişilerde, edinilmiş olivopontoserebellar atrofiye göre belirtiler çok daha erken ortaya çıkar.

Olivopontoserebellar Atrofinin Teşhis Edilmesi

Doktorlar hastalığı teşhis etmek için tanı testlerinden faydalanırlar ve belirtilerinizi incelerler. Nörolojik bozuklukların belirtisi varsa genellikle nörologlara danışılır.

Nörologlar, nörolojik sinyallere bakarak bu belirtilerin nedenini belirlerler. Belirtiler her zaman teşhis koymak için yeterli değildir. Bu nedenle beynin görüntüleri de alınabilir.

Olivopontoserebellar atrofi ile birlikte görülen nörolojik bozukluklar arasında Parkinson hastalığı bulunur. Bu hastalık, ellerin titremesine neden olan bir sinir hastalığıdır.

Olivopontoserebellar atrofisi olan kişilerde hastalığın teşhis edilmesi için kullanılan görüntüleme testleri arasında şunlar bulunur:

  • Tomografi (Beyindeki hasarı gösteren kesitlerden oluşan ayrıntılı röntgen)
  • MR (Organların yapısının ayrıntılı olarak görüntülerini almak için radyo dalgalarının kullanıldığı görüntüleme tekniği)

Olivopontoserebellar Atrofide Tedavi Seçenekleri

Olivopontoserebellar atrofinin tedavisi olmadığından doktorlar belirtilerin hafifletilmesini ve mümkün olduğunca uzun bir süre kendi başınıza işlerinizi halledebilmenizi sağlayacak tedavilere odaklanırlar.

Olivopontoserebellar atrofinin tedavisinde şunlar kullanılır:
Levadopa gibi titremeleri önleyen ilaçlar
Yürümeye yardımcı olacak aletler
Mekanik tekerlekli sandalyeler
Meşguliyet terapisi

Fizik tedavi ve meşguliyet terapisi, dengenizi ve gücünüzü mümkün olduğunca uzun süre korumanıza yardımcı olacak egzersizleri ve esneme hareketlerini yaptıran bir rutin oluşturabilir.

Ayrıca, beslenmeyle ilgili sorun yaşamamak için yemeğinizi yutmanıza yardımcı olacak teknikleri öğrenmeniz önemlidir. Yiyecekleri yutamamanız boğulmanıza neden olabilir.

Olivopontoserebellar Atrofide İyileşme

Olivopontoserebellar atrofi ilerledikçe vücudun becerileri giderek daha fazla kaybolur. Doktorlar, belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir. Fizik tedavi ve meşguliyet terapisi almanız bakıcıya ihtiyaç duymadan yaşayabilmenizi sağlar.

Hareket kabiliyetinin azalması ve kendi vücudunuz üzerindeki hâkimiyetinizi kaybetmeniz, üstesinden gelmenin zor olduğu bir durum olabilir. Sizde ya da sevdiğiniz birinde olivopontoserebellar atrofi varsa destek grubuna katılabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...