Omurilik Apsesi: Risk Faktörleri, Nedenleri ve Belirtileri

Omurilik Apsesi: Risk Faktörleri, Nedenleri ve Belirtileri

Omurilik apsesi nadir görülen ve omurilikte ciddi hasara neden olan bir hastalıktır. Apse, iltihaplanmanın olduğu dokuların etrafının şişmesine verilen isimdir. Bu durum, hasar gören dokuların enfeksiyon kapması sonucunda oluşur. Bağışıklık sisteminiz, enfeksiyonla savaşmak için akyuvar hücrelerini gönderir. Akyuvar hücreleri, hasar gören dokuları doldurmaya başlar ve bunun sonucunda irin oluşur. İrin ya da iltihap; ölü hücreler, immün hücreleri ve bakterilerden oluşur. Antibiyotikler daha yaygın olarak kullanılmaya başlandığından, omurilik apsesi eskisine nazaran çok nadir görülmeye başladı. Omurilik apsesi yaşarsanız, doktorunuz büyük ihtimalle sizi ameliyatla veya antibiyotiklerle tedavi etmeye çalışacaktır. Nörolojik belirtilerinizin hafiflemesi için rehabilitasyon tedavisi de önerilebilir.

Omurilik Apsesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Omurilik apsesi nadir görülen ve omurilikte ciddi hasara neden olan bir hastalıktır.

İhmal Edildiği Zaman

Tedavinin erkenden teşhis edilmesi son derece önemlidir. Omurilik apsesi, tedavi edilmeden bırakıldığında omurilik apsesi şişerek bakterinin vücuda yayılmasına neden olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Omurilik apsesi durumunda Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne gidilir.

Omurilik Apsesinin Belirtileri

İlk başta omurilik apsesi herhangi bir belirtiye neden olmaz. Ancak enfeksiyon ilerledikçe apse, omuriliğinizde baskı oluşturabilir. Enfeksiyon ve baskı ciddi belirtilere neden olabilir.

Bu belirtiler:

 • Aniden ağrının başlaması
 • Kollarınıza ve bacaklarınıza yayılan keskin ağrılar
 • Yavaşça ilerleyen bir zayıflık hissi
 • Apsenin bulunduğu bölgenin aşağısında his kaybı
 • Apsenin olduğu bölgede felç
 • Mesane ve bağırsak hareketlerinde kontrol kaybı
 • Ateş

Omurilik Apsesinin Nedenleri

Omurilik apsesine, omuriliğinize giren bakteriler neden olur. Omurilik apsesi, Staphylococcus ve Streptococcus bakteri türlerinin neden olduğu bir hastalıktır. Bu bakteriler vücudun içine bir kez girdiğinde, yaşamak için bir yer bulup, omurilikte büyürler. Vücudunuz, akyuvarları göndererek bakteriyel enfeksiyonla savaşmaya başlar ve bunun sonucunda irin birikir ve apse oluşur.

Omurilik apsesinin muhtemel nedenleri:

 • Cildin altında, özellikle sırt kısmında oluşan şişlikler
 • Kanınızda oluşan ve merkezi sinir sisteminize yayılan bir enfeksiyon
 • Bıçak veya mermi gibi yabancı cisimlerin neden olduğu yaralanmalar
 • Lomber ponksiyonda yapılan cerrahi işlemler
 • Sırt ameliyatı
 • Dermal sinüs, cildin ve omurganın arasında kanal oluşumu
 • Tüberküloz

Omurilik Apsesi Risk Faktörleri

Şu durumlar sizde bulunuyorsa omurilik apsesi için risk faktörünüz bulunuyor demektir:

 • Pıhtı çözücü ya da kan inceltici ilaçların uzun süreli kullanımı
 • Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla bakterilerin daha kolay gelişebilmesi
 • Sindirim sisteminizde patlamalara neden olan Crohn hastalığı
 • Safra kesesinin yırtılması
 • Yasal olmayan maddelerin kullanımı (Uyuştucu)

Omurilik Apsesinin Teşhis Edilmesi

Omurilik apsesinin belirtileri genellikle diğer durumlarla benzerlik gösterir. Bu yüzden, doktorunuzun omurilik apsesini teşhis etmesi çok daha güç olur. Kan testleri, görüntüleme testleri ve bel ponksiyonu kullanılabilir.

Omurilik Apsesinin Tedavisi

Doktorunuz omurilik apsesini teşhis ettikten sonra apseyi çekmek ya da almak isteyebilir. Sizi, omur laminası ameliyatı yapan bir cerraha yönlendirebilir. Bu işlem için, anestezi almanız gerekir. Daha sonra cerrah, dikkatli bir şekilde kesik açarak irinin ve sıvının boşalmasına izin verir. Daha sonra geride kalmış olabilecek bakterileri temizlemek için tuzlu steril sıvıyla bölge temizlenir. Dermal sinüs bulunursa oyulup çıkarılır.

Doktorunuz size antibiyotik de verecektir. Bu ilaçlar, sisteminizde hastalığa neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olarak enfeksiyonun ilerlemesini engeller.

Omurilik Apsesinin Oluşturabileceği Komplikasyonlar

Omurilik apsesinin oluşturabileceği komplikasyonlar arasında, sürekli devam eden acı, zayıflık, mesane ile bağırsak kontrolünün kaybı ve hatta ölüm bulunur.

Bu durum, apse alındıktan sonra haftalar ve yıllar boyunca nörolojik belirtilerin ve komplikasyonların görülmesine neden olabilir. Bu belirtileri geçirmek için nörorehabilitasyona ihtiyaç duyabilirsiniz.

Diğer belirtiler arasında, idrar zorluğu ve stres inkontinansı bulunur. İdrar zorluğu, idrara çıkmada güçlük çekme ya da idrar sırasında ağrı yaşamayı ifade etmek için kullanılır. Gülmek gibi fiziksel baskı oluşturabilecek durumlarda mesanenizin kontrolünü kaybedebilirsiniz.

Omurilik Apsesinde Hastalığın Seyri

Omurilik apsesi ne kadar erken teşhis edilirse, gidişat o kadar olumlu olur. Tedavi edilmediği takdirde enfeksiyon yayılabilir. Erken ve etkili tedavi, enfeksiyonun daha da kötüleşmesini engeller. Erken tedavi, nörolojik belirtilerin de hafiflemesine yardımcı olur. Nörolojik belirtiler ilk tedaviden sonra da devam ediyorsa, rehabilitasyon tedavisi almanız gerekebilir. Rehabilitasyon, normal bir şekilde hareket edebilmenizi sağlar.

Durumunuzla ilgili detaylı bilgi almak, tedavi planını öğrenmek ve hastalığınızın ilerleyişi hakkındaki sorularınıza cevap bulmak istiyorsanız doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...