Omuz Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Omuz Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Omzun vücudun en çok kullanılan uzuvlarından biri olması, onu herhangi bir sakatlanmaya müsait hâle getirir. Omuzda hareketi sağlayan kemikler, eklemler, kaslar ve tendonlar zarar görebilirler. Bu da ağrıya neden olur.

Omuz Ağrısı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Omuz ağrısı son derece yaygın ve çok çeşitli nedenlerle oluşabilecek bir rahatsızlıktır. Uygun tedavinin belirlenebilmesi için ağrı sebebi tam olarak tespit edilmelidir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Ağırlık kaldırırken omzunuza yüklenmeyin, kollarınızı yukarı kaldırdığınız eylemleri sınırlandırın, ağır sırt çantaları taşımayın, düzenli egzersiz yapın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Omuzda ağrısı için Ortopedi ve Travmatoloji, Fizik Tedavi bölümlerine gidilir.

Omuz Ağrısı Nedenleri

Omuzda ağrı şu nedenlerle ortaya çıkabilir:

Eklem ya da Tendon İltihaplanması
Omuz ağrısı olan hastalara en sık bu teşhis konulur. Gece oluşan omuz ağrıları ve kolun normalden fazla kullanımında ağrının şiddetlenmesi bu rahatsızlığın belirtilerindendir.

Bursit
Omuz eklemini saran yumuşak doku üzerindeki sıvı dolu kesecikler iltihaplanabilir. Bu duruma bursit adı verilir. Bursit genelde omza sürekli olarak veya tekrarlayarak baskı uygulanması ile oluşur. Örneğin, uzun süre temizlik yapmak, dirseklere fazla dayanmak, bahçe işi yapmak, bir enstrüman çalmak gibi aktiviteler bursite neden olabilir.

Tendon Kopması
Omuzdaki kemiği tutan tendonların yırtılmasıyla oluşur. Bu durumda bazen ameliyat gerekebilir.

Donuk Omuz
Donuk omuz, omuzda devamlı meydana gelen ve geçmeyen ağrı ve tutulmadır. Bölgede her yöne hareketin kısıtlı ve ağrılı olması durumudur. Fizik terapi ve esnetme bu hastalığın tedavisinde önemli rol oynar.

Tendon Kireçlenmesi
Tendonlarda kalsiyum birikmesiyle oluşur. En sıklıkla omzun üst köşesindeki eklemde oluşur. Tedavisi belirtilerin şiddetine göre değişir.

Omuz İstikrarsızlığı
Genelde omuz ekleminin gevşemesinden meydana gelir. Sebebi; travmatik bir yaralanma, çıkık ya da ayrıca gelişmiş bir zarar görme olabilir.

Omuz Çıkığı
Omuz çıkığı; omzun üst kısmındaki kemiğin aniden kürek kemiğinden ayrılmasına denir.

Omuz Ayrılması
Akromiyoklaviküler eklemdeki zedelenme sonucu oluşan ayrılma çıkıktan tamamen farklıdır ve karıştırılmamalıdır.

Labral Yırtılma
Omuz kemiklerinin birleştiği yerdeki dokunun zarar görmesiyle oluşur ve tedavi yırtılma tipine göre değişir.

SLAP Lezyonu
Bu da bir labral yırtılma türüdür. En yaygın nedeni uzanmış olan kolun üzerine şiddetle bir cisim düşmesidir.

Artrit
Omuz artriti; diz ve kalça artritinden daha az yaygındır ama görüldüğünde ciddi bir doku değiştirme ameliyatı gerekebilir.

Biceps Tendon Yırtığı
Biceps kaslarının ekleme yakın yerden yırtılmasıyla proksimal pazı tendon kopması oluşmuş olabilir.

Omuz Ağrısı İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Omuz ağrınızın nedeninden emin değilseniz ya da durumunuz için uygun belirli tedavileri bulamıyorsanız doktorunuza başvurmalısınız. Tedavi direkt olarak ağrının sebebine bağlı olmalıdır. Ayrıca aşağıdaki belirtileri gösteriyorsanız mutlaka doktorunuzla iletişime geçin:

 • Nesne taşımada ya da kol kullanmada zorlanma
 • Eklem yerlerine zarar vermiş olabilecek yaralanma
 • Gece uyurken ya da gün içinde dinlenirken meydana gelen ağrı
 • Birkaç günden uzun süren ağrı
 • Kolu havaya kaldıramama durumu
 • Kol etrafında ciddi morarma ya da şişme
 • Ateş, kızarıklık ve üşüme gibi enfeksiyon belirtileri
 • Vücutta görülen herhangi bir olağandışı durum

Omuz Ağrısı Tedavisi

Omuz ağrısı tedavisi tamamen sorunun nedenine bağlıdır. Bu nedenle bir tedavi programına başlamadan önce belirtilerin nedenini bulmak büyük önem taşımaktadır. Eğer tanı ya da durumun ciddiyetinden emin değilseniz ve ne çeşit bir tedaviye başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız tıbbi yardıma başvurmalısınız. Belirtilen tedaviler bütün hastalıklara uygun olmamakla beraber durumunuzu hafifletmeye yardımcı olabilir.

Dinlenme
Omuz ağrılarına neden olan birçok ortak koşul için ilk tedavi enfeksiyonun çökmesine izin vermek için eklemi dinlendirmektir. Uzun süreli hareket ettirmeme durumu donuk omuz rahatsızlığına sebep olabilir bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

Sıcak ve Soğuk Uygulama
Buz uygulamaları ve sıcak kompresler omuz ağrıları için sık kullanılan yöntemlerdir. Kireçlenme ve iltihap gibi durumlarda ısı uygulanması ağrıyı hafifletirken zorlama gibi durumlarda şişmeyi engellemek için soğuk uygulama yapılabilir.

Esneme
Omzu çevreleyen kasların ve tendonların esnetilmesi ağrının azalmasına destek olabilir.

Fizik Tedavi
Fizik tedavi neredeyse tüm ortopedik problemlerde olduğu gibi omuz ağrısında da omzu ağrı öncesi aktivite seviyesine kavuşturmak için destek olur. Fizik tedavi yöntemi, hastalığın seviyesine göre değişecektir.

Kortizon Enjeksiyonları
Kortizon; iltihabı tedavi eden güçlü bir ilaçtır ve omuz ağrısının yaygın bir nedeni iltihaplanmadır. Doktorunuza kortizon enjeksiyonu konusunda danışın. Enjeksiyon eklem içine ya da tendonlara direkt olarak uygulanabilir.

İlaç Tedavisi
Ağrı kesiciler, iltihap giderici romatizma ilaçları, kıkırdak yenileyiciler ve kas gevşeticiler doktor tarafından durumunuza uygun olarak reçetelenecek en yaygın ilaç türleridir.

Omuzlarda Ağrı Oluşumunu Önlemek

 • Ağır kaldırırken omzunuza yüklenmeyin.
 • Kolu uzun sürede yukarı kalkmış şekilde tutmayın, çamaşır ve perde asma gibi eylemlerden olabildiğince kaçının ya da molalar vererek yapın.
 • Araç kullanırken camı kapalı tutun.
 • Ağır sırt çantaları ya da omuz çantalarından kaçının.
 • Düzenli egzersiz yapın.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...