Omuzlarda Neden Kamburluk Meydana Gelir?

Omuzlarda Neden Kamburluk Meydana Gelir?

Omuzlarda Kamburluk Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Sırtta kambur oluşması da Cushing sendromunun karakteristik işaretidir. Bu hastalık belden yukarıda obeziteye, ağrılara, akneye, düzensiz adete ve cinsel dürtü de değişimlere yol açar.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Tedavi olmak için ortopedi bölümüne başvurmalısınız.

Buffalo Hörgücü Nedir?

Omuzun arkasında oluşan kamburluk, aynı zamanda buffalo hörgücü olarak da bilinir, boyunun arka tarafında yağ birikmesi sonucu oluşur. Bu sorun ciddi olmak zorunda değildir.

Omuzlarınızda tümör, kist ve anormal büyümeler de meydana gelerek kamburluk oluşturabilir. Diğer durumlarda kamburluk omuriliğin yamuk olmasında kaynaklanabilir.

Boynunuzun arkasında meydana gelen değişimler hakkında her zaman doktorunuzla konuşmalısınız.

Omuzun Arkasındaki Kamburluk Neden Olur?

Omuzun arkasındaki kamburluk bir ilaçtan ya da medikal sorundan kaynaklanabilir.

Meydana gelme nedenleri:

 • Reçeteli bir ilacın yan etkisi, örneğin Obezite ilacı
 • Cushing sendromu, vücutta çok fazla kortizol hormonu bulunması
 • Kemik erimesi
 • Uzun süreli steroid kullanımı

Kemik erimesi, cam kemik hastalığı da denir, kemiklerin anormal bir şekilde incelmesidir. Menopoza giren kadınlar ve yaşlı bireyler bu hatalık için yüksek risk grubundadır. Bunun nedeni vücutlarının kalsiyumu yeterli düzeyde alamamasıdır.

Kemir erimesi kemik deformasyonlarına yol açabilir. Eğer bu hastalığınız varsa omuriliğiniz yamuk durarak size kambur benzeri bir görüntü verebilir. Bu duruma kifoskolyoz adı verilir. 

Sırtta kambur oluşması da Cushing sendromunun karakteristik işaretidir. Bu hastalık belden yukarıda obeziteye, ağrılara, akneye, düzensiz adete ve cinsel dürtü de değişimlere yol açar.

Buffalo Hörgücü İçin Tedavi Seçenekleri

Kamburu tedavi etmenin en iyi yolu altında yatan nedeni bulmaktır. Bazı vakalarda kozmetik ameliyat ile yap depozitleri alınır. Ancak neden de tedavi edilmezse kamburluk geri döner.

Eğer kamburluk reçeteli bir ilacın yan etkisi ise derhal doktorunuzla ilacın dozunu ya da kendisini değiştirmeyi konuşun. Asla doktorunuzun izni olmadan ilaç kullanmayı bırakmayın.

Eğer kamburunuz obezitenin bir sonucu ise diyet ve egzersiz değişiklikleri tedaviye ilave edilir.

Buffalo Hörgücü Nasıl Teşhis Edilir?

 

Doktorunuz buffalo hörgücünü sadece fiziksel muayene ile teşhis edebilir. Ancak altında yatan nedeni bulmak için ekstra testler isteyeceklerdir.

Süreci başlatmak için, doktorunuz medikal geçmişiniz ve hissettiğiniz ekstra belirtiler hakkında sorular sorar.

 

 

Bazı yaygın testler:

 • Kemik yoğunluğu testi
 • Kan tahlili, hormon ve kortizol seviyelerini belirlemek için
 • Bilgisayarlı tomografi
 • MRI
 • X-Ray
Önleme

*Sırtınızda kamburluk oluşmasını engellemenin kesin bir yolu yoktur. Ancak riskleri azaltmak için atabileceğiniz adımlar mevcuttur.

*Kendinizi kemik erimesinden korumak için günlük olarak kalsiyum ve D vitamini alın. Eğer kalsiyumu vücudunuzun emmesini engelleyen bir sorununuz varsa doktorunuz kalsiyum takviyesi verebilir.

*Kemik yoğunluğu azalması ve Obezite riskini azaltmak için düzenli olarak egzersiz yapın. Bütün gıda kategorilerini içeren sağlıklı bir diyet oluşturun.

*Eğer menopozda ya da 51 yaşının üzerinde iseniz günlük kalsiyum alımını 1000 miligramdan 1800 miligrama çıkartmalısınız. Eğer ailenizde kemik erimesi geçmişi varsa ya da ilaç kullanıyorsanız kalsiyum alımını arttırmadan önce doktorunuz ile görüşün.

Karmaşıklıklar

*Karmaşıklıkların geneli hastalıktan ya da kambura neden olan sorundan gelir. Kambur büyüyerek boynunuzu arkaya doğru eğmenizi zorlaştırabilir. Aynı zamanda boynunuzu yan taraflara doğru çevirmeniz sırasında da sorunlara yol açabilir.

*Bu türdeki kamburlar nadir olarak ağrılıdır, bu nedenle ağrı hissettiğiniz anda doktorunuzu bilgilendirin.

*Bazı kişiler kamburun oluşması nedeniyle stresli ya da kaygılı olabilir. Eğer aşırı stresli hissederseniz ya da depresyon belirtilerini fark ederseniz tedavi yöntemleri için doktorunuzla konuşun.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...