Optik Sinir Gliomu Nedir? Korkmalı mısınız?

Optik Sinir Gliomu Nedir? Korkmalı mısınız?

Optik Sinir Gliomu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Optik sinir gliomu vakalarının çoğu düşük dereceli olarak düşünülür ve diğer beyin tümörleri kadar çabuk büyümezler.

Optik sinir gliomu, bir tür beyin tümörüdür. Beyin tümörlerinin pek çok türü bulunur. Genellikle tümörün her bir türü, etkilediği hücreye göre isimlendirilir.

Optik sinir gliomu vakalarının çoğu düşük dereceli olarak düşünülür ve diğer beyin tümörleri kadar çabuk büyümezler. Optik sinir gliomlar, optik kiazmanın içinde bulunurlar.

Optik sinir gliomları, çok yavaş gelişen ve nadir görülen bir kanser türü olup bu kanser türüne çocuklarda da rastlanabilir. Bu kanser türü 20 yaşın üstünde çok daha az görülür. Bu rahatsızlık nörofibromatoz tip 1 ile de ilişkilendirilir.

Otik Sinir Gliomunun Belirtileri

Optik sinir gliomunun belirtilerine, sinirlere baskı uygulayan tümörler neden olur. Bu tümörün belirtileri:

 • Bulantı ve kusma
 • Denge sorunları
 • Görüşte bozulmalar
 • Baş ağrıları

Diğer belirtiler:

 • İstemsiz göz hareketleri
 • Hafızayla ilgili sorunlar
 • Gün içinde uyuma
 • İştah kaybı
 • Büyümeyle ilgili sorunlar

Hormon sorunları da bu tümöre bağlı olarak ortaya çıkabilir ve hormon sorunlarının kontrol altına alınması gerekmektedir.

Optik Sinir Gliomunun Teşhis Edilmesi

Nörolojik muayeneyle kısmi ya da tamamen görüş kaybı ve optik sinirlerdeki değişiklikler anlaşılabilir. Beyindeki baskının artması, optik sinir gliomunun varlığında mümkün hale gelir. Optik sinir gliomunu teşhis etmek için tomografi, MR ve biyopsi gibi yöntemlerden de faydalanılabilir.

Optik Sinir Gliomunun Tedavisi

Bu kanser türünde, disiplinler arası tedavi yöntemi uygulandığı zaman etkili sonuçlar ortaya çıkar. Ameliyat ve radyasyon tedavisi, optik sinir gliomunu tedavi etmek için kullanılan iki yöntemdir. Doktorunuz sizin için en uygun tedavi yöntemine karar verecektir.

Ameliyat her zaman bir seçenek olmayabilir. Ameliyat, cerrahlar tümörü alabileceğini düşündüklerinde yapılır. Tümör tamamen alınamazsa cerrahlar, tümörün bir kısmını alarak baskıyı azaltmaya çalışırlar.

Radyasyon tedavisi, ameliyattan önce tümörü küçültmek için kullanılabilir. Ameliyattan sonra alınamayan kanser hücrelerinin yok edilmesi için de radyasyon tedavisinden faydalanılabilir. Radyasyon tedavisinde yüksek enerjili ışınlardan faydalanılır. Bu tedavi, gözlerde ve beyinde daha büyük hasarlara neden olabileceğinden her zaman önerilmemektedir.

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için en sık kullanılan yöntemdir. Bu tedavi, özellikle kanser hücreleri beynin diğer kısımlarına da yayıldığı zaman kullanılır. Kortikosteroidler, kafatasındaki şişmeyi azaltmak için kullanılabilir.

Tedavi sırasında beyindeki sağlıklı hücreler de öldürülebilir. Ölü hücreler, kanser hücresi gibi görünebilir bu yüzden karışıklık olmaması için dikkatli bir şekilde inceleme yapılması gerekir. Tedaviden sonra kontrol için düzenli bir şekilde muayene olunmalıdır. Bu muayenelerle oluşan yan etkiler ve kanserin durumu sık sık kontrol edilir.

Tedaviden Sonra

Optik sinir gliomu tedavisinden sonra yan etkiler ortaya çıkabilir. Tümör, genellikle çocuklarda oluştuğundan radyasyon tedavisi ve kemoterapi uzun süre kullanılamaz. Bilişsel sorunlar, öğrenme güçlükleri ve büyümenin orantılı bir şekilde gerçekleşmemesi gibi yan etkiler görülebilir. Gelecekte yaşanabilecek muhtemel yan etkileri öğrenmek ve hasarı en aza indirebilmek için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Çocuklarda kanser tanısının konulması sosyal ve duygusal anlamda çok stres verici olabilir. Bu yüzden, danışmanlık almanız gerekebilir. Özellikle grup terapileri, çocukların yalnız olmadığını anlamalarına katkı sağlar.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...