Öpüşmenin Arkasında Yatan Bilimsel Gerçekler

Öpüşmenin Arkasında Yatan Bilimsel Gerçekler

Neden Öpüşürüz?

İnsanlar çok farklı nedenlerden dolayı öpüşebilirler. Âşık olduğunuz için öpüşebilirsiniz, şans getirmesi için, selamlaşmak ya da vedalaşmak için öpüşebilirsiniz. Sadece iyi hissettirdiği için de öpüşebilirsiniz.

Öpüşme davranışını düşündüğünüz zaman biraz garip geliyor, değil mi? Görünüşe göre bu garip davranışın ardında bilimsel gerçekler yatıyor.

Öpüşmenin ilk olarak nasıl ortaya çıktığına dair çok farklı teoriler var. Bazı bilim adamları öpüşme davranışının öğrenilen bir davranış olduğunu ve insanların yaklaşık %10’luk bir diliminin hiç öpüşmediğine inanıyor. Bazılarıysa öpüşmenin içgüdüsel bir davranış olduğuna ve bu davranışın biyolojimizin köklerine dayandığına inanıyor.

Öpüşmenin arkasında yatan bilimsel gerçekliklere bir göz atalım.

Bağlılıkla ilgili öpücükler

Öpüşmek, beyninizde oksitosin hormonunun ani artışına neden olan kimyasal bir tepkimeye sebep olur. Bu hormona, bağlılık ve duygusal yakınlık hislerimizi etkilediği için genellikle aşk hormonu denilir.

2012 yılında yapılan bir çalışmaya göre, oksitosin erkeklerin partnerlerine bağlanmasında ve tek eşli kalmalarında çok etkili bir hormon.

Kadınlar, doğum ve emzirme sırasında yoğun bir şekilde oksitosin üretirler. Böylece, anne ve çocuk arasındaki bağ kuvvetlenir.

Bilim adamlarının çoğunluğu, öpüşmenin kökenlerinin bebeklerin emzirmesinden geldiğini öne sürer. Tıpkı kuşların yavrularını ağızlarıyla beslemesi gibi, önceden bazı bölgelerde anneler bebeklerini çiğnedikleri yemeklerle beslerlerdi.

Romantik ilişkilerle ilgili öpücükler

İlk âşık olduğunuzda kendinizi uçuyormuş gibi hissettiğiniz zamanları hatırlıyor musunuz? Bu etkinin sebebi, beyninizde üretilen dopamin hormonu.

Dopamin, öpüşmek ya da sevdiğiniz biriyle vakit geçirmek gibi sizi iyi hissettiren bir şey yaptığınızda salgılanır.

Dopamin ve diğer mutluluk hormonları sizi sevinçten serseme döndürür. Bu hormonlardan ne kadar çok üretirsiniz, vücudunuz o kadar çok ister. Bazıları için bu durum ilişkinin başlarında, özellikle ilk kez öpüşüyorsanız çok daha belirgin olur.

Böyle bir durum olduğunda, ilişkiniz sizi çok daha fazla tatmin edebilir. 2013 yılında yapılan bir çalışmaya göre, uzun zamandır beraber olan çiftler arasında sık sık öpüşenler ilişkilerinde tatmin duygusunu daha fazla yaşıyor.

Cinsel dürtüyle ilgili öpücükler

Bazı öpüşmelerin sadece cinsel dürtüden kaynaklandığı bir sır değil.

Yapılan araştırmalar, kadınların partnerlerini ölçmek için öpüşmeyi kullandıklarını gösteriyor. Öpüşmek, ilişkinin cinsel gidişatının da önemli bir göstergesi olabiliyor.

Araştırmaya katılan kadınlar, öpüşmedikleri biriyle cinsel ilişki yaşama olasılıklarının düşük olduğunu söylüyor. Yapılan araştırmada kadın katılımcılar, partnerlerinin ne kadar iyi öpüştüğüne göre ilişkiyi bir sonraki aşamaya geçirebileceklerini ya da ilişkiyi bitirebileceklerini de belirtmişler.

Araştırmalar erkeklerin, seks hormonlarını salgılamak ve kadınları cinsel anlamda hazırlamak için öpüşmeyi kullandığını gösteriyor.

Her türlü öpücük, kişiyi iyi hissettirir

Öpüşmeyi bu kadar güzel bir şey yaptığı için dudaklarınızda bulunan sinir uçlarına teşekkür edebilirsiniz.

Dudaklarınızda, vücudunuzun diğer kısımlarında bulunandan çok daha fazla sinir ucu vardır. Dudaklarınızı bir başkasının dudağına ya da yanağına bastırdığınızda kendinizi iyi hissedersiniz. Bu durumu, öpüşürken salgılanan kimyasal karışımla da birleştirirseniz böyle muhteşem hissetmeniz çok normal!

Duygusal yakınlık ve mutluluk hissi veren oksitosin ve dopamin hormonunun dışında öpüştüğünüz zaman serotonin hormonu salgılanır. Kortizol seviyeniz düşer ve böylelikle kendinizi daha iyi ve daha sakin hissedersiniz.

Kısacası, öpüşmek vücudunuz için harika bir olaydır. İnsanların bağlanmasını ve aradaki ilişkinin güçlenmesini sağlar.

Herkesin öpüşmeyi sevmediğini ya da sizin öpüştüğünüzü görmeyi istemediğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Yeni biriyle selamlaşırken, vedalaşırken ya da romantik anlamda ilgilendiğiniz biri de olsa öpmeyi sevip sevmediğini dikkate almalısınız.

Öpülmeye değer dudaklar içinse ağız ve diş sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...