Oral İnsülin Bir Seçenek Olabilir Mi?

Oral İnsülin Bir Seçenek Olabilir Mi?

Tip 1 şeker hastalığı ve Tip 2 şeker hastalığının bazı vakaları insülin iğneleri ile tedavi edilmektedir. Onlarca yıldır bu iğneler insülin takviyesinin tek yolu oldular. İnsülin takviyesi için neden daha kolay bir yol bulunmadığını merak edebilirsiniz. Gerçekte bilim adamları 80 yıldır yutabileceğiniz insülin hapları üretmeye çalışmaktadır. İlaç şirketleri, devlet kurumları ve üniversiteler şeker hastalığının “kutsal kasesi” olabilecek bir yol bulmak için geniş araştırmalar yapıyorlar. Şu anda hangi aşamadalar?

Neden Oral İnsülin?

Eğer şeker hastası iseniz şeker düzeyinizi gerekli aralıkta tutmak hayati öneme sahiptir. Bunu yapmamak körlük, kalp rahatsızlığı, böbrek sorunları ve sinir hasarı riskini arttırmaktadır. 

Kan şekerinizi gerekli aralıkta tutmak için şeker hastalığı tedavisini takip etmek zorundasınız. Şeker hastası olan hastaların çoğu için bu tedavi insülin iğneleridir. Bazı kişiler için bu tedavi uygun değildir. Kendi başına yapılması ve günde birden fazla uygulanması gerekebilir. Elbette bazı insanların korktuğu iğneleri de içermektedir.

Bu nedenle insülini sadece bir hap yutarak alma fikri insanlara çekici gelmektedir. Doktorlar iğne yerine hap kullanılmasının insanların sağlıklı bir tedavi rutinine alışmasını kolaylaştıracağını düşünmektedir. Bu durum şeker hastalığının daha rahat kontrol edilmesini sağlar.

Oral İnsülin Nasıl Çalışır?

İnsülin iğnelerinde iğneyi derinizin altında bulunan yağ dokusuna batırmanız gerekir. Bu noktadan sonra insülin kan dolaşımınızda yolculuk yapar. Bütün kan dolaşımını geçer ve en son karaciğere ulaşır.

Oral insülin ise sindirim sisteminden geçer. Kan dolaşımına bağırsaklarda emilerek geçer. Bağırsaklardan kan dolaşımına geçmesinin ardında damarlarda olan yolculuğunu tamamlar ve karaciğere ulaşır.

Oral insülin vücutta üretilen doğal insülini daha yakından taklit eder. İnsülinin daha hızlı emilmesi şekerin vücutta daha etkili kullanılmasını sağlar. Bu da insülinin daha hızlı işe yaraması anlamına gelmektedir. Aynı zamanda kan dolaşımında meydana gelebilecek insülin sorunlarını azaltır.

Oral İnsülinler Neden Şu Ana Kadar Üretilemedi?

Oral insülin sindirim sisteminden zarar vermeden geçebilecek hale henüz getirilemedi. Midedeki asitler insülini karaciğere ulaşamadan yıkıma uğratmaktadır. Bunun anlamı ise karaciğere ulaşana kadar bütün etkinliğini kaybetmesi demektir.

Ayrıca bağırsaklar insülini emmekte sorun yaşamaktadır. Bağırsaklarda bulunan mukus katmanı kalındır ve insülinin büyük bölümü bu katmanı henüz aşamamıştır. Bu nedenle bilim adamları etkili bir oral insülin üretilebilmesi için dozunun artması gerektiğini düşünmektedir.

Pek çok klinik deney ile oral insülin ilaçları denenmiştir ancak hiçbiri deney aşamasını geçememiştir. İyi haber ise bu testlerin hiçbirinde oral insülin, insülin iğnelerine oranla yüksek risk taşımamıştır.

Şimdiki Ve Gelecekteki Seçenekler

Araştırmacılar insülin hapları için araştırmalarına devam etse de şu an için kullanılabilen bir hap yoktur. Ancak başka bir çeşit mevcuttur. Afrezza teneffüs tozu, 2014 yılında FDA onayından geçmiştir. Bir solunum aleti kullanılarak nefes yoluyla alınan bu ilaç akciğer duvarları tarafından kan dolaşımına geçmektedir. Ancak bu yöntem de yeterince hızlı işe yaramadığı için tercih edilmemektedir.

Tip 1 ya da Tip 2 şeker hastalığınız vara Afrezza kullanabilirsiniz. Ancak Tip 1 şeker hastalığı için insülin iğnelerini de kullanmak zorundasınız.

Oral insülin üretimi için klinik araştırmalar devam etmektedir.   Örneğin ağıza sıkılarak balgam yoluyla kan dolaşımına aktarılan bir ilaç için çalışmalar devam etmektedir.

Doktorunuzla Konuşun

Şu an için oral ilaçlar yapılamamış olsa da diğer yöntemlerin size uygunluğunu doktorunuz ile konuşabilirsiniz.

Doktorunuza sormanız gereken sorular:

  • Afrezza benim için işe yarar mı?
  • Kendime daha az iğne yapmak için kullanabileceğim etkisi uzun bir insülin var mı?
  • Benim durumumda kullanılabilecek oral insülin seçenekleri mevcut mu?
  • Yakın gelecekte başka insülin tedavisi seçenekleri olabilir mi?

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...