Oral Kolestogram Nedir?

Oral Kolestogram Nedir?

Oral kolestogram, safra kesenizin röntgen muayenesidir. Safra keseniz, karın boşluğunuzun sağ üst tarafında, karaciğerinizin hemen altında bulunan bir organdır. Karaciğeriniz tarafından üretilen, diyetinizdeki yağların sindirimine ve emilimine yardımcı olan bir sıvıyı saklar. Oralın anlamı testten önce aldığınız oral ilaçtır. İlaç, safra kesenizi röntgende daha net bir şekilde görmenizi sağlayan iyot bazlı bir kontrast içerir.

Oral Kolestogram Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Oral Kolestogram Nedir?

Oral kolestogram, safra kesenizin röntgen muayenesidir. Safra keseniz, karın boşluğunuzun sağ üst tarafında, karaciğerinizin hemen altında bulunan bir organdır.

Ne İçin Yapılır?

Oral kolestogram testi safra kesesi kanseri veya, karaciğerinizin safra yolu sisteminde azalmış veya tıkalı safra akışını teşhis etmek için kullanılır.

Bu prosedür şimdi nadiren gerçekleştirilir, çünkü safra kesenizin görüntülenmesi için ilk yöntem, tipik olarak bir hepatobiliyer tarama veya endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi ile takip edilen bir karın ultrasonu veya tomografisidir. Bunlar, safra kesesi koşullarının teşhisi konusunda daha doğru olma eğilimindedir.

Oral Kolestogramın Amacı

Oral kolestogram testi safra kesesi kanseri veya, karaciğerinizin safra yolu sisteminde azalmış veya tıkalı safra akışını teşhis etmek için kullanılır.

Röntgen, kolesistit olarak bilinen bir durum olan organın iltihaplanmasını gösterebilir. Polipler ve safra kesesi taşları gibi diğer anormallikleri de açığa çıkarabilir.

Oral Kolesistogram İçin Hazırlanma

Ağız kolestogramı için hazırlık çok aşamalı bir süreçtir.

Oral Kolesistogram Prosedürü

Oral kolestogram ayakta tedavi prosedürü olarak yapılabilir. Doktorunuzun sorunu bulmasına yardımcı olmak için safra kesenizi kasılması ve safra salgılaması adına özel bir yüksek yağlı içecek verilebilir.

Doktorunuz muhtemelen bir test masasına uzanmanızı sağlar, ancak sizden ayakta durmanız da istenebilir. Bu, safra kesenizin hangi görüntüsünün gerekli olduğuna bağlıdır. Ardından, safra kesenizi görmek için floroskop adı verilen bir röntgen kamerası kullanacaklar. Oda ayarına bağlı olarak, doktorun monitörde ne gördüğünü görebilirsiniz. Doktorunuz muayene boyunca röntgen çekecektir.

Oral kolesistogram ağrısızdır. Bununla birlikte, kontrast madde nedeniyle ishal, bulantı veya mide krampları yaşayabilirsiniz. Poliklinik görüntüleme çalışması olarak yapılırsa, genellikle herhangi bir komplikasyon ortaya çıkmadığı sürece işlemden sonra eve gidebilirsiniz.

Oral Kolestogramının Riskleri

Oral kolestogramın neden olduğu ciddi riskler nadirdir. Bazı insanlar aşağıdakiler gibi hafif geçici semptomlar yaşayabilir:

 • İshal
 • Mide bulantısı
 • Kusma

Bazı insanlar ayrıca olumsuz bir reaksiyondan veya kontrast maddeye karşı hafif alerjik reaksiyondan kaynaklanan problemlerle karşılaşabilirler. Alerji semptomları şunları içerebilir:

 • İsilik
 • Kaşıntı
 • Mide bulantısı

Koruyucu maddelere, yiyecek boyalarına veya hayvanlara alerjiniz varsa kontrast maddesini almadan önce doktorunuza bildirin.

Yüzünüzde veya ağzınızda şişlik sonucu nefes alma güçlüğü anafilaksi denilen ciddi bir akut alerjik reaksiyona işaret edebilir.

Tedavi edilmezse anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir. Kontrast ilacını aldıktan sonra aşağıdakilerden birini yaşarsanız derhal doktorunuza bildirin:

 • Hırıltılı
 • Nefes darlığı
 • Yüzün şişmesi

Hamileyseniz, emziriyorsanız veya hamile kalmaya çalışıyorsanız, bu teste girmeden önce doktorunuzla bu konuda konuşun. Her ne kadar radyasyona maruz kalma bu testte genellikle düşük olarak kabul edilse de, doğmamış çocuğunuz için güvenli olmayabilir. Ek olarak bu test için kullanılan kontrastlı ilaçlardan hamilelikte kaçınılması gerekir.

Potansiyel ilaç etkileşimlerini önlemek için, doktorunuza şu anda aldığınız reçeteli veya reçetesiz ilaçlar hakkında bilgi vermelisiniz.

Bazı tıbbi durumlara sahip kişiler bu test için aday olmayabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Böbrek hastalığı
 • Karaciğer hastalığı
 • Diğer kronik durumlar
 • Önceki iyot kontrast maruziyetine şiddetli ters reaksiyon

Sonuçlar ve İyileşme

Doktorunuz test sonuçlarını ve takip etmesi gerekebilecek tedavileri size bildirecektir.

Örneğin ağrıya veya biliyer fonksiyon bozukluğuna neden olan kanserli büyüme ve safra kesesi taşları ilaçlar veya cerrahi ile tedavi edilebilir. Safra kesenizdeki iyi huylu polipler ve küçük safra kesesi taşları daha fazla tedavi gerektirmeyebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...