Orgazm Disfonksiyonu Nedir?

Orgazm Disfonksiyonu Nedir?

Orgazm disfonksiyonu, birisinin orgazma ulaşmakta zorlandığı bir durumdur. Bu zorluk, cinsel olarak uyarıldıklarında, yeterli cinsel uyarılma olsa bile, meydana gelir. Bu durum kadınlarda ortaya çıktığında, kadın orgazm disfonksiyonu olarak bilinir. Erkekler ayrıca orgazm disfonksiyonu yaşayabilir, ancak bu çok daha az yaygındır.

Orgazm Disfonksiyonu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Orgazm Disfonksiyonu Nedir?

Orgazm disfonksiyonu, birisinin orgazma ulaşmakta zorlandığı bir durumdur. Bu zorluk, cinsel olarak uyarıldıklarında, yeterli cinsel uyarılma olsa bile, meydana gelir.

Neden Kaynaklanır?

Orgazm disfonksiyonunun altında yatan nedenini belirlemek zor olabilir. Kadınlar fiziksel, duygusal veya psikolojik faktörlerden dolayı orgazma ulaşmakta zorluk çekebilirler.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Üroloji, Kadın Hastalıkları Ve Doğum Bölümüne, Psikiyatri ve Psikoterapi Bölümüne başvurabilirsiniz.

Orgazmlar cinsel uyarılma sırasında yoğun salınma duygularıdır. Yoğunluk, süre ve sıklıkta değişebilirler. Orgazmlar az cinsel uyarılma ile oluşabilir, ancak bazen çok daha fazla uyarılma gerekir.

Birçok kadın, cinsel ilişkiden sonra bile, eşiyle orgazma ulaşmakta zorluk çekmektedir. Çalışmalar orgazm fonksiyon bozukluğunun kadınların %11 ila %41’ini etkilediğini gösteriyor.

Orgazm disfonksiyonu, aynı zamanda anorgazmi veya kadın orgazm bozukluğu olarak da bilinir.

Orgazm Fonksiyon Bozukluğuna Ne Sebep Olur?

Orgazm disfonksiyonunun altında yatan nedenini belirlemek zor olabilir. Kadınlar fiziksel, duygusal veya psikolojik faktörlerden dolayı orgazma ulaşmakta zorluk çekebilirler. Katkıda bulunan faktörler şunları içerebilir:

 • Yaşlılık
 • Diyabet gibi tıbbi durumlar
 • Histerektomi gibi jinekolojik cerrahi öyküleri
 • Depresyon için bazı ilaçların, özellikle selektif serotonin geri alım inhibitörlerinin kullanılması
 • Kültürel veya dini inançlar
 • Utangaçlık
 • Cinsel aktivitenin tadını çıkarma konusunda suçluluk
 • Cinsel taciz tarihi
 • Depresyon veya anksiyete gibi zihinsel sağlık koşulları
 • Stres
 • Zayıf özgüven
 • Çözülmemiş çatışmalar veya güven eksikliği gibi ilişki sorunları

Bazen, bu faktörlerin bir kombinasyonu orgazma ulaşmayı zorlaştırabilir. Orgazm olmama sıkıntıya neden olabilir, bu da gelecekte orgazma ulaşmayı daha da zorlaştırabilir.

Orgazm Disfonksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Orgazm disfonksiyonunun ana semptomu cinsel doruğa ulaşılamamasıdır. Diğer belirtiler arasında tatmin edici olmayan orgazmlar ve doruğa ulaşılmasının normalden daha uzun sürmesidir.

Orgazm disfonksiyonu olan kadınlar, cinsel ilişki veya mastürbasyon sırasında orgazma ulaşmakta zorlanabilir.

Dört tür orgazm fonksiyon bozukluğu vardır:

 • Birincil anorgazmi: Asla orgazm olmadığınız bir durum.
 • İkincil anorgazmi: Daha önce de olmuş olsa da orgazma ulaşmada zorluk.
 • Durumsal anorgazmi: En sık görülen orgazm fonksiyon bozukluğu tipidir. Sadece oral seks veya mastürbasyon gibi belirli durumlarda orgazm olabiliyorsanız oluşur.
 • Genel anorgazmi: Yüksek oranda uyandırılmış olsanız ve cinsel stimülasyon yeterli olsa bile, hiçbir koşulda orgazma ulaşamama.

Orgazm Disfonksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Orgazm fonksiyon bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla bir randevu almalısınız. Doktorunuz durumunuzu teşhis edebilecek ve uygun bir tedavi planı sunabilecektir. Doktorunuzdan yardım almak, tekrar cinsel aktiviteden tam olarak yararlanabilmenizi sağlamanın en iyi yoludur.

Randevunuz sırasında doktorunuz cinsel geçmişiniz hakkında sorular soracak ve fizik muayene yapacaktır. Yanıtlarınız ve test sonuçlarınız, orgazm fonksiyon bozukluğunun altında yatan nedenleri ortaya çıkarabilir ve durumunuza katkıda bulunabilecek diğer faktörleri belirlemeye yardımcı olabilir.

Doktorunuz takip muayenesi için sizi bir jinekoloğa sevk edebilir. Bir jinekolog, orgazm disfonksiyonu için başka tedaviler önerebilir.

Orgazm Disfonksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Orgazm fonksiyon bozukluğu tedavisi durumun nedenine bağlıdır. Şunlara ihtiyacınız olabilir:

 • Altta yatan herhangi bir tıbbi durumu tedavi etmek
 • Geçiş antidepresan ilaçlar
 • Bilişsel davranışçı terapi (BDT) veya cinsiyet terapisi
 • Mastürbasyon ve cinsel ilişki sırasında klitoral stimülasyonu artırmak

Çiftler için danışma başka bir popüler tedavi seçeneğidir. Bir danışman size ve eşinize, sahip olabileceğiniz herhangi bir anlaşmazlık veya sorun üzerinde çalışmanıza yardımcı olacaktır. Bu, hem ilişkide hem de yatak odasında meydana gelen sorunları çözebilir.

Bazı durumlarda östrojen hormonu tedavisi kullanılabilir. Östrojen cinsel duyarlılığın artmasına veya cinsel duyarlılığa kan akış miktarının artmasına yardımcı olunabilir. Östrojen hormonu tedavisi bir hap almayı, bir yama takmayı veya cinsel organlara bir jel uygulamayı içerebilir. Testosteron tedavisi başka bir seçenektir. Bununla birlikte, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), kadınlarda orgazm fonksiyon bozukluğunu tedavi etmek için bunu onaylamadı.

Bazı reçetesiz ürünler ve besin takviyeleri de orgazm disfonksiyonu olan kadınlara yardımcı olabilir. Zestra gibi uyarılma yağları klitorisi uyarır ve stimülasyonu arttırır. Bu yağlar cinsel ilişki ve mastürbasyon sırasında kullanım için faydalı olabilir.

Herhangi bir reçetesiz ürün veya ilacı kullanmadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Alerjik reaksiyonlara neden olabilir veya aldığınız diğer ilaçlarla etkileşime girebilir.

Orgazm Disfonksiyonu Olan İnsanlar İçin Görünüm Nedir?

Orgazm olmamak sinir bozucu olabilir ve ilişkinizi etkileyebilir. Ancak uygun tedavi ile buna ulaşmak mümkün olabilir. Yalnız olmadığınızı bilmek önemlidir. Pek çok kadın, yaşamlarının bir noktasında orgazm disfonksiyonu yaşar.

Orgazm fonksiyon bozukluğunuz varsa, tedaviyi özellikle yardımcı bulabilirsiniz. Bireysel veya çift terapisinin bir kısmı cinsel ilişkiyi nasıl gördüğünüze odaklanır. Bir terapistle tanışmanız size ve eşinize birbirinizin cinsel ihtiyaçları ve istekleri hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilir. Ayrıca orgazmdaki yetersizliğinize katkıda bulunabilecek herhangi bir ilişki sorununu veya günlük stres tetikleyicilerini de ele alacaktır. Bu altta yatan nedenleri çözmek, gelecekte orgazma ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Cinsellik Eğitimciler, Danışmanlar ve Terapistler Amerikan Derneği (AASECT) orgazmik fonksiyon bozukluğu olan kadınlar için sertifikalı terapistlere ve kaynakların bir dizinine sahiptir. Ayrıca Columbia Üniversitesi tarafından yönetilen bir seks eğitimi sitesi olan Go Ask Alice’de cinsel sağlık ve orgazmlar hakkında yararlı bilgiler bulabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...