Orkide Çiçeği Ne Anlama Geliyor? İnceleyelim

Orkide Çiçeği Ne Anlama Geliyor? İnceleyelim

Orkide çiçeği doğurganlığı, estetik mükemmeliyeti ve lüksü simgeliyor. Orkide çiçeği anlamı rengine de bağlı. Sarı orkide dostluğu simgelerken, mor orkide kudreti sembolize ediyor.

Orkide Çiçeği Kelime Anlamı

Orkide çiçeğine ismini, Yunan botanikçi Theophrastos koymuş. Orkidenin yumru kökleri testisi andırdığı için (en azından Theophrastos’a göre), testis anlamına gelen Yunanca “orkhis” kelimesinden ilham almış. Orkide çiçeğinin İngilizcesinin de çok yakın olduğunu vurgulayalım: Orchid.

Orkide Çiçeği Neyi Simgeliyor?

1) Doğurganlık Ve Cinsellik

Orkide çiçeği, isminin ve şeklinin çağrışımları nedeni ile doğurganlık, erkekte iktidar, cinsellik gibi kavramları sembolize ediyor. Kadim Yunan medeniyetinde ortaya çıkan bu kültür, günümüzde de geçerliliğini sürdürüyor.

2) Kusursuzluk, Güzellik, Mükemmeliyet

Orkide çiçeğinin özelliklerinden biri, simetrisidir. Tam bir dairenin simetrisi değil, sol-sağ (bilateral) simetri özelliği; bu enteresan geometrik şekillere sahip çiçeğe kendine özgü bir tamamlanmışlık ve estetik katıyor. Bu nedenlerle eşine az rastlanır özellikteki güzelliğin somut örneği olarak bakılıyor orkide çiçeğine.

Kraliçe Victoria’nın İngiltere’sinde (1837), orkide çiçeği “güzel bir kadın”a benzetilmiştir. O dönemin kıyafet modası bile orkide çiçeği ile benzer trend sergiliyordu. Kadim Çin medeniyetinde ise orkide çiçeği “Lan Hua”, yani insani mükemmeliyeti simgeler.

3) Lüks Ve Refah

Orkide çiçeği, yine 1800’lü yılların İngiltere’sinden kalma eğilimle servet, refah, lüks ve elitizmi simgeler. Bunun nedeni büyük ihtimalle orkide çiçeğinin çoğu türünün tropikal iklime ayak uydurmuş nadir görülen bitkiler olması idi.

4) Orkide Çiçeğinin Diğer Anlamları

Orkide çiçeği farklı kültürlerde, farklı tarihlerde aşağıdaki anlamları da simgelemiştir:

  • Barış
  • Seçkinlik
  • Kudret
  • Düşüncelilik
  • Cazibe

Rengine Göre Orkide Çiçeği Anlamı

Mavi Orkide: Çok nadir görüldüğü için enderliği, bulunmazlığı, tekliği simgeler. Mavi orkide aynı zamanda ruhsallığı ve meditasyonu da çağrıştırır.

Beyaz Orkide: Masumiyet, güzellik ve zarafeti simgeler. Sevdiğiniz insana vereceğiniz böyle bir hediye çok anlamlı olacaktır.

Pembe Orkide: Neşe, mutluluk ve masumiyeti simgeler. Evliliğin 14. ve 28. yıl dönümlerinde verilen güzel hediyelerden biridir.

Sarı Orkide: Dostluğu ve yeni başlangıçları simgeler. Yeni bir işe başlayan arkadaşınızın masasını süsleyebilecek en güzel çiçeklerden biri olabilir.

Eflatun Orkide: Zarafet, seçkinlik ve kadınsı güzelliği simgeler. Anneniz bayılacaktır.

Mor Orkide: Hüküm sürmeyi, hayranlığı ve saygıyı simgeler. Saygı duyduğunuz ya da özür dilemek istediğiniz birine mor orkide hediye edebilirsiniz.

Orkide Çiçeği İle Bağlantılı İnanışlar

1) Bebeğin Cinsiyeti

Kadim Yunan medeniyetindeki inanışa göre baba, orkide çiçeğinin büyük yumru köklerinden yerse, eşi bir erkek bebek getirirdi dünyaya. Anne ise orkidenin küçük boyuttaki köklerini yerse bebek kız olurdu. Bu yaygın inanıştan dolayı, bebek bekleyen çiftlere götürülebilecek hediyeler arasında orkide çiçeği ilk sıralarda bulunmaktaydı.

2) Cesaret

Kadim Japon medeniyetinde, bir savaşçının orkide çiçeği bulması onun cesur biri olduğuna işaret ederdi.

3) Güç

Aztekler, çikolata ve vanilya orkidesi özünü karıştırarak bir ilaç hazırlardı. Bu ilacı içtikleri takdirde fiziksel güç ve dayanıklılığa erişeceklerine inanırlardı.

4) Hz. İsa’nın Kanı

Hıristiyanlık inancına göre, bazı orkide çiçeği türlerinin üzerindeki noktacıklar Hz. İsa’nın kanını sembolize ediyor. Bu nedenle Paskalya töreninde sunağı süslemek için orkide çiçeği kullanıyorlar. Bazı Noel aktivitelerinde kullanılırken de görebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...