Orşit Belirtileri ve Tedavisi

Orşit Belirtileri ve Tedavisi

Orşit, testislerin iltihabıdır. Bakterilerden veya virüslerden kaynaklanabilir. Her iki testis de aynı anda orşitten etkilenebilir. Bununla birlikte, semptomlar genellikle sadece bir testiste görülür. Bu tür testiküler enflamasyon sıklıkla kabakulak virüsü ile ilişkilidir.

Orşit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli Miyim?

Testis ağrısı bir darbe yada küçük bir rahatsızlık sonucu oluşabileceği gibi ciddi bir sebepten kaynaklanıyor da olabilir. Bu yüzden ihmal etmeden doktor yardımı almalısınız.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Testislerde meydana gelen ezilme burkulma, yırtılma, sıkılma gibi rahatsızlıklar büyük ağrılar yaşamanıza neden olacaktır. Herhangi bir nedenden dolayı kanama gözlemleniyorsa buda şiddetli ağrıya neden olacaktır. Her iki durumda da acilen doktora gitmelisiniz. Yoksa testis kaybı ile karşılaşabilirsiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Testis ağrısı için Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilir.

Orşit İşaretleri Ve Belirtileri

Testis ve kasıktaki ağrı orşitin başlıca belirtisidir. Ayrıca şunları da yapabilirsiniz:

 • Testis torbasında hassasiyet
 • Ağrılı idrara çıkma
 • Ağrılı boşalma
 • Şişmiş bir testis torbası
 • Menide kan
 • Anormal akıntı
 • Genişlemiş bir prostat
 • Kasıktaki şişmiş lenf bezleri
 • Ateş

Orşit Nedenleri

Bir virüs veya bakteri orşite neden olabilir.

Viral orşitin en yaygın nedeni kabakulaktır. Kabakulak, etkili aşılama programları nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde nadir görülen viral bir çocukluk hastalığıdır. Mayo Clinic, kabakulağı genç yaşta edinen erkeklerin %33’ünün aynı zamanda orşit de geliştirdiğini tahmin ediyor. Kabakulak ile ilgili viral orşit, tükürük bezlerinin şişmesinden dört ila 10 gün sonra herhangi bir yerde gelişir. Tükürük bezi şişmesi kabakulak belirtisidir.

Bakteriyel enfeksiyon ayrıca erkeklerde orşite neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları ve gonore, klamidya ve epididimit denilen ilgili bir durum gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (STD) de orşitle sonuçlanabilir. Epididimit, epididiminin iltihabıdır. Spermi depolayan ve testisleri vas deferens’e bağlayan tüp budur.

Orşit için Risk Faktörleri

Yüksek riskli cinsel davranışlarda bulunan kişilerin, orşit gelişmesi daha muhtemel olabilir. Yüksek riskli cinsel davranış şunları içerir:

 • Prezervatif kullanmadan cinsel ilişkide bulunmak
 • STD geçmişi olmak
 • STD olan bir ortağa sahip olmak

Konjenital idrar yolu anormallikleri de orşit riskinizi artırabilir. Bu, mesanenizi veya idrar yolunu içeren yapısal problemlerle doğduğunuz anlamına gelir.

Orşit Teşhisi

Doktorunuz size tıbbi geçmişiniz ve semptomlarınız hakkında sorular soracaktır. Enflamasyonun derecesini belirlemek için fizik muayene yaparlar.

Prostatınızın iltihaplanmadığını görmek için prostat muayenesine ihtiyacınız olabilir. Bu, doktorunuzun, prostatınızı fiziksel olarak incelemek için rektumunuza bir parmak sokmasını içerir.

Doktorunuz idrar örneği isteyebilir ve laboratuvar analizi için herhangi bir deşarjı temizleyebilir. Bu, STD veya diğer enfeksiyonlarınız olup olmadığını belirleyebilir.

Ultrason görüntüleme, testis torsiyonunu ekarte edebilir. Testis torsiyonu testislerde ve kasık bölgesinde aşırı ağrıya neden olan başka bir durumdur ve semptomlar sıklıkla orşitlerle karıştırılmaktadır. Testiküler burulma, her testise giren sinir ve kan damarları ağı olan spermatik kordonun bükülmesidir. Testislerinize kan akışını kesilirse, bu doğurganlığınızı tehdit edebilir. Bu nedenle derhal bir doktora görünmelisiniz.

Tedavi Seçenekleri

Viral orşitin tedavisi yoktur, ancak durum kendiliğinden geçer. Bu arada, belirtilerinizi yönetmek için evde ilaçları kullanabilirsiniz. Ağrı kesiciler kullanmak, buz paketleri uygulamak ve mümkün olduğunda testisleri yükseltmek sizi daha rahat ettirebilir.

Bakteriyel orşit; antibiyotikler, antienflamatuar ilaçlar ve soğuk paketlerle tedavi edilir. İnflamasyonun kaynağından bağımsız olarak, tam iyileşme birkaç hafta sürebilir.

Orşit tedavisinde cinsel ilişkiden ve ağır yüklerden kaçının. Bir STD bulaşmışsa, eşinizin de tedaviye ihtiyacı olacaktır.

Uzun Vadeli Tahmin

Orşitten muzdarip çoğu erkek, kalıcı bir etki olmadan tamamen iyileşir. Orşit nadiren kısırlığa neden olur. Diğer komplikasyonlar da nadirdir ancak şunları içerebilir:

 • Epididimde kronik inflamasyon
 • Testis torbasında bir apse veya kabarcık
 • Etkilenen testisin küçülmesi
 • Testis dokusunun ölümü

Orşit Önlenmesi

Bazı orşit vakaları önlenemez. Konjenital idrar yolu problemleri varsa bu özellikle geçerlidir. Bununla birlikte, kendinizi bazı viral orşitlere karşı koruyabilirsiniz. Hastalık riskini azaltmak için kendinizi ve çocuklarınızı kabakulaklara karşı aşılayın.

Güvenli seks yapmak bakteriyel orşitin önlenmesine yardımcı olabilir. Bir prezervatif kullanın ve eşinize cinsel geçmişlerini sorun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...