Orta Kulak İltihabı: Ağrı Ve Akıntılarınızdan Kurtulun

Orta Kulak İltihabı: Ağrı Ve Akıntılarınızdan Kurtulun

Orta kulağı döşeyen mukoza adı verilen döşeyici örtünün iltihabına orta kulak iltihabı denir. Bu örtü, östaki borusu adı verilen boru şeklinde bir organla, genizle ve burunla irtibat halindedir. Orta kulakta, kulak zarı ile iç kulak arası köprü görevi gören örs, üzengi ve çekiç adı verilen üç adet kemikcik bulunur. Bunlar vücudun en küçük kemikleridir. Orta kulak normalde hava ile doludur. Kemikcikler ve buna bağlı kulak zarı, bu hava boşluğuna doğru hareket eder. İltihap, bu boşluğu döşeyen iç örtünün şişmesi, orta kulağın sıvıyla dolmasıyla kendini gösterir. Bu durumda, orta kulağı havalandıran östaki borusu da tıkanır. Orta kulaktaki hava, yerini iltihaplı sıvıya bırakır ve buna bağlı olarak hastalık şikayetleri ortaya çıkar.

Orta Kulak İltihabı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Orta Kulak İltihabını Nasıl Anlarım?

Kulakta dolgunluk hissi, kulak ağrısı, yüksek ateş, işitme sorunları, geçici hafif sağırlık, bulantı, kusma ve ishal ve daha ciddi vakalarda kulak zarının yırtılması. Bu durumda kulak yolundan akıntı gelecektir.

Orta Kulak İltihabı Kaç Günde Geçer?

Çoğu orta kulak iltihabının belirtileri iki üç gün içerisinde yatışır ve hastalık kendi kendine geçer. Yırtılan kulak zarı ise birkaç hafta içerisinde kendini tamamen yenileyecektir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Orta Kulak İltihabı için Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümüne gidilir.

Orta Kulak İltihabı Belirtileri

Orta kulak iltihabının genel belirtileri şunlardır:

  • Kulakta dolgunluk hissi, kulak ağrısı
  • Yüksek ateş
  • İşitme sorunları, geçici hafif sağırlık
  • Ciddi vakalarda kulak zarının yırtılması. Bu durumda kulak yolundan akıntı gelecektir.
  • Bulantı, kusma ve ishal

Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

Hem bakteriler hem de virüsler orta kulak iltihabına neden olabilir.

Orta Kulak İltihabı Nasıl İyileşir?

Orta kulak iltihabı nasıl geçer? Orta kulak iltihabı kaç günde geçer? Çoğu orta kulak iltihabının belirtileri iki üç gün içerisinde yatışır ve hastalık kendi kendine geçer. Orta kulak iltihabı iyileşme belirtileri kısa sürer. Yırtılan kulak zarı ise birkaç hafta içerisinde kendini tamamen yenileyecektir. Aşağıdaki uygulamalar tedavi sürecini kısaltır ve hastalık belirtilerinin daha kolay atlatılmasını sağlar:

Bebek ve Çocuklarda Orta Kulak İltihabı

Orta kulak enfeksiyonları burun ve geniz yoluyla orta kulağa yayılır. Bu yüzden bu enfeksiyonlarda dikkatli olmak gerekir. Bu dönemde, solunum yolu enfeksiyonunu sıkıntısız atlatmak için gerekli tedbirleri almak gerekir. Çocukların ve bebeklerin yeterli istirahat etmesi ve doğru beslenmesi sağlanmalı, bebekler ve çocuklar sigara dumanına maruz bırakılmamalı, soğuktan ve hava kirliliğinden de korunmalıdır. Burunda akıntı ve iltihap varken çok kuvvetli sümkürmek, iltihabın orta kulağa yayılmasına yola açacağından çocukların bu davranışları engellenmelidir.

Küçük çocuklarda östaki borusu yatay ve az gelişmiş olduğundan, yatar pozisyonda biberonla veya memeden emzirme, sütün orta kulağa kaçmasına ve orta kulak enfeksiyonuna yol açabilir. Ayrıca nezle ve üst solunum yolu enfeksiyonu olan bebeklerin uyurken yalancı meme emmesi, yutkunma esnasında östaki borusu açılmasına yol açarak, burun ve genizdeki iltihabı orta kulağa yayabilir. Bu nedenle, yalancı memeyi uyurken vermemek kulak iltihabını önleyebilir.

Orta Kulak İltihabı Bitkisel Tedavi

Yorumlar (1)

  1. Ridvan

    Selam ben yaklaşık 20 yildir orta kulak iltihabi hastasiyim. Çocuk yaşta bi kaç defa tedavi oldum. aslinda buna tedavi denmez sadeve doktor bakti ortakulak iltihabi var diyip kulak damlasi yazdi ve bir kaç defa daha gittim ve sonuç alamadim. Bu yüzden bir daha gitmedim. Bu iltihabi kurutmanin bir yolu yokmu sol kulagimda var bu hastalik ve tedavisi varsa olmak istiyorum. Sadece sol kulagimda nerdeyse duyma kaybim var sağ kulagim gayet iyi problemi yok. Yardimci olursaniz sevinirim.

Sonraki yazı yükleniyor...