Osteoartrit (Kireçlenme) ve Tedavi Yolları

Osteoartrit (Kireçlenme) ve Tedavi Yolları

steoartrit, halk arasında bilinen ismiyle kireçlenme, eklemlerde kıkırdak dokunun  yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı en sık görülen eklem hastalığıdır. En sık diz, kalça, el bileği ve omurgada görülmektedir. Eklem kıkırdağı ve altındaki kemik bütünlüğünün bozulmasına neden olan çok çeşitli etmenler sonucu ortaya çıkan semptom ve klinik muayene bulgularla karakterize bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklere oranla 2 kat fazla görülür. Genelde 50 yaşın üstünde ortaya çıkan bir durumdur. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte eklemlerde yük taşınmasını sağlayan kıkırdağın tamamen ortadan kalktığı ve kemik yüzeylerin birbiri ile temas etmeye başladığı görülür. İlerleyen kıkırdak harabiyeti ile birlikte eklemde ağrı ortaya çıkar.

Osteoartrit (Kireçlenme) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Osteoartrit (Kireçlenme) Nedir?

Osteoartrit halk arasında kireçlenme olarak bilinen genellikle diz, kalça, el ve omurga eklemlerini etkileyen bir hastalıktır. 

Osteoartrit (Kireçlenme) Nasıl Anlarım?

Osteoartrit kendisini eklem ağrısı ve katılığı şeklinde belli eder. Hareket zorluğu, çorap giyme, merdiven çıkma, yazı yazma gibi bazı aktivitelerin yapılamamasına yol açabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Osteoartrit için Fizik Tedavi bölümüne gidilir.

Osteoartrit Belirtileri

Osteoartrit Ne Demek

Osteoartritin temel belirtileri, eklem ağrısı ve katılığıdır. Bu durum osteoartriti olan eklemde hareket zorluğuna ve çorap giyme, merdiven çıkma, yazı yazma gibi bazı aktivitelerin yapılamamasına yol açabilir. Olası diğer belirtiler şunlardır:

  • Eklemlerde aşırı hassasiyet
  • Eklemlerin biraz daha büyük görünmesi veya eklem yumrusunun belirginleşmesi
  • Eklemlerde çıtlama sesi, eklem gıcırdaması
  • Hareket açıklığının daralması
  • Parmak sırtlarında oluşan ağrılı kistler
  • Kas kütlesinde azalma, güçsüzlük

Bu belirtiler aktivite yoğunluğuna ve hatta hava koşullarına bağlı olarak zaman zaman kaybolup tekrar ortaya çıkabilir. Osteoartrit vücuttaki herhangi bir eklemi etkileyebilir ancak en fazla kalça, diz ve parmaklarda görülmektedir.

Acı olmadan yaşamak nasıl bir şeydir, bilmiyorum. Öldüğümü sanıyorum kimi zaman. Her 5 dakikada bir kendimi çimdikliyorum.
Amanda – 59 yaşında Osteoartrit Hastası

Osteoartrit Nedenleri

Bacaklarımı tek bir pozisyonda uzun süre tutamıyorum, çünkü onları hareket ettirmeliyim. Hareket ettirdiğimde acı diniyor.
Tony – 62 yaşında Osteoartrit Hastası

Osteoartrit Tedavi

Havalar değiştiğinde, soğuk ya da yağmurlu olduğunda, o zaman büyük ağrılar çekmeye başlarım… Kireçlenme için…
Fiona – 59 yaşında Osteoartrit Hastası

Osteoartrit İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...