Otoimmün Hemolitik Anemi:  Aniden Ya Da Zamanla Gelişebilir

Otoimmün Hemolitik Anemi: Aniden Ya Da Zamanla Gelişebilir

Otoimmün Hemolitik Anemi Nedir? Otoimmün hemolitik anemi, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla alyuvarları yok ettiği bir hastalık grubudur. Bu nadir durum, normalde virüslere ve diğer enfeksiyonlara karşı bizi koruyan proteinler olan antikorların kazara alyuvar hücrelerine tutunmasıyla oluşur. Alyuvar hücrelerinin normal yaşam süresi 120 gündür. Ancak, antikorlar kazara alyuvarlarla bağlandıklarında bağışıklık sistemini hedef alırlar. Daha sonrasında bağışıklık sistemi alyuvarları normal yaşam sürelerinden önce yok ederek prematüre ölüm denilen duruma yol açar. Bu durum yaşandığında vücudunuz yeni alyuvar hücrelerinin üretimini hızlandırır. Ancak, zamanla vücudunuzun bu yıkım hızına ulaşması giderek zorlaşır ve en sonunda alyuvar sayısı düşer. Bunun sonucunda ise kısaca anemi olarak bilinen durum ortaya çıkar.

Otoimmün Hastalıklar Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Otoimmün Hastalıklar

Otoimmün hastalıklar kısaca vücudun bir nedenden dolayı sağlıklı hücrelerine saldırması durumudur.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Herhangi bir otoimmün hastalık belirtisi sezerseniz mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla temas kurun.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Otoimmün hastalıklar tanı ve tedavisi için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Otoimmün Hemolitik Aneminin Nedenleri

Nedenine bağlı olarak farklı otoimmün hemolitik anemi hastalıkları bulunur. Otoimmün hemolitik anemi hastalıklarının yarısı idiopatiktir, yani nedeni bilinmemektedir. Otoimmün hemolitik anemi, hastalıkla birlikte de ortaya çıkabilir.

Otoimmün hemolitik anemiye şu hastalıklar yol açabilir:
Lösemi
Sistemik lupus eritematozus (SLE ya da lupus)
Bulaşıcı mononükleoz (Mono)

Bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak da otoimmün hemolitik anemi hastalığına yakalanabilirsiniz. Penisilin ve sülfonamidlerin bu hastalığa neden olduğu bilinmektedir.

Otoimmün Hemolitik Anemi Hastalığı için Kimler Risk Altındadır?

Ulusal Nadir Hastalıklar Örgütü(National Prganization for Rare Disorders), kadınlarda otoimmün hemolitik anemi görülme ihtimalinin daha yüksek olduğu belirtiyor.
Bu riski artıran diğer faktörler:
Aile geçmişinde hemolitik anemi olması
Lösemi ya da diğer kanserlerin olması
Yakın zamanda viral enfeksiyon geçirilmesi
Bazı otoimmün hastalıkların varlığı
Otoimmün hemolitik anemiye neden olduğu bilinen ilaçların kullanılması

Otoimmün hemolitik anemi, orta yaşlı ve yaşlı kişilerde daha yaygın olarak görülür.

Otoimmün Hemolitik Aneminin Belirtileri

Otoimmün hemolitik anemisi olan herkeste belirti görülmez.

Görülebilecek belirtiler arasında şunlar bulunur:
Aşırı yorgunluk ve zayıflık
Ciltte solgunluk
Kalp atışlarının hızlanması
Nefes darlığı
Sarılık
İdrar renginin koyulaşması
Karında rahatsızlık ya da tokluk hissi
Kaslarda ağrı
Baş ağrısı
İshal, bulantı ya da kusma

Otoimmün Hemolitik Aneminin Teşhis Edilmesi

Otoimmün hemolitik aneminin teşhis edilmesi için doktorunuz size belirtilerinizi sorup sizi muayene edecektir. Doktorunuz bazı testler yapabilir ya da dalağın büyüyüp büyümediğini kontrol edebilir.

Kan ve İdrar Tahlilleri

  1. Kan tahlilleri, alyuvarların parçalandığına dair bir kanıt verebilir. Doktorlar, kanınızdaki genç ya da olgunlaşmamış alyuvar hücrelerini testler yardımıyla sayabilirler. Yüksek sayılar, vücudun anemiyi atlatmak için alyuvar üretimini artırdığını gösterebilir.
  2. İdrar hemoglobin testi, alyuvarların yıkım sürecinde olduğunu gösterebilir.
  3. Coombs testi, alyuvarlara tutunan antikorların seviyesindeki yükselmeyi gösterebilir. Bu test, özel olarak otoimmün hemolitik aneminin teşhis edilmesi için tasarlanmıştır.
  4. Soğuk aglütinin testi, Mycoplasma pneumoniae bakterisinin yol açtığı enfeksiyon gibi otoimmün hemolitik anemiye neden olduğu bilinen enfeksiyonlarla ilişkilendirilen antikorların seviyesindeki yükselmeye bakar. Bu bakteri, akciğerleri etkileyerek çoğunlukla 40 yaş altında görülen zatürreye yol açar.

Dalak ve Otoimmün Hemolitik Anemi

Dalak, lenf sisteminin önemli bir parçasıdır. Bu organ, yaşlı ve parçalanan alyuvarları sistemden temizleyerek vücudu korur. Dalak, midenin arkasında karnın sol tarafında bulunur. Dalağınız büyürse vücudunuzda yıkıma uğramış ya da hasar görmüş pek çok alyuvar var demektir.

Doktorunuz, dalağınızın büyüyüp büyümediğini kontrol edecektir. Doktorunuz dalağın büyüdüğünü eliyle yoklayarak anlayabilir. Ayrıca, dalağın boyutunu ölçmek için ultrasondan da faydalanılabilir.

Otoimmün Hemolitik Aneminin Tedavisi

Belirtileriniz hafifse ya da hastalığınız düzeliyor gibi görülüyorsa tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Aneminiz şiddetliyse kan nakline ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak, kan naklinin yapılması, durumunuzu sadece geçici olarak düzeltir ve diğer tedavilere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Durumunuza neden olan başka bir hastalık varsa tedaviniz bu hastalığın kontrol altına alınmasını sağlar. İlaçlar hastalığınıza neden oluyorsa kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Steroidler, belirtilere neden olan ya da giderek kötüleşen anemide ilk tedavi olarak kullanılır. Steroidler işe yaramazsa, dalağın ameliyatla alınması gerekebilir. Vücutta alyuvarların parçalanma işleminin yapıldığı birkaç yerden biri dalaktır.

Dalak düzgün bir şekilde çalışmıyorsa bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanılması gerekebilir. Bu ilaçlar, bağışıklık sistemini baskılayarak antikorların alyuvar hücrelerine saldırmasını engeller. Ancak, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları kullandığınızda enfeksiyonlara karşı daha korumasız olursunuz. Bu tedaviyi alan kişiler sık sık hasta olurlar. Doktorlar, ilacın neden olacağı riskleri ve sağlayacağı faydaları değerlendirerek tedavinin uygulanıp uygulanmayacağına karar verebilirler.

Otoimmün Hemolitik Aneminin İyileşmesi

Otoimmün hemolitik anemisi olan bazı kişilerde hastalık tamamen geçer ve tedaviye bile gerek kalmayabilir. Bazı kişilerde ise otoimmün hemolitik anemi, uzun süreli bir sorun olabilir ve yıllarca aralıklı olarak yaşanabilir. Doktorlar, sizin için en iyisini sağlayacak bir tedaviyi uygulayacaklardır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...