Panik Atak Bozukluğu: Yaşam Kalitemi Nasıl Artırırım?

Panik Atak Bozukluğu: Yaşam Kalitemi Nasıl Artırırım?

Panik atak bozukluğu, tekrarlayan beklenmedik panik atakları yaşadığınızda ortaya çıkar. DSM-5, panik atakları dakikalar içinde doruğa ulaşan ani şiddetli korku veya rahatsızlık dalgaları olarak tanımlar. Bozukluğa sahip insanlar panik atak geçirmekten korkarlar. Belli bir nedeni olmayan ani, ezici bir korku hissettiğinizde panik atak geçiriyor olabilirsiniz. Hızlı atan kalp, nefes alma zorlukları ve terleme gibi fiziksel belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Çoğu insan hayatında bir veya iki kez panik atak geçirir. Amerikan Psikoloji Derneği her kişiden 75 kişiden 1 kişinin panik atak bozukluğu yaşayabileceğini bildirdi. Panik atak bozukluğu en az bir ay (veya daha fazla) kalıcı endişe yaşadıktan sonra veya başka panik atakları (veya bunların sonuçları) tekrarlayan endişelerden sonra başka panik atak geçirme korkusuyla karakterize edilir.

Panik Atak Bozukluğu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Panik atak bozukluğunun semptomları oldukça ezici ve korkutucu olsa da, tedavi ile yönetilebilir ve düzeltilebilir.

Ne Yapmalıyım?

Tedaviye başvurmak, semptomları azaltmanın ve yaşam kalitenizi iyileştirmenin en önemli parçasıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Panik atak bozukluğu için Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatri) bölümüne gidilir.

Panik Atak Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Panik atak bozukluğunun belirtileri genellikle 25 yaşın altındaki gençler ve genç erişkinlerde ortaya çıkmaya başlar. Dört ya da daha fazla kez panik atak geçirdiyseniz, başka bir panik atak geçirme korkusu ile yaşıyorsanız panik atak bozukluğunuz olabilir.

Panik ataklar aniden, genellikle uyarı olmaksızın başlayan şiddetli korku yaratır. Bir atak genellikle 10 ila 20 dakika sürer, ancak aşırı durumlarda belirtiler bir saatten fazla sürebilir. Deneyim herkes için farklıdır ve belirtiler genellikle değişir.

Panik atak ile ilişkili yaygın belirtiler şunlardır:
Hızlı kalp atışı ya da çarpıntı
Nefes darlığı
Boğulur gibi hissetme
Baş dönmesi
Bayılma hissi
Mide bulantısı
Terleme veya soğuktan titreme
Sarsılma ya da titreme
Zihinsel durumdaki değişiklikler, çevreye yabancılaşma hissi (gerçekçilik duygusu) veya duyarsızlaşma (kendini koparma) gibi
Ellerinizde veya ayaklarınızda uyuşma veya karıncalanma
Göğüs ağrısı veya darlığı
Ölmekten korkma

Panik atak belirtileri genellikle net bir sebep olmadan ortaya çıkar. Tipik olarak, semptomlar çevrede mevcut olan tehlike seviyesiyle orantılı değildir. Bu saldırılar tahmin edilemediği için, işleyişinizi önemli ölçüde etkileyebilirler.

Panik ataktan korkmak veya panik atağı hatırlamak başka bir atağa neden olabilir.

Panik Atak Nasıl Hissettirir?

Panik atak geçiren gerçek kişileri dinleyin.

“Tüm dünyam gerçek anlamıyla yıkılıyordu, sanki az önce olmuş olan şey kıyamet gibiydi; her ne kadar aslında küçücük bir şey olsa da.”
“Bana göre panik atak asla ağlama olmaksızın gelmez ve ağlamak, hıçkırığı getirir ve kontrol edilemeyen hıçkırık, felç olur. Genellikle boğazım tıkanır, nefes almakta zorlanırım ve hıçkırıklar bedenimin tamamını mahveder.”
“Sık sık ben uyurken gelirler ve boğulur gibi hissederim. Nefes almak için çırpınır ve kalbim gümdürderken uyanırım.” 
“Birisi beni boğuyor gibi hissederim. Bulunduğum yerden en kısa zamanda ayrılmak için acil bir dürtü hissederim, yoksa kötü bir şey olacak gibi gelir.”

Panik Atak Bozukluğuna Ne Sebep Olur?

Panik atak bozukluğun nedenleri net olarak anlaşılmamıştır. Araştırmalar panik atak bozukluğun genetik olarak bağlantılı olabileceğini göstermiştir. Panik atak bozukluğu aynı zamanda yaşamda meydana gelen önemli geçişlerle ilişkilidir. Kolejden ayrılmak, evlenmek ya da ilk çocuğunuzun olması, stres yaratabilecek ve panik atak bozukluğunun gelişmesine yol açabilecek büyük yaşam geçişleridir.

Kimler Panik Atak Bozukluğu Riski Altındadır?

Panik atak bozukluğun nedenleri tam olarak anlaşılmamış olsa da, hastalık hakkında edinilen bilgi bazı grupların bozukluğu geliştirmeye daha eğilimli olduğunu göstermektedir.

Özellikle, kadınların bu durumu geliştirme olaslığı erkeklerin iki katıdır.

Panik Atak Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir?

Panik atak belirtileri yaşıyorsanız acil tıbbi yardım isteyebilirsiniz. İlk kez panik atak geçiren çoğu insan kalp krizi geçirdiğini sanmaktadır.

Acil serviste iken acil servis çalışanı semptomlarınızın kalp krizi olup olmadığını görmek için birkaç test yapacaktır. Benzer semptomlara neden olabilecek diğer durumları ya da kalp fonksiyonlarını kontrol etmek için bir elektrokardiyogramı (EKG) testi yapabilirler. Semptomlarınız için acil bir durum yoksa aile doktorunuza yönlendirileceksiniz.

Aile doktorunuz zihinsel sağlık muayenesi yapabilir ve belirtilerinizi sorabilir. Diğer tüm tıbbi rahatsızlıklar aile doktorunuz panik atak bozukluğu tanısı koymadan önce kararlaştırılacaktır.

Panik Atak Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Panik atak bozukluğu tedavisi, semptomlarınızı azaltmaya veya ortadan kaldırmaya odaklanır. Bu kalifiye bir profesyonel ile ve bazı durumlarda ilaçla tedavi yoluyla elde edilir. Terapi tipik olarak bilişsel davranış terapisi (CBT) içerir. Bu terapi düşüncelerinizi ve eylemlerinizi değiştirmenizi ve böylece saldırılarınızı anlamanızı ve korkunuzu yönetmenizi sağlar.

Panik atak bozukluğu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar, bir antidepresan sınıfı olan seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) içerebilir.

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Panik atak bozukluğu genellikle tedavi edilmesi zor olabilen kronik bir durumdur. Bu bozukluğu olan bazı kişiler tedaviye iyi cevap vermezler. Diğer insanların semptom yaşamadıkları veya çok yoğun semptom yaşadıkları dönemler olabilir. Panik atak bozukluğu olan çoğu insan tedavi yoluyla bazı semptomlar rahatlama yaşayacaktır.

Panik Atak Bozukluğu Nasıl Önlenebilir?

Panik atak bozukluğun önlenmesi mümkün olmayabilir. Bununla birlikte yasadışı ilaçlar kadar alkol ve kafein uyarıcılardan kaçınarak semptomlarınızı azaltmaya çalışabilirsiniz. Rahatsız edici bir yaşam olayından sonra endişe belirtileri yaşadığınızı fark etmek de yararlıdır. Yaşadığınız veya maruz kaldığınız bir şeyden rahatsızsanız, durumu aile doktorunuzla görüşün.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...