Pankreas Endokrin Tümörleri: İnsülinom

Pankreas Endokrin Tümörleri: İnsülinom

Pankreas, midenizin arkasında bulunan endokrin bir organdır. Fonksiyonlarından biri, kan dolaşımınızdaki insülin gibi şeker seviyesini kontrol eden hormonlar üretmektir. Normalde kan şekeriniz düştüğünde pankreas insülin oluşturmayı durdurur. Bu kan şekeri seviyelerinizin normale dönmesine izin verir. Bununla birlikte pankreasınızda bir insülinom oluştuğunda, kan şekeriniz çok düşük olduğunda bile, insülin üretmeye devam edecektir. Bu ciddi hipoglisemiye veya düşük kan şekerine yol açabilir. Hipoglisemi bulanık görme, baş dönmesi ve bilinç kaybına neden olabilecek tehlikeli bir durumdur. Aynı zamanda hayatı tehdit edici olabilir. İnsülinom genellikle ameliyat ile çıkarılmalıdır. Tümör çıkarıldıktan sonra tam iyileşme çok olasıdır.

İnsülinom Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

İnsülinom, pankreasta fazla miktarda insülin üreten küçük bir tümördür. Çoğu durumda, tümör kanserli değildir. Çoğu insülinom çapı 2 santimetreden azdır.

Ne Yapmalıyım?

Daha az kırmızı et yiyerek ve sigara içiyorsanız sigarayı bırakarak pankreasınızı sağlıklı tutabilirsiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

İnsülinom için Genel Cerrahi bölümüne gidilir.

İnsülinom Belirtileri Nelerdir?

İnsülinomu olan kişilerde her zaman belirgin semptomlar olmaz. Semptomlar ortaya çıktığında, durumun şiddetine bağlı olarak değişebilir.

Hafif belirtiler şunlardır:
Çift ​​ veya bulanık görüş
Kafa karışıklığı
Kaygı ve sinirlilik
Baş dönmesi
Ruh hali değişimleri
Zayıflık
Terleme
Açlık
Titreme
Ani kilo alımı

Daha ciddi İnsülinom semptomları beyni etkileyebilir. Stres tepkisini ve kalp atış hızını düzenleyen adrenal bezleri de etkileyebilirler. Bazen belirtiler, nöbetlere sebep olan nörolojik bir bozukluk olan epilepsinin semptomlarına benzerdir.

Daha ciddi insülinom vakalarında görülen semptomlar şunları içerebilir:
Konvülsiyonlar veya nöbetler
Hızlı kalp atış hızı (dakikada 95 vuruştan fazla)
Konsantrasyon zorluğu
Bilinç kaybı veya koma

Bazı durumlarda insülinomlar büyüyebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Bu olduğunda, aşağıdaki belirtileri yaşayabilirsiniz:
Karın ağrısı
Sırt ağrısı
İshal
Sarılık veya cildin ve gözlerin sararması

İnsülinom Neden Olur?

Doktorlar, insanların neden insülinom olduklarını bilmemektedirler. Tümörler tipik olarak uyarılmadan ortaya çıkarlar.

Yemek yediğinizde pankreasınız insülin üretir. İnsülin vücudunuzun besinlerden aldığı şekeri depolamasına yardım eden bir hormondur. Şeker emildikten sonra pankreas insülin üretmeyi durdurur. Bu süreç genellikle kan şekeri seviyesini sabit tutar.

Bununla birlikte, bir insülinom geliştiğinde bu bozulabilir. Tümör kan şekeriniz düştüğünde bile insülin üretmeye devam eder. Bu hipoglisemi, düşük kan şekeri seviyeleri ile karakterize ciddi bir duruma yol açabilir.

İnsülinom için Kimler Risk Altındadır?

İnsülinomlar nadirdir. Çoğu küçüktür ve çap olarak 2 santimetreden daha azdır. Bu tümörlerin sadece %10’u kanserlidir. Kanserli tümörler çok sayıda endokrin neoplazi tip 1 olan kişilerde daha sık görülür. Bu, bir veya daha fazla hormonal bezde tümöre neden olan kalıtsal bir hastalıktır. İnsülinom riski de von Hippel-Lindau sendromu olanlarda daha yüksek görünmektedir. Bu kalıtsal durum, tümörler ve kistlerin vücut boyunca oluşmasına neden olur.

İnsülinomlar ayrıca kadınları erkeklerden daha fazla etkileme eğilimindedir. En yaygın olarak 40-60 yaş arası kişilerde gelişir.

İnsülinom Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz kan şekerinizi ve insülin seviyenizi kontrol etmek için bir kan testi yapacaktır. Yüksek insülin seviyesine sahip düşük kan şekeri seviyesi, İnsülinom varlığını gösterir.

Test ayrıca şunları kontrol edebilir:

  • İnsülin üretimini engelleyen proteinler
  • Pankreasın daha fazla insülin salmasına neden olan ilaçlar
  • İnsülin üretimini etkileyen diğer hormonlar

Kan testiniz İnsülinomunuz olduğunu gösterirse doktorunuz 72 saat bir oruç tutmanızı isteyebilir. Bu sırada hastanede kalacaksınız, böylece doktorunuz kan şekeri seviyenizi izleyebilecek. Kan şekeri seviyenizi en az altı saatte bir ölçerler. Oruç sırasında su dışında hiçbir şey alamazsınız. İnsülinomunuz varsa, oruca başlamanızdan 48 saat sonra kan şekeri seviyeleriniz çok düşük olacaktır.

Doktorunuz MRI veya tomografi de dahil olmak üzere tanıyı doğrulamak için daha fazla test isteyebilir. Bu görüntüleme testleri doktorunuzun insülinomun yerini ve boyutunu belirlemesine yardımcı olur.

Tümör bir BT veya MRI taraması kullanılarak bulunamazsa endoskopik bir ultrason kullanılabilir. Bir endoskopik ultrason sırasında, doktorunuz ağzınıza uzun ve esnek bir tüp takar ve mide ve ince bağırsaktan geçer. Tüp, pankreasınızın ayrıntılı görüntülerini üreten ses dalgaları yayan bir ultrason probu içerir. İnsülinom yerleştirildikten sonra doktorunuz analiz için küçük bir doku örneği alacaktır. Bu tümörün kanserli olup olmadığını belirlemek için kullanılabilir.

İnsülinom Nasıl Tedavi Edilir?

İnsülinom için en iyi tedavi, tümörün cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Birden fazla tümör varsa pankreasın küçük bir kısmı da çıkarılabilir. Bu genellikle durumu iyileştirir.

İnsülinomu çıkarmak için yapılabilecek çeşitli ameliyat türleri vardır. Tümörlerin yeri ve sayısı hangi ameliyatın kullanılacağını belirler.

Sadece küçük bir pankreatik tümör varsa laparoskopik ameliyat tercih edilir. Bu düşük riskli, minimal invaziv bir işlemdir. Laparoskopik ameliyat sırasında, cerrahınız karın bölgesinde birkaç küçük insizyon yapar ve bir laparoskopu yerleştirir. Laparoskop, ucunda yüksek yoğunluklu bir ışık ve yüksek çözünürlüklü bir kamera bulunan uzun, ince bir tüpdür. Kamera görüntüleri bir ekranda gösterilecek ve cerrahın karnınızın içini görmesine ve enstrümanları ile yolunu çizmesini sağlayacaktır. İnsülinom bulunduğunda, çıkarılacaktır.

Birden fazla insülinom varsa pankreasın bir kısmının çıkarılması gerekebilir. Bazen, midenin veya karaciğerin bir kısmı da çıkarılabilir. Nadir durumlarda insülinomun çıkarılması durumu iyileştirmez. Bu genellikle tümörler kanserli olduğunda doğrudur.

Kanserli insulinomlar için tedaviler şunlardır:

Tedaviler Açıklama
Radyofrekans ablasyonu Vücutta kanserli hücreleri öldürmek için radyo dalgalarını kullanılır.
Kriyoterapi Kanserli hücreleri yok etmek için aşırı soğuk kullanımını içerir.
Kemoterapi Kanserli hücreleri yok etmeye yardımcı olan kimyasal ilaç tedavisidir.

Doktorunuz, ameliyatın etkili olmaması durumunda kan şekeri düzeylerini kontrol etmek için ilaçları da reçete edebilir.

İnsülinomlu Kişiler için Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Tümör çıkarılırsa insülinomlu kişiler için uzun vadeli görünüm çok iyidir. Ameliyattan sonra çoğu insan komplikasyon olmaksızın tamamen iyileşir. Bununla birlikte, bir insülinom gelecekte geri dönebilir. Tekrar etme, birden fazla tümörü olan kişilerde daha yaygındır.

Çok az sayıda insan ameliyat sonrası diyabet geliştirebilir. Bu genellikle yalnızca tüm pankreas veya pankreasın büyük bir kısmı çıkarıldığında ortaya çıkar.

Kanserli insülinomları olan kişilerde komplikasyonlar daha olasıdır. Bu özellikle de tümörler diğer organlara yayıldığında doğrudur. Cerrah tüm tümörleri tamamen çıkaramayabilir. Bu durumda daha fazla tedavi ve takip bakımı gerekli olacaktır. Şans eseri, sadece az sayıda insülinom kanserlidir.

İnsülinom Nasıl Önlenebilir?

Doktorlar insülinomların neden oluştuğunu bilmezler, bu yüzden onları önlemek için bilinen bir yol yoktur. Ancak düzenli olarak egzersiz yaparak ve sağlıklı beslenerek hipoglisemi gelişme riskinizi azaltabilirsiniz. Büyük ölçüde meyveler, sebzeler ve yağsız proteinlerden oluşan bir diyet yapmalısınız. 

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...