Pankreas Kanseri Ölümcül Olabilir - Multi Yaşam
Pankreas Kanseri Ölümcül Olabilir

Pankreas Kanseri Ölümcül Olabilir

Pankreas kanseri erken dönemde teşhisi zor olan ve kompleks cerrahi müdahaleler gerektiren bir kanser türüdür. Sağlıksız yaşam koşulları ve sigara pankreas kanseri riskini ciddi oranda artırmaktadır.

Pankreas Kanseri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Pankreas Kanserini Nasıl Anlarım?

Sarılık, karın, sırt veya bel ağrısı, kilo kaybı gidi başlıca belirteliri gösterir. Bu şikayetleriniz varsa doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Sağlıksız yaşam koşulları ve sigara pankreas kanseri riskini ciddi oranda artırmaktadır. Bu sebepten dolayı beslenme alışkanlığını değiştirmeli ve sigara alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Pankreas kanseri olduğunuzu düşünüyorsanız Gastroenteroloji bölümüne gitmelisiniz.

Pankreas Kanseri Belirtileri

Pankreas Kanseri Öldürür Mü?

Pankreas kanseri yaşam süresi ne kadardır? Pankreas kanseri kurtulma şansı nedir? Pankreas kanseri genel itibariyle iki türe ayrılmaktadır. Ekzokrin tipi pankreas kanserinde hayatta kalma oranı daha düşüktür:

  • Birinci evrede teşhis edilen ekzokrin pankreas kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %14’tür.
  • İkinci evrede teşhis edilen ekzokrin pankreas kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %7’dir.
  • Üçüncü evrede teşhis edilen ekzokrin pankreas kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %3’tür.
  • Dördüncü evrede teşhis edilen ekzokrin pankreas kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %1’dir.

 En ölümcül olan evrelerde bile pankreas kanseri hastaları için de tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Diğer bir pankreas kanseri türü ise nöroendokrin pankreas tümörüdür. Aşağıdaki istatistikler bu hastalığa yakalanan ve ameliyat ile tedavi edilen nöroendokrin pankreas tümörü hastalarından elde edilmiştir:

  • Birinci evrede teşhis edilen nöroendokrin pankreas tümöründe 5 yıl hayatta kalma oranı %61’dir.
  • İkinci evrede teşhis edilen nöroendokrin pankreas tümöründe 5 yıl hayatta kalma oranı %52’dir.
  • Üçüncü evrede teşhis edilen nöroendokrin pankreas tümöründe 5 yıl hayatta kalma oranı %41’dir.
  • Dördüncü evrede teşhis edilen nöroendokrin pankreas tümöründe 5 yıl hayatta kalma oranı %16’dir.

Ameliyat yöntemiyle tedavi edilmeyen nöroendokrin pankreas tümörü hastalarının ortalama 5 yıl hayatta kalma oranı %16 olmuştur.

Pankreas Kanserinden Kurtulanlar

Cliff (67, Erkek)

16 Temmuz 2009 tarihinde pankreas kanseri olduğumu öğrendim. Belirtiler ortaya çıktıktan sonra eşimle birlikte kontrole gittim. Endoskopi ve pankreas biyopsisi yapıldı. Bir hafta sonra ise bilgisayarlı tomografi çekildi. Testler bittikten sonra doktorumuza gittiğimizde kötü haberi aldık. Pankreas kanserim vardı. Fakat bu kötü haberin yanında bir de iyi haber vardı. Kanser pankreasımın baş bölgesindeydi ve Whipple ameliyatı ile iyileşebilen %15-20’lik şanslı bir grubun içerisindeydim. Ameliyatın ardından hayatıma kaldığım yerden eşimle birlikte devam ediyorum.

Penny (56, Kadın)

2012 yılı hayatımın en güzel yıllarından birisiydi. Üç çoğum vardı, en yakın arkadaşım ve kocam Terry ile evliydim. Hayatıma mutlu bir şekilde devam ediyordum.Yılbaşı yaklaşırken sürekli olarak yorgun olduğumu fark ettim. Menopoz stresinden olabileceğini düşündüm. İzin günlerimde öğle olana kadar uyuyordum. Şubat ayının ortalarında karın bölgemde bir ağrı hissettim ve doktora gittim. Yapılan testlerin ardından pankreas kanseri olduğumu öğrendim. Kanser ilerlemiş diğer organlarıma sıçramaya başlamıştı. Yapılan Whipple ameliyatı ile pankreasımın birinci kısmı ve kanser hücrelerinin sıçradığı diğer organlarımın hastalıklı bölümleri alındı. Eğer hastalığım çok nadir olan ve yavaş ilerleyen tümörden kaynaklanıyor olmasaydı bugün burada olmayabilirdim.

Pankreas Kanseri Neden Olur?

Pankreas kanserinin nedeni tam olarak bilinmiyor, ancak aşağıdaki etkenler görülme riskini artırmaktadır:

Pankreas Kanseri Tedavisi

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...