Parafimoz: Sünnetsiz Erkekleri Etkileyen Durum

Parafimoz: Sünnetsiz Erkekleri Etkileyen Durum

Parafimoz sünnetsiz erkekleri etkileyen bir durumdur. Sünnet derisinin artık penisin ucu üzerinden öne çekilemediği durumlarda gelişir. Bu, sünnet derisinin şişmesine ve sıkışmasına neden olur; penisin ucuna kan akışını yavaşlatabilir veya durdurabilir. Durum tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Parafimoz en sık olarak bir sağlık uzmanı sünnet derisini yanlış kullandığında ortaya çıkar. Fiziksel bir muayeneden veya tıbbi bir prosedürden sonra sünnet derisini normal pozisyonuna geri getiremezler.

Parafimoz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Parafimoz Nedir?

Sünnet derisinin artık penisin ucu üzerinden öne çekilemediği durumlarda gelişir. Bu, sünnet derisinin şişmesine ve sıkışmasına neden olur; penisin ucuna kan akışını yavaşlatabilir veya durdurabilir.

Neden Kaynaklanır?

Parafimoz en sık olarak bir sağlık uzmanı sünnet derisini yanlış kullandığında ortaya çıkar. Fiziksel bir muayeneden veya tıbbi bir prosedürden sonra sünnet derisini normal pozisyonuna geri getiremezler.

Parafimoz, fimoz ile karıştırılmamalıdır. Fimoz, sünnet derisinin artık penis ucundan geri çekilemediği bir durumdur. Genellikle küçük çocuklarda görülür ve genellikle ciddi bir durum değildir. Bununla birlikte parafimoz acil bir durumdur. Parafimoz semptomları yaşıyorsanız, doktorunuza başvurun veya derhal hastaneye gidin.

Parafimozun Belirtileri Nelerdir?

Parafimozun ana semptomu, sünnet derisini penis ucu üzerinde normal pozisyonuna döndürülememesidir. Sünnet derisi ve penisin ucu şişmiş ve ağrılı olabilir. Penisin ucu, kan akışı yetersizliğinden dolayı koyu kırmızı veya mavi olabilir.

Bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız derhal doktorunuzu arayın.

Parafimozun Nedenleri

Bir sağlık uzmanı tıbbi muayeneden veya işlemden sonra sünnet derisini normal pozisyonuna geri çekmeyi unuttuğunda sık olarak meydana gelir.

Diğer parafimoz nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Enfeksiyon
 • Genital bölgede fiziksel travma yaşama
 • Sünnet derisini çok fazla geriye çekme
 • Normalden daha sıkı bir sünnet derisi olması
 • Uzun bir süredir geri çekilmiş bir sünnet derisi olması

Parafimoz Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz, sadece fizik muayene yaparak ve penisi kontrol ederek parafimoz teşhisi koyabilir. Ayrıca size semptomlarınız ve penis veya sünnet derisi ile karşı karşıya kalabileceğiniz diğer problemler hakkında sorular soracaklar.

Parafimoz Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi yaşınıza ve durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak değişecektir. Genel olarak, parafimozun tedavisinde ilk adım şişliği azaltmaktır. Doktorunuz aşağıdakileri yapabilir:

 • Bölgeye buz uygulama
 • Penisin etrafına sıkıca sarılmış bir bandaj sarma
 • İrin veya kanı boşaltmak için iğneler kullanma
 • Şişmeyi azaltmaya yardımcı olan bir enzim olan hiyalüronidaz enjekte etme

Doktorunuz ayrıca gerginliği azaltmak için küçük bir insizyon yapabilir, ancak bunu sadece ciddi durumlarda yaparlar.

Şişlik azaldığında doktorunuz sünnet derisini tekrar yerine getirecektir. Bu çok acı verici olabilir, bu yüzden muhtemelen işlem başlamadan önce size ağrı kesici verilecektir. Ağrı kesiciler anestezi, sinir bloğu veya oral narkotik içerebilir. İşlem sırasında doktorunuz önce penisi ve sünnet derisini yağlar. Daha sonra sünnet derisini aşağı çekerken penisin ucunu hafifçe sıkarlar.

Tam bir sünnet veya sünnet derisinin alınması, parafimozun çok şiddetli vakalarında gerekli olabilir. Bu aynı zamanda durumun tekrar olmasını da önleyecektir.

Her iki işlemden sonra doktorunuzun talimatlarını dikkatlice takip ettiğinizden ve reçete edilen ilaçları aldığınızdan emin olun. Doktorunuz size tedaviden sonra penisin ucunu nasıl temizleyeceğinizi ve bakımını yapacağınızı öğretecektir.

Ateşiniz yüksekse ve tedaviden sonra hala ağrı çekiyorsanız hemen doktorunuzu arayın. Bu belirtiler antibiyotiklerle tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyona işaret edebilir.

Parafimozun Potansiyel Komplikasyonları Nelerdir?

Parafimoz, hızlı tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Durum, penis dokusunu oksijenden mahrum bırakan kan akışının azalmasına neden olabilir. Bu olduğunda, parafimoz şöyle sonuçlanabilir:

 • Ciddi bir enfeksiyon
 • Penisin ucunda hasar
 • Penis ucunda kangren veya doku ölümüyle sonuçlanan kan kaybı

Parafimozlu Kişiler İçin Öngörü Nedir?

Parafimoz hemen tedavi edildiğinde tam iyileşme şansı yüksektir. Şişlik azaldığında ve sünnet derisi normal pozisyonuna döndüğünde çoğu insan komplikasyonsuz iyileşir.

Parafimoz Nasıl Önlenebilir?

Tam bir sünnet parafimozu önleyebilir. Sünnetli değilseniz, parafimoz şu şekilde önlenebilir:

 • İyi hijyen uygulamak ve düzenli olarak penis ucunu temizleyin
 • Sünnet derisini daima temizlik, cinsel ilişki veya idrara çıkma için geri çekildikten sonra penis ucunun üzerine yerleştirin
 • Bir sağlık uzmanının testten veya prosedürden sonra sünnet derisini normal pozisyonuna getirdiğinden emin olun
 • Sünnet derisini uzun süre penis ucunun arkasında bırakmayın

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...