Parainfluenza Nedir?

Parainfluenza Nedir?

Parainfluenza, insan parainfluenza virüsleri (HPIV) adı verilen bir virüs grubunu ifade eder. Bu grupta dört adet virüs vardır. Her biri farklı semptomlara ve hastalıklara neden olur. HPIV'in tüm formları, bir kişinin vücudunun üst veya alt solunum alanında bir enfeksiyona neden olur.

Parainfluenza Virüsleri (HPIV) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Parainfluenza Virüsleri (HPIV) Nedir?

HPIV'in tüm formları, bir kişinin vücudunun üst veya alt solunum alanında bir enfeksiyona neden olur.

Endişelenmeli Miyim?

Çoğu zaman HPIV'lerin semptomları sağlıklı yetişkinlerde endişeye neden olacak kadar şiddetli değildir. Ancak bir bebekte, yaşlı bir yetişkinde veya uzlaşılmış veya zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan herhangi bir kimsenin hayatı tehdit edici olabilir.

HPIV’lerin semptomları soğuk algınlığına benzer. Vakalar hafif olduğunda virüsler sıklıkla yanlış teşhis edilir.  HPIV ile enfekte olan çoğu sağlıklı insan tedavi edilmeden iyileşir. Bununla birlikte zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan bir kişi yaşamı tehdit eden bir enfeksiyon geliştirme riski altındadır.

Parainfluenza Virüslerinin Türleri Nelerdir?

Dört tip HPIV vardır. Hepsi solunum yolu enfeksiyonuna neden olur; ancak enfeksiyonun tipi, belirtileri ve enfeksiyonun yeri sahip olduğunuz virüsün türüne bağlıdır. Dört HPIV türü herkesi etkileyebilir.

Parainfluenza Nasıl Bulaşır?

HPIV tarafından çeşitli yollarla enfekte olabilirsiniz. HPIV 10 saate kadar sert bir yüzey üzerinde yaşayabilir. Ellerinizle kontamine bir yüzeye dokunduğunuzda ve ardından burnunuza veya ağzınıza dokunduğunuzda enfekte olabilirsiniz.

Virüsler size enfekte bir insanla yakın temas yoluyla da bulaşabilir. Genellikle semptomların ortaya çıkması için enfeksiyondan iki veya yedi gün geçmesi gerekir.

Parainfluenza Belirtileri Nelerdir?

Dört tip HPIV’nin yaygın semptomları, yaygın soğuk algınlığına çok benzemektedir. Şunları içerirler:

 • ateş
 • öksürük
 • burun akması
 • tıkalı burun
 • göğüs ağrısı
 • boğaz ağrısı
 • nefes darlığı
 • hırıltılı nefes
 • nefes almada zorluk

Çoğu zaman HPIV’lerin semptomları sağlıklı yetişkinlerde endişeye neden olacak kadar şiddetli değildir. Ancak bir bebekte, yaşlı bir yetişkinde veya uzlaşılmış veya zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan herhangi bir kimsenin hayatı tehdit edici olabilir.

Yüksek riskli bir grubun parçasıysanız ve HPIV semptomlarınız varsa, doktora veya acil servise gitmelisiniz.

Parainfluenza Nasıl Teşhis Edilir?

 • Yüksek riskli bir grubun parçası değilseniz, doktorunuz HPIV sorununuzu teşhis edemeyebilir. Eğer tehlikeye açık bir bağışıklık sisteminiz varsa, doktorunuz belirli bir HPIV tipini doğrulamak isteyebilir.
 • Belirtilerinizin HPIV’lerinkiyle uyuşup uyuşmadığını belirlemek için doktorunuz fiziksel bir muayene yapabilir. Daha doğru bir teşhis için doktorunuz boğaz veya burun slime testi yapabilir. Bir hücre kültüründe virüsün varlığını tespit edebilir ve tanımlayabilirler. Doktorunuz vücudunuzdaki virüsle savaşmak için antijenleri tespit ederek belirli bir virüsü teşhis edebilir.
 • Doktorunuz göğsünüzün bir göğüs röntgenini veya tomografisini isteyebilir. Bunlar doktorunuzun solunum sisteminizde neler olduğunu görmesini sağlayan görüntüleme teknikleridir. Röntgen ve tomografi, doktorunuzun semptomların derecesini ve pnömoni gibi komplikasyonlarınız olup olmadığını belirlemesine yardımcı olabilir.

Parainfluenza İçin Tedaviler Nelerdir?

HPIV’i vücudunuzdan çıkarabilecek hiçbir tedavi yoktur. HPIV enfeksiyonunuz varsa sadece kendi kendin bitmsine izin vermeniz gerekir.

Semptomlar tuzlu burun damlaları ve aspirin (Bufferin) veya asetaminofen (Tylenol) gibi analjezikler gibi reçetesiz ilaçlarla tedavi edilebilir.

Ancak ateş ve virüs enfeksiyonu olan çocukların ve gençlerin aspirin almaması gerektiğini belirtmek önemlidir. Aspirin viral bir hastalığı tedavi etmek için kullanıldığında hayati tehlike oluşturan bir bozukluk olan Reye’s sendromuna sebep olur.

Serin buhar nemlendiricileri, krupalı ​​çocukların daha iyi nefes almasına yardımcı olabilir.

Parainfluenzayı Nasıl Önleyebilirim?

 • HPIV enfeksiyonunu önlemek için adımlar atabilirsiniz. Ellerinizi düzenli olarak yıkayın ve virüsleri tutabilecek yüzeyleri dezenfekte edin. Enfekte olmuş kişilerle yakın temastan kaçınmak da enfeksiyona yakalanma riskinizi azaltabilir.
 • Şu anda HPIV enfeksiyonunu önleyen bir aşı bulunmamaktadır.

Parainfluenza İçin Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Bir HPIV çoğu insan için ciddi bir hastalık değildir, ancak belirtiler birkaç gün boyunca çok rahatsız edici olabilir. Bağışıklık sisteminiz düzgün bir şekilde işlediği sürece enfeksiyonla savaşabilmelisiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...