Parmak Şişmesi Nedenleri ve Tedavisi

Parmak Şişmesi Nedenleri ve Tedavisi

Parmak şişmesi bir çok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Bu sebepler incinmeler, enfeksiyonlar hatta sürekli yapılan hareketler bile olabilir. Eğer parmağınız kırılmış veya mikrop kapmış ise kendi yöntemlerinizle sorunu geçirmeye çalışmak yerine tıbbi müdahale yöntemlerini seçmeniz önemlidir.

Parmak Şişmesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Parmak şişmesinin birçok nedeni olabilir. Bu nedenle öncelikle teşhis edilmesi gerekir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Eğer sürekli olarak parmağınız şişiyorsa o zaman tıbbi müdahale olması şart, bu şişmeler ödem, selülit, deri veremi ve damla hastalığı gibi durumların belirtisi olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Parmak şişmesi için Ortopedi Ve Travmatoloji bölümüne gidilir.

Parmaklar Neden Şişer?

Parmak şişmesi doku içindeki sıvı birikimidir. Böylece büyüyen şişlik, deri içinde baskı yapar.

Parmakta şişlik üç yerde olabilir:

 • Kemiği çevreleyen doku içinde (yumuşak doku şişliği)
 • Kemiğin içinde ya da
 • Parmak eklemlerinde

Parmak şişmesinin hangi bölgede olduğunun kesin olarak belirlenmesi çok önemlidir. Parmağın tamamen şişmesinden ziyade bazen bir kütle veya sıvı birikmesi bölgesel şişliklere sebep olabilir.

Çoğu parmak şişlik olayı vücudun diğer bölümlerinde olan şişlikler gibi iltihaplanma ile alakalıdır. İltihaplanma, incinmeleri en aza indirip dokuya zarar vermemek için vücudun verdiği tepkidir. Şişlikte iltihaplanma ile ortaya çıkan bir özelliktir ve kişiye acı verip parmakta kırmızılık ve yanma hissi ilerleyen süreçlerde yapabilir.

Parmak Şişmesi Nedenleri

Çoğu şişliğin sebebi incinme sonucu parmakta veya tüm elde oluşan iltihaplanmadır. Vücudun çok hareket eden aktif bölümlerinde olan iltihaplanmalar gibi parmaklarda olan şişliklerde fiziksel veya deri içindeki sakatlıklar (yumuşak dokunun zedelenmesi) ve enfeksiyonlarla alakalıdır. Fakat parmak şişmesi vücutla ilgili bir hastalığın belirtisi olarak elde oluşmuş olabilir. Parmaktaki çeşitli büyümeler böylece bölgesel kitleler veya şişmeler olarak ortaya çıkar .

İncinmeler
İncinmeler doku içinden veya fiziksel zorlamalardan dolayı olabilir. Parmağımız gün için de bir çok zorluğa esnekliği ve dayanaklılığı ile karşı koyar. Şiddetli bir incinme meydana geldiğinde şişen bölgenin dokusuna zarar vermeye yeterlidir.

İltihaplanmalar
İltihaplanmalar daha çok parmak derisinin bir kere zarar görmesine ve böylece mikroorganizmaların, bakterilerin doku altına girmesine izin verir. Kesilen ya da kırılan parmakta meydana gelen zarar her gün çeşitli maddelerle temas eden elimizdeki bakterilerin kendine ev olarak seçebilecekleri bir yer halini alır.

Diğer parmak problemleri
İncinmeler dışında bir sürü farklı durum vardır vücudun bölümlerinde iltihaplanmaya sebep olan . parmak şişmesine sebep olanlar arasında en önemli belirtiler şunlardır:

Romatoid Artrit: Eklemin dış tarafının iltihaplanmasına neden olan bir hastalıktır. Sebebi bağışıklık sisteminin anormal tepkisidir.

Osteoartrit: Kemik dokusu ve kıkırdağın zedelendiği bir olaydır. Ayrıca zamanla kemiğin aşınmasına sebep olur. Kireçlenme parmakta meydana gelen hastalıklar arasında en az rastlananıdır.

Lenf Ödemi: Lenf suyunun parmaklarda birikerek lenf damarlarına zarar vermesinden kaynaklanır. Bu bazen parmağın kan topladığı anda aldığı görünümle aynı gözükebilir.

Parmaktaki kitle bölgesel şişlik şeklinde (yumrular ve topaklar) görülebilir. Bu tümör ve büyümeler şunlardan da kaynaklanabilir:

 • Apse, şişliğin meydana geldiği dokuda oluşur
 • Tendon üzerinde meydana gelen büyük hücreli tümörler
 • Deri üzerinde meydana gelen kistler
 • Bağ dokuda meydana gelen ur, sinir tümörü, yağ bezesi
 • Lenf bezlerinde meydana gelen kist
 • Deri altında olan yabancı cisim de şişlik gibi gözükebilir

Parmak Şişmesi Tedavisi

Parmak şişmesi daha ciddi bir sorundan kaynaklanabileceği için, öncelikle altta yatan sebebi bulmak önemlidir. Bunun dışında şişliğe şu yöntemler iyi gelebilir:

Buz Uygulama
Elinizi dinlendirin ve şişen bölge için buz kullanın. Bu ağrıyı hafifletir ve şişliği azaltır. Buzu direk teninize temas ettirmeyiniz çünkü kan akışını azaltıp derinize zarar verebilir muhtemel donmaya neden olabilir. Bunun yerine bir havlunun arasına sarıp incinen yere buz uygulaması yapabilirsiniz. Bunu 10 -20 dakika aralıklarla gün de en az 3 kere yapın. İncinen yerde buzu 20 dakika boyunca tutmanız önemlidir 20 dakikayı geçtiğiniz taktirde incinen yerde hafif bir kan akışı doku zedelenmesine sebep olabilir.

Bandaj İle Sarın
Bir sonraki adım, şişen parmağınızı elastik bir bandaj ile sarın. Bunu da düzgünce hareketi azaltacak kadar yapınız fakat bandaj ile sararken kan akışının devam etmesine dikkat ediniz. Eğer bandaj rahatsız ediyorsa veya zamanla acı artıyorsa , uyuşmalar, soğukluklar ve karıncalanma hissediyorsanız gevşetin. Elastik olmayan veya aşırı sıkı bandaj kullanmak şişliği ciddi derecede artırabilir ya da parmağınıza yeteri kadar kan akışı olmasını engelleyebilir.

Elinizi Yukarı Kaldırın
Son olarak, elinizi yukarı kaldırın. Buna genellikle günde bir veya iki kez ihtiyaç duyarsanız. Ayrıca parmağınızı ya da elinizi sıcak hava ile temas etmesi için emebilirsiniz veya İngiliz tuzunu(magnezyum sülfat) 20 ile 30 dakika arasında bir süre ile günde iki defa uygulayabilirsiniz. Eğer hala parmağınız iyileşmediyse acı duyuyorsanız parmağınızda sıcaklık hissi varsa ya da şiş bölgeye dokunamıyorsanız tıbbi bir müdahaleye başvurmanız gerekir iltihaplar , kırıklar ve tendon zedelenmeleri için.

Açık yaralar
Küçük şişmeler açık yaralar için normal bir iyileşme sürecidir fakat kalıcı bir şişlik iltihaplanın belirtisidir ve profesyonel bir sağlık hizmetinde muayene olmanız gerekir.bu durumlarda açık yarayı düzenli olarak sabun ve su ile temizleyip , dezenfekte edip, antibiyotikli krem tedavisine başvurarak veya gazlı bez ile yarayı kapalı tutarak iltihaplanma riskini azaltabilirsiniz.

Diğer sebepler
Şişmeler sebep olduğu eklem iltihabı ya da kronikleşen harekete dayalı incinmelerin iyileşmesi genellikle uzun zaman alır. Reçetesiz ağrı kesiciler ve antibiyotikler belki biraz rahatlama sağlayabilir . Öbür yandan, elinizi dinlendirmek yapabileceğiniz en iyi hareket tarzı olabilir. Bilgisayarda tüm gün yazı yazmaktan ya da tüm gün durmadan işlerinizi yapmaya çalışmaktan sakının.

 

Yorumlar (16)

 1. Hicran Şahin

  Merhaba
  Sol işaret parmağım şiş ve aşırı ağrı yapıyor. Dr gittim röntgen ve emar çekildi, kırık çıkık yok ödem toplamış 3 ay içinde kendisini ancak toparlar dediler fakat günden güne kötüye gidiyor . Ne yapabiirim.

  • Muhammet YAVUZ

   Şu zamandaki doktorlar hele devlet hastenesindeki doktorlar pek ilgilenmiyorlar ve devlet hastaneleri işten anlamaz stajyerlerle dolu siz en iyisi durumunuz varsa özel doktora veya bulundugunuz şehirdeki devlet hastanesinde en iyi ortopedi doktorundan randevu alip müracat ediniz, aksi taktirde kötü bi sonuca varabilir sonuçta sağligimiza dikkat etmeliyiz geçmiş olsun..

 2. yusuf

  Meraba,benim sol elimin orta parmagi cok sisti ve cok kotu bi agri yapiyor.agri kesici bile tesir etmiyor.aile hekimi kan tahlili istedi.bi hastaligin isareti olabilir diye.tirnagimin alti sari ve siyah rengi aldi.acaba bu uzun surermi.iyilesme donemi..

 3. Murat arslan

  İki sene önce sol diz iltihaplanıp şişti .mr,röntgen kan tahlili, kıkırdak içinden sıvı örneği alma gibi pek çok tetkik yapıldı .Behçet olabilir ,akdeniz anemisi ,olabilir şu olur bu olur 6ay gittim geldim ankara dışkapı hastanesine.bir sene sonra etlik eğ.araştırma hast. Gittim bu sefer sol ayak bileği şişti .ağrı ,ateş ,şişme vardı.aynı tetkikler hatta gen taraması bile yapıldı .6ay dan uzun süre gittim sonuç : tahmin ettikleri hiçbir hastalık çıkmadı ve bana kolşizin içmemi önerdi hemde ömür boyu .neden bunu içiyorum hastalığın tanısı nedir diye sordum bilmiyoruz fakat bunu içersen iyi olur gibi yinede kontrol e gel dedi. Bi süre içtim ve bıraktım. Kısaca kobay olmak istiyorsanız devlet hastanesine gidin. Paranız varsa özele. Aynı doktor özel yazanesinde size insan gibi davranır ve tedavi eder. Çünkü herşeyin başı paradır,sağlığın bile.
  Sağlıklı ve bol paralı günler dilerim

 4. Kaan erol

  Merhaba ayak baş parmağım çok uzun zamandır şis ve ağrıyor
  Buna bi çare varmı noolur

 5. Serhan deniz

  Merhaba hocalarım,
  Benim sağ ve sol el parmaklarım 2 ayda bir olmak üzere şişiyor ve aşırı ağırıyor bu şişme ve Ağrı’lar 2 ile 5 gün arası sürüyor. Bundan 1 hafta evvel sol elimin badem parmağım şişmiş ve ağırıyordu şimdi ise sol elimin yüzük parmağı çok kötü vaziyette şişik ve ağırıyor oynatamıyorum bu konuda bana bilgi verirmisiniz ? Hangi doktora gitmeliyim yada Ağrı’larım için ne yapabilirim bazen gece yatırmıyor Ağrı’lardan uyuyamıyorum

  • umit

   Ben doktorlara ayni sebepten bir ton para harcadim bir teshis koyamadilar. Deneyerek sekerin ve sutun parmagimi sisirdigini farkettim. Sekerli bir sey yedigimde ertesi gune sisiyor. Sekeri az yiyince gayet iyi oluyorum

 6. alya

  Meraba ben sag elimin isaret parmagina dustm agridi ve sisti sisikligi kac gun.oldu daha gitmedi hareket ettirebiliyorm ama aciyo herkes incimistir dedi diye doktora gitmedm sisikligi inmedi nedeni nedir acaba

  • alya

   Birde sisinlik parmagima yayilmis bir sekilde

 7. Eray

  6 hafta önce futbol oynarken sağ el serçe parmagima tekme geldi parmak eklemin sisti ilk baslarda aciyordu ama şuan hic aci yok ama parmagimda şişlik var sizce neyapmaliyim

 8. emir

  Merabalar sol isaret parmagimin ustune agir yuk dustu sisti hemen bus koydum 20 dk ozel hastaneye gittim kirik cikik yok kirem verdiler agri kesici verdiler sislikten dolayimi acama biraz yamuk parmagim

 9. Sağ orta parmagim eklemden şişti ve kızardı sanki birisi bıçak sokuyomus gibi oluyo noluur yardım edin

 10. Çağla Salttürk

  Merhabalar, sol elimin nişan parmağı kısmında hafif bir şişlik var ve parmağımın eklem yeri çok ağrıyor yaklaşık 3 gündür oynatamıyorum oynatmaya çalıştığımda damarımın sıkıştığını hissediyorum önerisi veya fikri olan varmı ?

 11. Aslı Yıldırım

  Sağ elimin baş parmağının ikinci boğumu şişti parmağını hareket ettirmek biliyorum ama ağrıyor ne yapmam lazım

 12. Ömer faruk B

  Benim yillardir tirnak yememin sonucunda bi aksam orta parmagim sisip agrimaya basladi . Bende gecer falan diye umursamadim yattim sabah kalktigimda parmagimin siskinligi ve acisi hizla artmisti . Acisi canimi o kadar cok yakiyoduki orta parmagimin agrisi sizlamasi diger parmaklarima ve omzuma kadar vuruyodu . Sanki biri ayakkabiyla parmagima sert bir sekilde vuruyodu deli gibi agrisi vardi . Ve o aksam hastaheneye gittim doktorum bakti sonra kalcama igne vurdu falan 12 saate bir kullanacigim agri kesici ve 12 saate birde surecegim melhem verdi . Aksam 9 gibiydi agri kesicimi icip melhemimi surdukten sonra parmagim iyice yanmaya basladi sebebi ise melhemin parmagimdaki kirlileri yukari dogeu toplamasaydi ve o aksam melhem surup bezle bagladim yattim uyandim bez halen daha vardi ikindi vaktinde ve ya sonra 6 7 gibi cikarttigimda iltihap olusmus ve balon gibi sismisti resmen midem bulandi . Cok kotu olmustu parmagimda agri yoktu cunku butun agri o iltihapa toplanmisti . O gece ne bir mehlem surdum nede bir bez bagladim hava alsin diye baglmadim yattim yatarken bi kac damla iltihap sivisi damlamisti . Artik o iltihabi orda gormek istememeye basladim ve patlatilmasi icin saglik ocagina gittim . Saglik ocaginda iltihabimi doktora gosterdikten sonra doktorum iltihabi igneyle delikler aca aca bosaltti ve iltihabin birazda olsa inmesini sagladi .merak etmeyin cok agri yapmaz . ;)) Ardindan kirmizi sey falan surdu ve pasuman yapip bagladi . Su an parmagim pasumanli ne bir sisik nede bir agri Allahin izniyle iylesip sahalara donecegim

 13. Güçlü

  Merhabalar,sol orta parmağımın kenarını yemek yaparken kestim.Yara şuan iyileşiyor fakat küçük bir şişlik var nasıl geçer acaba.

Sonraki yazı yükleniyor...