Parmaklarınızın Sağlığınız Hakkında Söyleyecekleri Var!

Parmaklarınızın Sağlığınız Hakkında Söyleyecekleri Var!

Kolayca kırılan ve zarar görmüş tırnaklarınıza bakıp neden böyle olduklarını merak ettiniz mi hiç? Tırnak sağlığı, vücudunuzun sağlık durumuyla yakından ilgilidir.

Parmakların ve Tırnakların Sağlığı

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Tırnak Sağlığı Neleri İfade Eder?

Tırnakların sağlıklı olması genellikle beslenmeyle ve sindirimle ilgili ipuçları verir. Zayıf, kolay kırılan ya da soyulan tırnaklar sistematik bir hastalıktan ziyade yetersiz beslenmenin sonucunda oluşur.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Vitamin ve mineral eksikliği yaşıyorsanız kaliteli bir multivitamin takviyesi kullanabilirsiniz. Vücudun karmaşık ve büyük takviye tabletlerini sindirmesi oldukça zordur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümüne başvurabilirsiniz.

Tırnak sağlığı, vücudunuzun ne kadar sağlıklı olduğunu gösterir.

Tırnakların sağlıklı olması genellikle beslenmeyle ve sindirimle ilgili ipuçları verir. Zayıf, kolay kırılan ya da soyulan tırnaklar sistematik bir hastalıktan ziyade yetersiz beslenmenin sonucunda oluşur.

Bir ya da iki tırnakta olan anormallikler genellikle büyük bir sağlık sorununa işaret etmez.

Sağlıklı tırnaklarda renk ve doku değişikliği olmamalıdır ve ayrıca tırnakların üstleri pürüzsüz olmalıdır. Tırnaklarınızın şekli size endişe veriyorsa, tırnağınızın neden o halde olduğunu anlayabilmeniz için yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Tırnağın Yapısı Neden Değişir?

Kırılma

Pürüzlü ve kırılan tırnaklar en sık şikâyet edilen tırnak sorunları arasındadır. Bu durum, genellikle kadınlarda görülür. Onikoşizi denilen bu durum parmakların çok sık ıslanmasının sonucunda ortaya çıkar. Bu durumu engellemek için temizlik yaparken eldiven giyebilirsiniz.

Düzeltmek için: İçeriğinde alfa hidroksi asit ya da lanolin bulunan losyonları kullanabilirsiniz. İşe yaramazsa doktora görünün. Hipotiroidi hastalığı da, demir eksikliği gibi zayıf ve kırılgan tırnaklara neden olur.

 

Yumuşaklık ya da Zayıflık

Bu tür tırnaklar çok kolay bir şekilde kırılır veya çok yumuşak olduklarından çok kolay eğilirler. Yumuşak tırnaklar genellikle çok fazla neme ya da çok fazla deterjan, temizlik maddeleri, ojeye ve asetona maruz kalındığında oluşur.

Düzeltmek için: Tırnaklarınızı kimyasal maddelerden koruyun. Tırnaklarınızı doğal halinde bırakarak iyileşmesi için fırsat verin. Zayıf tırnaklar genellikle B vitamini, kalsiyum, demir ve yağ asitlerinin eksikliğinde ortaya çıkar. Bu vitamin ve minerallerin eksikliğinden emin olmadığınız sürece kendi başınıza takviye kullanmaya başlamamalısınız. Doktora gidip basit bir kan testiyle vitamin ve mineral eksikliğinizin olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Soyulma

Tırnakta oluşan bu durum genellikle tırnağınızı kullandığınız işler yapmak, tırnağa çok sert baskı uygulamak ya da tırnaktaki ojeyi silmek gibi travmalar sonrasında görülür. Tırnaklar çok fazla sabunlu suya maruz kaldıklarında da soyulurlar.

Tırnaklarınızdaki soyulmanın sağlık durumunuzdan mı yoksa dış etkenlerden mi etkilendiğini kolayca anlayabilirsiniz. Ayak tırnaklarınız da soyuluyorsa demir eksikliği gibi bir durum tırnaklarınızın soyulmasına neden oluyor olabilir.

Düzeltmek için: Bu durumun sağlığınızla ilgili olduğunu düşünüyorsanız beslenme düzeninize mercimek, kırmızı et ya da pişmiş patates kabuğu ekleyebilirsiniz. Ayrıca biyotin de alabilirsiniz. Bu durumun nedeni, tırnak üzerindeki dış etkilerse tırnaklarınızı losyonla nemlendirebilirsiniz. Bulaşık yıkarken eldiven kullanmanız, bu durumun oluşmasını engelleyecektir.

Çizgiler

Tırnağınızda dikey ya da yatay çizgiler var mı? Dikey çizgiler genellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkar ve tırnak etlerinden itibaren görülür. Bu durum, tırnakta renk değişikliği gibi başka belirtilerle birlikte görülmediği sürece bir sorun yoktur. Fakat Beau çizgileri olarak da bilinen yatay çizgiler daha ciddi bir durumun belirtisidir.

Düzeltmek için: Bu duruma neden olan etkeni bulmak için doktora gidin. Dikey çizgiler demir eksikliği anemisinin sonucunda açığa çıkabilir ve tedavi edilmediği sürece tırnağın gelişimini etkiler.

 

Sararma

Sararan tırnaklar çok yaygın bir şekilde görülür ve bu durumun açığa çıkmasının genellikle iki nedeni vardır: Enfeksiyon ve çok fazla oje kullanımı.

Düzeltmek için: Yeni gelen tırnak kendi renginde gelecektir ancak var olan tırnaktaki enfeksiyondan kaynaklanan renk bozukluğunu düzeltmek için çay ağacı yağı ve E vitamininden faydalanılabilir. A vitamini kullanmak da renk bozukluğunu geçirmek için faydalı olacaktır.

Bu yöntemleri denemeden önce doktorunuza danışın. Renkte düzelme olmuyorsa bu durum başka sorunların belirtisi olabilir.

Siyah Çizgiler

Splinter hemoraji olarak da bilinen bu durumda siyah çizgiler sanki kıymık batması olarak görünür. Bu çizgiler birden fazla olabilir. Genellikle tırnağı kapıya sıkıştırmak gibi alınan darbeler bu duruma neden olur.

Düzeltmek için: Bu çizgiler, tırnağın altındaki damarda iltihap olduğunu gösterir. Tırnak uzadıkça zamanla bu çizgiler geçer.

 

 

Beyaz Noktalar

Tırnağa yayılan beyaz noktalar genellikle ilkokul çağında ortaya çıkar ve çinko eksikliğinin belirtisidir. Genellikle 3 ay boyunca günde 30 miligram çinko takviyesi almak bu durumu geçirir. Bu belirtinin açığa çıkmasına neden olan diğer durumlar:

Alerjik reaksiyon, Mantar enfeksiyonu, Tırnağın yaralanması.

 

 

Yarım Ayların Olmaması

Tırnakların başlangıç noktasında küçük beyaz yuvarlaklar vardır. Bunlara tırnaklardaki yarım aylar denir. Ay kelimesi Latincedeki küçük ay anlamına genel lunula kelimesinden gelmektedir. Bu lunulalar herkeste bulunmamaktadır. Lunulalar derinizin altında saklanmış durumda olabilir.

Çoğu zaman bu durumun bir anlamı olmasa da eğer lunulalar ortadan kaybolduysa, bunun birkaç nedeni olabilir: Yetersiz beslenme, Depresyon, Anemi

Lunulalar kırmızı renge dönmeye başlarsa ve şu belirtileri yaşarsanız doktora görünmeniz gerekir: Baş dönmesi, Anksiyete, Sersemlik, Kilo kaybı ve kilo alma, Anormal aşerme.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Durumlar

Bazı hastalıklar, tırnaklardaki rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Sedef hastalığı genellikle tırnakların soyulmasına neden olur. Hipotiroidi hastalığıysa zayıf ve çabuk kırılan tırnaklara neden olur.

Tırnakta oluşan herhangi bir değişimi doktorunuza danışmalısınız. Endişelenmenizi gerektirecek hastalıkların belirtisi olabilecek durumlar:

  • Tırnakta soyulma
  • Tırnakta çizgilerin oluşması
  • Tırnakta renk değişikliği
  • Enine ve boyuna olukların oluşması
  • Tırnağın yapısında ve kalınlığında değişim olması

Siyah çizgilerSedef hastalığı, endokardit, tırnakta pigment bozukluğuCiltte iltihaplanma, üfürüm, gece terleme, tırnağın kanamasıSoyulmaDemir eksikliğiYorgunluk, solgunluk, kalp çarpıntıları

Tırnak Sağlığı Nedenleri Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Belirtiler
Kırılgan Hipotiroidi, demir eksikliği Yorgunluk, iştah kaybı, anksiyete
Zayıflık ve yumuşama Nemlendiricilere ve kimyasallara çok fazla maruz kalınması Yorgunluk, zayıflık
Sararma Tiroit hastalıkları, sedef hastalığı ve diyabet Yorgunluk, anksiyete, cildin iltihaplanması, aşırı susuzluk
Çizgiler ve oluklar Demir eksikliği anemisi (dikey çizgiler varsa)
Böbrek hastalığı (yatay çizgiler varsa)
Anksiyete, kilo kaybı, ayakların şişmesi, idrara aşırı çok çıkılması.
Tüm 20 tırnakta birden yatay çizgi olması kabakulak hastalığının, tiroit hastalıklarının ya da diyabetin belirtisi olabilir.
Yarım dairenin olmaması Anemi, yetersiz beslenme veya depresyon Yorgunluk, kilo kaybı, sersemlik, anormal aşermeler, görüşte zayıflama

 

Tırnak Sağlığınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Vücudunuzda vitamin ve mineral eksikliği olduğunda saçlarınız ve tırnaklarınız işaret vermeye başlar.
Beslenme düzeninizde farklı yiyeceklerin olması genellikle tüm vitamin, mineral ve besin değerlerinden faydalanmanızı sağlar. Vitamin ve mineral eksikliği yaşıyorsanız kaliteli bir multivitamin takviyesi kullanabilirsiniz. Vücudun karmaşık ve büyük takviye tabletlerini sindirmesi oldukça zordur. Bu ürünleri kullanırken tam anlamıyla sindiremediğiniz için, içinde bulunan vitamin ve minerallerin tamamını alamazsınız. Bu yüzden, sindirilmesi kolay olan kapsülleri tercih etmeniz gerekmektedir. Kapsüller jelatinden yapılır. Jelatinin vücudumuzda sindirilmesi çok daha kolay olduğundan içindeki vitamin ve mineralleri daha kolay bir şekilde alabiliriz.
Biyotin ve zemberek otu da çok kullanılır. Biyotini tırnak sağlığınız için kullanıyorsanız ve laboratuvar testi yaptıracaksanız iki hafta öncesinde bırakmanız gerekmektedir. Biyotin, özellikle tiroitle ilgili laboratuvar sonuçlarını etkilemektedir.
Tırnaklarınızda yaşadığınız bu sorunların dışında başka belirtiler yaşamıyorsanız endişelenmenize gerek yoktur. Ancak başka belirtiler de varsa mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...