Pasif-Agresif Davranış

Pasif-Agresif Davranış

Pasif-agresif davranışları olan kişiler, olumsuz duygularını doğrudan doğruya ele almak yerine eylemlerinden geçirirler. Bu, söyledikleri ve yaptıkları arasında bir ayrım yaratır. Örneğin, diyelim ki iş yerinde birisi bir plan önerdi. Pasif agresif davranışları olan bir kişi plana karşı çıkabilir, ancak fikirlerini dile getirmek yerine bununla hemfikir olduklarını söylerler. Aslında plana karşı oldukları için, buna karşı direnirler. Son teslim tarihlerini bilerek, toplantılara geç gelebilir ve planı başka şekillerde zayıflatabilirler.

Pasif-Agresif Davranış Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Pasif agresif davranış tıbbi bir bozukluk değildir, bu yüzden doktor teşhis edemez. Bu nedenle bu davranışa neden olan bir sağlık durumu varsa ilk önce ona odaklanılır.

Ne Yapmalıyım?

Davranışınızdan sorumlu olduğunuzu unutmayın, istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz ve yardım almaktan asla çekinmeyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Pasif agresif davranış için Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Pasif-Agresif Davranış

İşte başka bir örnek: Bir kadın erkek arkadaşıyla aynı odada çalışıyor. Ona kızgın, ama ona kızgın olduğunu söylemek yerine onu rahatsız etmek için dizüstü bilgisayarlarında müziği patlatıyor.

Pasif agresif davranışların bazı ortak belirtileri şunlardır:
Diğer insanların isteklerine karşı acımasızlık ve düşmanlık
Diğer insanların istekleriyle ilgilenirken kasıtlı olarak geciktirme veya hata yapma
Alaycı, karamsar veya agresif tavırlara sahip olmak
Sık sık karşılanamayan veya aldatılmış hissetme hakkında şikayet

Pasif agresif davranış, çeşitli ruhsal bozuklukların bir belirtisi olabilir, ancak ayrı bir akıl sağlığı durumu olarak görülmemektedir. Bu tür davranışlar, bir kişinin sağlıklı ilişkiler kurma ve sürdürme yeteneğini etkileyebilir ve iş yerinde sorunlara neden olabilir. Bununla birlikte, pasif agresif davranışları yönetmenin bir yolu vardır. Böylece kişinin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz bir etkisi olmaz.

Pasif-Agresif Davranış Belirtileri

Pasif agresif davranışları olan bir kişinin söyledikleri ve yaptıkları şey arasında genellikle bir kopukluk vardır. Davranışları genellikle aile üyelerini, arkadaşlarını ve meslektaşlarını kızdırır. Bununla birlikte, kişi pasif agresif davranışlarının farkında olmayabilir.

Bu tür davranışların belirtileri şunlardır:
Sıklıkla eleştirmek veya protesto etmek
Anlaşmazlık veya huzursuzluk
Erteleme veya unutkanlık
Görevleri yetersiz şekilde gerçekleştirmek
Düşmanca veya alaycı davranmak
İnatçı davranışlar
Başkalarını suçlamak
Takdir edilmeyen olmaktan şikayetçi olmak
Başkalarının talepleri üzerine kızgınlık göstermek

Pasif-Agresif Davranışın Nedenleri

Pasif agresif davranışların kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, hem biyolojik hem de çevresel faktörler, pasif agresif davranışların gelişimine katkıda bulunabilir.

Araştırmacılar, pasif agresif davranışlar sergileyen kişilerin çocuklukta böyle başladığını düşünüyor. Ebeveynlik stili, aile dinamikleri ve diğer çocukluk etkileri katkıda bulunan faktörler olabilir. Çocuk istismarı, ihmal ve ağır cezalandırma da bir kişinin pasif agresif davranışlar geliştirmesine neden olabilir. Madde bağımlılığı ve düşük benlik saygısının da bu tür davranışlara yol açtığı düşünülmektedir.

Temel sağlık koşulları, pasif agresif davranışa benzer görünen davranışlarla sonuçlanabilir.

Pasif agresif davranış ile ilişkili bazı koşullar şunlardır:
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)
Stres
Anksiyete bozuklukları
Depresyon
Davranış bozukluğu
Muhalif meydan okuyucu
Bipolar bozukluk
Şizotipal kişilik bozukluğu
Şizofreni
Alkol kullanımı
Kokain çekilmesi

Pasif-Agresif Davranışı Tanımlama

Eğitimli bir akıl sağlığı profesyoneli, tedavi gerektiren bir davranışsal problemi tanımlamanıza yardımcı olabilir. Semptomlarınız ve davranışlarınız hakkında, ne zaman başladıkları ve yaşamınız, çalışmalarınız ve ilişkileriniz üzerindeki etkileri de dahil olmak üzere sorular soracaklardır.

Pasif agresif davranışlar sergilediğinizden şüpheleniyorsanız, bir psikologla randevu almalısınız. Psikolog sizden semptomlarınız, düşünceleriniz ve kişisel geçmişinizle ilgili birkaç anketi tamamlamanızı isteyecektir. Psikolog size çocukluğunuz ve belirtileri uyandıran deneyimler hakkında sorular soracaktır. Pasif agresif davranışlarınız için olası çevresel tetikleyicileri belirledikten sonra, bunların üzerinde çalışmanıza yardımcı olabilirler.

Bununla birlikte, eğer psikolog pasif-agresif davranışınız için herhangi bir potansiyel çevresel tetikleyici bulamazsa, sizi bir doktora yönlendirebilir. Davranış, altta yatan bir sağlık sorununun sonucu olabilir. Bir doktor fizik muayene yapacak ve tıbbi durumun pasif agresif davranışınıza katkıda bulunup bulunmadığını belirlemek için nörolojik testler isteyecektir. Tanı testleri kan testleri, nörolojik muayene ve görüntüleme testlerinden oluşabilir.

Bir eş veya aile üyesinde pasif agresif davranışlar fark ederseniz, bir psikolog gördüklerini öne sürmek isteyebilirsiniz. Pasif davranan bir kişi ile ilişki içinde olmak zor olabilir, bu nedenle ortaya çıkan herhangi bir davranışsal sorunu ele almak önemlidir.

Pasif-Agresif Davranışın Tedavisi

Altta yatan bir sağlık koşulu pasif agresif davranışınıza neden oluyorsa, o zaman bu durum ilk önce tedavi edilir. Davranışlarınız tedavi ile iyileşmelidir.

Danışmanlık için bir terapist veya başka bir ruh sağlığı uzmanına da başvurabilirsiniz. Bir terapist, pasif agresif davranışları tanımlamanıza ve davranışınızı nasıl değiştireceğinizi öğretmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, pasif agresif davranışınıza katkıda bulunabilecek öfke, kızgınlık veya düşük öz saygı sorunları ile çalışmanıza yardımcı olabilirler. Hatta, bir duruma nesnel olarak nasıl bakacaklarını ve sorunları sağlıklı bir şekilde nasıl çözeceklerini de içeren etkili başa çıkma stratejileri öğretebilirler.

Girişkenlik eğitimi de pasif agresif davranışları yönetmenize yardımcı olabilir. Bu kurslar, düşüncelerinizi ve endişelerinizi etkili bir şekilde nasıl ifade edeceğinizi öğretir. Bu, altta yatan öfke ve hayal kırıklığından kaynaklanan olumsuz davranışların azaltılmasına yardımcı olabilir.

Pasif agresif davranışınızı ortadan kaldırmak için her gün yapabileceğiniz bazı kolay şeyler de vardır.

Bunlar şunları içerir:
Davranışlarından haberdar olmak
Pasif agresif davranışınızın olası nedenlerini belirlemek
Harekete geçmeden önce açıkça düşünmek
Sizi üzen durumlara tepki göstermeden önce kendini sakinleştirmek
İyimser kalmak
Pasif-agresif davranmak yerine başkalarına karşı dürüst olmak ve duygularınızı sağlıklı bir şekilde ifade etmek

Pasif-Agresif Davranışla Başa Çıkmak

Pasif agresif davranışları ortadan kaldırmakta zorlanabilirken, özellikle de çocukluktaki davranışları geliştirdiyseniz, bunu aşmak için çalışabilirsiniz. Danışmak için bir terapist görmek, her gün düşünce şeklinizi değiştirerek çok yardımcı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...