Paylaşmanın Getirdiği Mutluluk

Paylaşmanın Getirdiği Mutluluk

Tatiller ve bayramlar hediyeleşmenin ve paylaşmanın tam zamanı olmalarına rağmen günümüzde insanlar sadece kendilerine yönelik alışveriş yapıyorlar. Paylaşmanın değeri, alışveriş yapma çılgınlığıyla ne yazık ki yitiriliyor. Bir araştırmada 632 kişinin geliri, harcamaları ve ikramiye aldıklarındaki mutlulukları incelenmiştir. Bulgular, başkaları için harcama yapanların büyük ikramiye alanlara veya yüksek maaş alanlara göre daha mutlu olduklarını gösteriyor. Bir başka çalışma ise çocukların bile bir şeyleri paylaştıklarında veya verdiklerinde kendilerine bir şey alındığı zamankinden daha mutlu olduklarını gösteriyor. Çocuklar, bir şeyi paylaştıkları zaman daha büyük mutluluk yaşıyorlar. Bu araştırmalar şunu gösteriyor: Tatiller ve bayramlar sadece alışveriş yapmakla ilgili değildir. İnsanlara bir şeyler vermenin eşsiz yolları vardır.

Ailece Gönüllü Olun

Gönüllük iki taraf için de kazanç sağlar. Yardım edenler için de yardımı alanlar için de oldukça faydalıdır. Bu pozitif hisleri ailece gönüllü olarak neden büyütmüyorsunuz? Gönüllü olarak yardım edebileceğiniz pek çok yer vardır. Yiyecek dağıtabileceğiniz, ihtiyaç sahiplerinin evlerine erzak götürebileceğiniz birçok kuruluş olduğu gibi bu güzel günlerde huzurevine gidip yaşlıları da ziyaret edebilirsiniz. Seçenekleri ailenizle konuşup hepiniz için en uygun yöntemi deneyebilirsiniz. Bayramlarda mahallenizdeki ihtiyaç sahiplerine yiyecek dağıtmayı düşünebilirsiniz. Çocuklarınızla birlikte el afişleri hazırlayarak yardımcı olmak isteyen diğer kişilere de ulaşıp yardımlaşma fikrini daha da büyüterek ihtiyacı olan daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Hediye Sepetleri Hazırlayabilirsiniz

Hayır işleri evde başlar. O yüzden ev halkını bu işlere katarak ilk adımı atın. Yaşadığınız bölgedeki kişiler için hediye sepetleri veya bağış kutuları oluşturabilirsiniz. Toplum merkezleri genellikle ihtiyaç sahibi ailelerin kimler olduğunu bilmektedirler. Bölgenizde bulunan kuruluşlar, bu aileler için yardım organizasyonu yaparlar. Bu kuruluşlara nasıl dâhil olacağınızı öğrenerek bayramlarda ve tatillerde ailenizle birlikte başkalarına bir şeyler verebilmenin mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Hayır Kuruluşlarına Bağış Yapın

Vaktiniz kısıtlıysa, gönüllü işler yapmak için vakit bulamıyorsanız hayır kuruluşlarına bağış yapabilirsiniz. Bağış yaparken de çocuklarınızı olaya dâhil etmeniz mümkün. Çocuklarınız kendi harçlıklarından biriktirerek, bağış yapabilirler. Kendi bölgenizde, ulusal ya da küresel pek çok hayır kuruluşu bulunur. Çocuklarınız büyükse kendi araştırmalarını yapabilirler. Çocukların küçük olduğu durumlarda araştırmayı siz yapıp nereye bağış yapacağınıza karar verebilirsiniz.

Pratiğe Dökün ve Verin

Araştırmalar, kendi içinizde zaten bildiğiniz bir gerçeği ortaya koyuyor: En güzel hediye, elinizdeki imkânları başkalarıyla paylaşabilmektir. Mutluluğunuzu artırabilmek için toplumdaki diğer insanlara bir şeyler verebilmenin, elinizdekileri paylaşabilmenin yollarını araştırın. Gönüllü olmaya ya da bağış yapmaya karar verdiyseniz bunu tek başınıza değil ailenizin tamamıyla yapın. Bunu yaparken çocuklarınıza da paylaşmanın ve vermenin önemini öğreterek yüzlerine gülümsemenin yerleşmesini sağlamış olacaksınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...