PCT Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

PCT Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Prokalsitonin (PCT) Nedir? Prokalsitonin, kalsitonin hormonunun yapımında rol alan bir bileşendir. 116 aminoasitten oluşmuştur. Tiroid bezinde, akciğerde ve bağırsaklarda üretilebilir. Prokalsitonin seviyesi genellikle bir enfeksiyon sebebiyle artar.

PCT Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
PCT Testi Kimlere Yapılır?

PCT (prokalsitonin) testi, sepsis (halk dilindeki adı kan zehirlenmesi) şüphesi bulunan hastalara uygulanan bir kan testidir.

Ne İçin Yapılır?

PCT değeri, ciddi bir enfeksiyon olan sepsisin teşhisi için yol göstericidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

PCT testi için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

PCT Değeri Ne Anlama Gelir?

Sağlıklı bir insanda, PCT değeri genellikle yükselmez. Ama tek başına PCT değeri, bir insanda enfeksiyon olduğunu veya enfeksiyonun türünü söylemez. Bunun yerine enfeksiyon ihtimali hakkında bilgi verir.

0 – 0,05 µg/L Arasındaki PCT Değerleri
Genelde sağlıklı bir bireyde görülür.

0,05 – 0,5 µg/L Arasındaki PCT Değerleri
Bir enfeksiyon varlığına işaret etse de, sepsis gibi ciddi bir sistemik enfeksiyonun (tüm vücudu etkileyen bir enfeksiyonun) muhtemelen hastada var olmadığını da söyler. Örneğin, diş iltihabı veya üst solunum yolu enfeksiyonu olabilir.

0,5 – 2 µg/L Arasındaki PCT Değerleri
Sistemik bir enfeksiyonun olabileceğini söyler. Ama sepsis teşhisi için yeterli değildir.

2 – 10 µg/L Arasındaki PCT Değerleri
Sepsisin muhtemel olduğuna işaret eder.

10 µg/L Ve Üstündeki PCT değerleri
Ciddi sepsis olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyler.

Eğer sepsis şüphesi varsa, ayrıca kan kültürü ve tam kan testi (CBC) istenebilir. Bu testler sepsisin varlığını kanıtlamak ve hangi organizmanın buna yol açtığını bulmak için yapılır.

PCT Yüksekliği

PCT yüksekliği sepsis ve sepsis gibi diğer enfeksiyonlar (bakteriyel zatürre, menenjit gibi) nedeniyle yükselebilir. Bunun dışında birkaç durumda daha yükselebilir.

Yeni doğan çocuklarda PCT değeri enfeksiyon olmasa da yüksektir. Bazı ilaçlar, şok durumu, tiroid kanseri ve organlara oksijen taşınmasını azaltan diğer tıbbi durumlar (kan pıhtısı gibi) PCT değerini yükseltebilir.

PCT Düşüklüğü

Düşük PCT değeri genelde herhangi bir soruna işaret etmez. Ama PCT değeri yüksek olmasına rağmen sepsis olmayan hastalar olabileceği gibi, PCT düşüklüğü olup, sepsis bulunan hastalar da olabilir. Eğer test hastalığın erken evrelerinde yapılmışsa, PCT değerleri düşük olabilir. Ama birkaç saat içerisinde muhtemelen yükselecektir.

Bir enfeksiyonun kaynağı tam belirli olmadığında da düşük PCT ile karşılaşılabilir. Enfekte olmuş endokardit gibi bazı enfeksiyonların yerinin saptanması zordur.

PCT Testinin Önemi

PCT testi başka testlerin yerine geçmez, sadece ek bilgi sağlar. Sistemik, bakteriyel enfeksiyonlar hızlıca vücutta yayılarak hayatı tehdit eder hâle gelebilir. Bu yüzden erken teşhis çok önemlidir. PCT değeri de bu konuda yol göstericidir.

Yorumlar (14)

 1. Elvan

  PCT 0.22 sonuç nedir cevap yazın lütfen

  • Uzman hekim

   Durumun kötü en kısa zamanda enfeksiyon bakteriyoloji mikrobiyoloji ve biyokimya bölumünden randevu alıp muayene olmanız gerekmektedir acil olarak.

  • Menşure

   Pct 0.41

 2. Ebru

  Pct 0.330 nedir acaba?

 3. Ebru

  Pct 0.330 nedir acaba? Birde gulukoz 115 yardımcı olursanız sevinirim

 4. Saban

  PCT 0.19 NE ANLAMA GELİR

 5. Menşure

  Pct 0.41

 6. Okanlar

  Pct 0.30 tehlikeli midir

 7. dilek çiftçi

  pct değeri ; 0,419 çıktı ne yapmalıyım

 8. Fatma Ezel

  PCT değeri 0 bu ne demektir? MPW değeri de sıfır bu nedir?

 9. Bayram

  0.3 nedir bilgisi olan varmı

 10. kadriye

  kızım , lösemi ALL hastası idi ancak şuanda tedavisi bitti aylık rutin kontrole gidiyoruz ilaç kullanmıyor. son yapılan tahlilinde PCT değeri 2,52 çıkmış bir ay önceki sonuçsa 0.195 miş . acaba ne anlama geliyor? acil cevaplarsanız çok mutlu olurum. teşekkürler.

 11. Alican

  PCT değerim 0.12-0.36 referans aralığında 0.43 çıktı ???

 12. Adem YILMAZER

  PCT değerlerim 0.35.
  Kollarımda çok yoğun kaşıntı var.
  Bununla ilgisi olabilir mi?

Sonraki yazı yükleniyor...