Pemfigoid Nedir? Korkmalı Mıyım?

Pemfigoid Nedir? Korkmalı Mıyım?

Pemfigoid, çocuklar da dahil olmak üzere her yaşta gelişebilen nadir görülen bir otoimmün hastalıktır, ancak en sık yaşlıları etkiler. Pemfigoid, bağışıklık sisteminin hatalı çalışmasından kaynaklanır ve cilt döküntülerine ve bacaklarda, kollarda ve karında kabarmaya neden olur. Pemfigoid ayrıca mukoza zarlarında kabarmaya neden olabilir. Mukoza zarları vücudunuzun içini korumaya yardımcı olan mukozayı üretir. Pemfigoid gözlerinizdeki, burnunuzdaki, ağzınızdaki ve cinsel organlardaki mukoza zarlarında bulunabilir. Bazı kadınlarda hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir. Pemfigoid tedavisi için şifa yoktur, ancak çeşitli tedavi seçenekleri vardır.

Otoimmün Hastalıklar Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Otoimmün Hastalıklar

Otoimmün hastalıklar kısaca vücudun bir nedenden dolayı sağlıklı hücrelerine saldırması durumudur.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Herhangi bir otoimmün hastalık belirtisi sezerseniz mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla temas kurun.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Otoimmün hastalıklar tanı ve tedavisi için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Pemfigoid Türleri

Her türlü pemfigoid, bağışıklık sisteminizin sağlıklı dokuya saldıran etkisinden kaynaklanır. Kızarıklıklar ve sıvı dolu kabarcıklar gibi görünürler. Pemfigoid türleri, vücutta kabarcığın nerede oluştuğu ve ne zaman gerçekleştiği açısından farklılık gösterir.

Nedenleri ve Risk Faktörleri

Pemfigoid otoimmün bir hastalıktır. Bu, bağışıklık sisteminizin yanlışlıkla sağlıklı dokularınıza saldırmaya başladığı anlamına gelir. Pemfigoid durumunda bağışıklık sisteminiz dış deri katmanınızın hemen altındaki dokuya saldıran antikorlar oluşturur. Bu cilt katmanlarının ayrılmasına ve ağrılı kabarmalara neden olur. Bağışıklık sisteminin neden pemfigoid ile yaşayan insanlarda bu şekilde tepki gösterdiği tam olarak anlaşılmamıştır.

Çoğu durumda, pemfigoid için de özel bir tetikleyici yoktur.

Bazı durumlarda, bunun nedeni şunlar olabilir:
Bazı ilaçlar
Radyasyon tedavisi
Ultraviyole ışık tedavisi

Diğer otoimmün hastalıkları olan kişilerin pemfigoid gelişimi için daha yüksek risk altında oldukları bulunmuştur. Ayrıca yaşlılarda diğer yaş gruplarından daha yaygındır ve kadınlarda, erkeklerden biraz daha fazla görülür.

Pemfigoid Belirtileri

Pemfigoidlerin en sık görülen semptomu kollarda, bacaklarda, karın bölgesinde ve mukozada meydana gelen kabarmadır. Kurdeşen ve kaşıntı da yaygındır.

Kabarcıklar, vücutta nerede oluştuklarına bakılmaksızın belirli özelliklere sahiptir:
-Kabarcıklardan önce kırmızı bir döküntü oluşur
-Kabarcıklar büyüktür ve genellikle temiz olan sıvıyla doludur ancak biraz kan içerebilir
-Kabarcıklar kalın ve kolay yırtılmaz
-Kabarcıkların çevresindeki cilt normal veya biraz kırmızı veya koyu görünebilir
-Yırtılmış kabarcıklar genellikle hassas ve ağrılıdır

Pemfigoid Tanısı

Sizin dermatolog sadece kabarcık inceleyerek oldukça kesin tanı koymak mümkün olacaktır. Doğru tedaviyi belirlemek için daha fazla test yapılması gerekecektir.

Doktorunuz, etkilenen bölgelerden küçük cilt örnekleri almayı içeren bir cilt biyopsisi yapmak isteyebilir. Laboratuar teknisyenleri bu örnekleri pemfigoid özelliğinin immün sistem antikorları için test edeceklerdir. Bu antikorlar kanınızda da algılanabilir, bu nedenle küçük bir kan örneği almanız gerekebilir.

Pemfigoid Tedavisi

Pemfigoid tedavi edilemez, ancak genellikle semptomlarda hafifleme sağlanabilir.

Hem hap hem de topikal formda olan kortikosteroidler doktorunuzun önereceği ilk tedavi olacaktır. Bu ilaçlar iltihabı azaltır ve kabarcıkları iyileştirmeye ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, özellikle uzun süreli kullanımdan dolayı, önemli yan etkilere neden olabilirler, böylece kabarıklık temizlendikten sonra doktorunuz sizi kortikosteroidlerden uzaklaştıracaktır.

Diğer bir tedavi seçeneği de, genellikle kortikosteroidlerle birlikte bağışıklık sisteminizi baskılayan ilaç almaktır. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar yardımcı olur, ancak sizi diğer enfeksiyonlar için risk altına sokabilirler. İltihaplanma ve enfeksiyonu azaltmak için tetrasiklin gibi bazı antibiyotikler de verilebilir.

Uzun Vadeli Tahmin

Kapsamlı tedavi ile pemfigoid için görünüm iyidir. Çoğu insan ilaca iyi yanıt verir. Birkaç yıl süren tedaviden sonra hastalık sıklıkla kaybolur. Ancak pemfigoid uygun tedavi ile bile herhangi bir zamanda geri dönebilir.

Açıklanamayan herhangi bir kabarcık gelişirse, doktorunuza görünün. Hızlı tanı ve tedavi bu durumun daha hızlı yönetilmesine yardımcı olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...