Pemfigus Vulgaris: Tedavi Edilmezse Hayati Tehlikeye Yol Açıyor

Pemfigus Vulgaris: Tedavi Edilmezse Hayati Tehlikeye Yol Açıyor

Pemfigus vulgaris, cilt ve mukoza zarında ağrılı bir şekilde kabarmaya neden olan nadir bir otoimmün hastalıktır. Otoimmün bir hastalığınız varsa, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla sağlıklı dokularınıza saldırır. Pemfigus vulgaris, pemfigus adı verilen bir grup otoimmün bozukluğun en sık görülen tipidir. Her tip pemfigus, kabarcıkların oluştuğu yer ile karakterize edilir.

Otoimmün Hastalıklar Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Otoimmün Hastalıklar

Otoimmün hastalıklar kısaca vücudun bir nedenden dolayı sağlıklı hücrelerine saldırması durumudur.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Herhangi bir otoimmün hastalık belirtisi sezerseniz mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla temas kurun.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Otoimmün hastalıklar tanı ve tedavisi için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Pemfigus Vulgaris’in Etkilediği Organlar

Pemfigus vulgaris, aşağıdakileri içeren alanlarda bulunan mukoza zarlarını etkiler:
Ağız
Boğaz
Burun
Gözler
Üreme organları
Akciğer

!Bu hastalık genellikle ağızda ve sonra deride kabarcıklar ile başlar. Kabarcıklar bazen cinsel organların zarlarını etkiler.

!Pemfigus vulgaris tehlikeli olabilir. Tedavi esastır ve tipik olarak bağışıklık sistemini baskılamak için kortikosteroidlerin kullanımını içerir.

!Tedavi edilmediği takdirde durum ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu komplikasyonların bazıları ölümcül olabilir.

!Bu hastalıktan ölüm oranı, 1950’lerde kortikosteroidlerin kullanılmasından önce ortalama %75 idi. Bu oran bugünkü tedavilerle dramatik bir şekilde azalmıştır.

Pemfigus Vulgaris Resimleri

Pemfigus Vulgaris Belitileri Nelerdir?

Pemfigus vulgaris belirtileri şunlardır:
Ağızda veya cilt bölgelerinde başlayan ağrılı kabarcıklar
Gelen ve giden cildin yüzeyine yakın cilt kabarcıkları
Kabarcık yerinde sızıntı, kabuk veya soyulma

Pemfigus Vulgaris Neden Olur?

Bağışıklık sistemi antikor adı verilen proteinleri üretir. Antikorlar normalde bakteriler ve virüsler gibi zararlı yabancı maddelere saldırır. Pemfigus vulgariste bağışıklık sistemi, sağlıklı deri ve mukoza zarlarındaki proteinleri yanlışlıkla yabancı olarak tanımladığında karşı antikorlar üretmesiyle ortaya çıkar.

Antikorlar, hücreler arasındaki bağları parçalara ayırır ve sıvı, deri katmanları arasında toplanır. Bu ciltte kabarcık ve erozyonlara yol açar.

Bağışıklık sisteminin bu saldırısının kesin sebebi bilinmemektedir. Çok nadiren, bazı ilaçlar pemfigus vulgarise neden olabilir.

Bu ilaçlar şunları içerir:

  • Kandaki bazı maddeleri uzaklaştıran bir şelatlama ajanı olan penisilamin
  • Bir tür tansiyon ilaçları olan ACE inhibitörleri

Pemfigus Vulgaris İçin Kimler Risk Altındadır?

Pemfigus vulgaris bulaşıcı değildir ve bir kişiden diğerine bulaşamaz. Ayrıca ebeveynden çocuğa aktarılıyor gibi de görünmemektedir. Bununla birlikte bir kişinin genleri onları bu durum için daha yüksek bir risk altına sokabilir. Ebeveynleriniz veya diğer aile üyeleriniz bu duruma sahipse, bunu geliştirme olasılığınız daha yüksektir.

Pemfigus vulgaris tüm ırklardan, cinsiyetlerden ve yaşlardan insanları etkileyebilir.

Ancak, durum aşağıdaki gruplarda daha yaygındır:
Akdeniz kökenli insanlar
Doğu Avrupa Yahudileri
Brezilya’da yağmur ormanlarında yaşayan insanlar
Orta yaşlı ve yaşlı yetişkinler

Pemfigus Vulgaris Nasıl Teşhis Edilir?

Bir dermatolog cilt kabarcıklarınızın fiziksel muayenesini yapar. Nikolsky’nin işareti olarak adlandırılan durumun bir göstergesi ararlar. Nikolski’nin işareti, yüzeyin bir pamuklu çubukla veya parmakla yanlamasına silindiğinde cildinizin kolayca kopmasıdır.

Doktorunuz daha sonra, analiz için bir doku parçasını çıkarmayı ve tanıyı doğrulamak için mikroskop altında bakmayı içeren bir kabarcık biyopsisini yapabilir. Biyopsi laboratuarda, doktorunuzun anormal antikorları bulmasına yardımcı olan kimyasal maddelerle tedavi edilebilir. Doktorunuz bu bilgileri pemfigus türünü belirlemek için kullanabilir.

Pemfigus Vulgaris Türleri

Farklı pemfigus tipleri, kabarcıkların konumuna göre teşhis edilir. İçerirler:

Pemfigus Vulgaris Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi ağrı ve semptomları azaltmayı ve enfeksiyon gibi komplikasyonları önlemeyi amaçlamaktadır. Bir veya daha fazla ilacı ve diğer yöntemleri içerir.

Aşağıdakilerden herhangi birini içerebilir:

Pemfigus Vulgarisin Komplikasyonları Nelerdir?

Pemfigus vulgarisin komplikasyonları ölümcül ve şiddetli olabilir.
Şunları içerebilir:
Cilt enfeksiyonları
Sepsis veya kan yoluyla enfeksiyonun yayılması
Susuz kalma
İlaç yan etkileri

Pemfigus Vulgarisli İnsanlar İçin Uzun Vadeli Prognoz Nedir?

!Tedavi edilmezse pemfigus vulgaris hayatı tehdit edici olabilir. En yaygın ölüm nedeni ciddi bir ikincil enfeksiyondur.

Pemfigus vulgaris yaşam boyu süren bir hastalıktır. Tedavi edilemez. Ancak, çoğu insan kortikosteroid aldıktan sonra remisyona girmektedir. Kortikosteroidlerin başlamasından birkaç gün sonra iyileşme genellikle fark edilir.

Kabarcıklar, özellikle ağızdakiler, yavaşça iyileşir. Ortalama olarak kabarcıkların oluşması iki ila üç hafta içinde kaybolur. Var olan kabarcıkların iyileşmesi ortalama altı ila sekiz hafta sürer. Ancak, tam iyileşme bazen yıllar alabilir. Bazı bireylerin ömür boyu ilacın düşük dozunu almaları gerekebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...