Penis Ağrısı Nedir?

Penis Ağrısı Nedir?

Penis ağrısı penisin tabanını, şaftını veya başını etkileyebilir. Sünnet derisini de etkileyebilir. Ağrıya kaşıntı, yanma veya zonklama hissi eşlik edebilir. Penil ağrı bir kaza veya hastalığın sonucu olabilir ve herhangi bir yaştaki erkekleri etkileyebilir.

Ağrı altta yatan hastalığa ve nedenine bağlı olarak değişebilir. Yaralanma varsa, ağrı şiddetli olabilir ve aniden ortaya çıkabilir. Bir hastalık veya rahatsızlığınız varsa, ağrı hafif olabilir ve giderek daha da kötüleşebilir.

Penisteki herhangi bir ağrı bir endişe kaynağıdır. Özellikle de ereksiyon sırasında oluyor, idrarı engelliyor veya boşaltım sırasında oluyorsa.

Penisdeki Ağrının Olası Sebepleri

Penis Ağrıları İçin Tedavi Seçenekleri

Tedavi, duruma veya hastalığa bağlı olarak değişir:

  • Enjeksiyonlar Peyronie’nin hastalık plaklarını yumuşatır ve bir cerrah ağır vakalarda bunları kaldırabilir.
  • Penisten kanı iğne ile boşaltmak, eğer priapizminiz varsa, ereksiyonu azaltır. İlaç da penise akan kan miktarını azaltabilir.
  • Antibiyotikler, İYE’leri ve klamidya, gonore ve sifiliz gibi bazı STD’leri tedavi eder. Antibiyotikler ve antifungal ilaçlar da dengeyi sağlayabilir.
  • Antiviral ilaçlar, herpes salgınlarını azaltmaya veya kısaltmaya yardımcı olabilir.
  • Sünnet derisi parmaklarınızla germek, fimoziseniz varsa daha gevşek hale getirebilir. Penisinize ovuşturulan steroid kremler de yardımcı olabilir. Bazı durumlarda ameliyat gereklidir.
  • Penisin kafasını karıştırmak paraphimosiste şişmeyi azaltır. Doktorunuz ayrıca penisin başına basınç uygulamanızı da önerebilir. Ayrıca, drenaja yardımcı olmak için penise ilaç enjekte edebilirler veya şişmeyi azaltmak için sünnet derisinde küçük kesikler yapabilirler.
  • Bir cerrah penisin kanserli kısımlarını çıkarabilir. Penis kanseri tedavisi ayrıca radyasyon tedavisi veya kemoterapiyi de içerebilir.

Penis Ağrısının Önlenmesi

Seks yaparken kondom kullanmak, herhangi bir aktif enfeksiyonu olan herhangi biriyle cinsel ilişkiden kaçınmak ve cinsel partnerlerden penisini büken sert hareketlerden kaçınmasını istemek gibi, ağrı geliştirme şansınızı azaltmak için bazı adımlar atabilirsiniz.

Sünnet derisi ile tekrarlanan enfeksiyonlar veya başka problemler yaşıyorsanız, sünnet olmanız veya sünnet derinizin altında her gün temizlik yapılması size yardımcı olabilir.

Uzun Vadeli Prognoz

Peniste acı çekiyorsanız, hemen doktorunuza danışın. Altta yatan nedenin erken teşhisi ve tedavisi sağlığınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Eğer penis ağrınızın sebebi bir STD ise enfeksiyonun yayılmasını önlemek için mevcut veya potansiyel partnerlerinizi uyarın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...