Penisinizdeki Cilt Lekeleri Sizi Endişelendirmeli mi?

Penisinizdeki Cilt Lekeleri Sizi Endişelendirmeli mi?

Benler

Ben ya da doğum lekeleri, cildin bir kısmının kararmasıyla oluşan zararsız lekelerdir. Benler, cildin bir kısmında melanin üretiminin artması sonucu oluşur.

Benler çok yaygın bir şekilde görülürler. Hayatınız boyunca sahip olacağınız benlerin birçoğuna doğarken sahipsinizdir. Yaşlandıkça daha fazla ben ortaya çıkar. Bir yetişkinde 10 ile 40 arasında ben olabilir. Benler penisiniz de dâhil olmak üzere vücudunuzun pek çok yerinde olabilir.

Penisinizde böyle bir leke görmek rahatsızlık verici olsa da benler nadiren sağlık sorunlarına ya da belirtilere yol açan ve kansere neden olmayan lekelerdir. Penisinizde ortaya çıkabilecek birçok leke türü vardır. Bunların çoğu tehlikeli olmasa da kozmetik olarak sizi endişelendirebilir.

Bene benzeyen bazı lekelerin tedavi edilmesi gerekebilir. Bu yüzden, tıbbi bir değerlendirmeden geçmeniz iyi olacaktır. Sağlık risklerine bağlı olarak benin ameliyatla alınması ya da lazerle yakılması mümkündür. İyi huylu pek çok leke ya da şişlik, alınmasa bile hayatınıza etki etmeyecektir.

Diğer Leke Türleri

Benlerin dışında en sık görülen cilt lekesi türü çildir. Çiller, benlere göre daha açık renkli ve düzdür. Benlerse koyu renklidir ve bazen çıkıntılı olabilir. Çiller, melaninin ufak miktarlarda toplanması sonucunda oluşur. Güneşte geçirdiğiniz süreye bağlı olarak zaman zaman ortaya çıkıp yok olabilir. Penisinizde çil olması son derece normaldir.

Penisinizde başka tür lekeler de olabilir. Bu lekelerin ne olduğunu, lekeler ortaya çıktığında ne yapmanız gerektiğini ve bu lekeleri ne zaman kontrol ettirmeniz gerektiğini bilmeniz çok önemlidir.

Tedavi yapılabilecek durumlar:

Kesin Bir Şekilde Tedavi Edilmesi Gereken Durumlar

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sağlıklı bir cildin anahtarı, vücudunuzdaki benlerdeki ve diğer lekelerdeki değişimlerin ve yeni oluşan lekelerin takip edilmesidir. Zamanla değişen bir ben, cilt kanserine işaret ediyor olabilse de durum her zaman böyle olmayabilir.

Vücudunuzun herhangi bir yerindeki lekelerde olduğu gibi penisinizde oluşan yeni lekeleri ve benleri de koparmamaya çalışın. Koparmanız enfeksiyona ve yaralanmalara neden olabilir.

Doctor quality treatment call card online presentation advertisement internet laptop monitor cartoon character design vector illustration

Ayrıca siğiller için eczanelerden reçetesiz ilaç alıp kullanmayın. Genital bölgenizde siğil varsa doktorunuza görünerek doktorunuzun size uygun gördüğü ilaçları kullanmalısınız. Kendi kafanıza göre ilaç kullanmanız durumu daha da kötüleştirebilir.

Vücudunuzdaki benlerin ya da lekelerin endişe gerektirecek bir durum olduğunu düşünüyorsanız doktora görünebilirsiniz. Her şeyin yolunda olduğunu ve bir sorun olmadığını doktordan duymanız daha iyi olacaktır.

Cildinizde oluşan lekeler için aile hekiminize veya üroloğa görünebilirsiniz.

Doktorunuza penisinizde bir yumru veya leke oluştuğunu söyleyip bunun endişelenilecek bir şey olup olmadığını öğrenmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu tarz durumlar ürologların her gün karşılaştığı rahatsızlıklar arasında olduğundan utanmanıza gerek yoktur. Bazı durumlarda penisinizdeki lekeler ve yumrular ciddi hastalıkların belirtisi olabileceğinden utanç duygunuzu bir kenara bırakmalısınız.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...