Perdeli Ayak Nedir?

Perdeli Ayak Nedir?

Sindaktili, perdeli parmakların veya ayak parmaklarının varlığıdır. İki ya da daha fazla parmağın ya da ayak parmağının derisi birbirine kaynaştığında ortaya çıkan bir durumdur.

Perdeli Ayak Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Neden Kaynaklanır?

Yaklaşık %10 ila %40 oranında sindaktili vakaları bir kalıtsal genden kaynaklanır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne başvurabilirsiniz.

Nadir durumlarda, çocuğunuzun parmakları veya ayak parmakları aşağıdakilerden bir veya daha fazlası ile birleştirilebilir:

 • Kemik
 • Kan damarları
 • Kaslar
 • Sinirler

Bu durum doğumda mevcuttur. Sindaktili her 2.500 ila 3.000 bebekten birisini etkilemektedir. En çok Kafkasyalı erkek bebeklerde görülür. Perdeleme, bir çocuğun orta ve halka parmakları arasında en sık görülür.

Bu durum çocuğunuzun el veya ayağının normal işlevini etkileyebilir. Perdeleme minimal ise doktorlarınız durumu düzeltmek için muhtemelen ameliyat önerecektir. Perdeleme, çocukta ağrıya sebep olmadıkta müdahale gerektirmeyebilir.

Bebeğiniz doğmadan önce bir ultrason muayenesi ile parmakları ve ayak parmaklarınızın bazen tespit edilebilir. Bununla birlikte, sindaktinin doğum öncesi varsayımları tam olarak doğru olmayabilir.

Perdeli El ve Ayak Parmaklarının Nedenleri

Yaklaşık %10 ila %40 oranında sindaktili vakaları bir kalıtsal genden kaynaklanır. Perdeli el ve ayak parmakları, Poland sendromu, Holt-Oram sendromu veya Apert sendromu gibi altta yatan bir durumun parçası olarak ortaya çıkabilir. Diğer durumlarda, görünürde hiçbir sebep yokken kendi başlarına meydana gelirler.

Perdeli El ve Ayak Parmaklarının Ameliyat ile Onarımı

Cerrahi görüşler, bir çocuğun sindaktili ameliyatı yaptırması için en uygun zamanın ne zaman olduğu konusunda farklılıklar gösterir. Ancak, çoğu uzman çocuğunuzun bu ameliyattan önce en az birkaç aylık olması gerektiği konusunda hemfikirdir. Ameliyatı yapmak için güvenilir bir cerrah seçin ve çocuğunuza ideal zaman dilimini sorun. Çocuğunuzun, nesneleri kavramak gibi parmaklarını içeren gelişimsel dönüm noktalarını özlemeye başlamadan önce, eş zamanlı olarak tedavi edilmesi önemlidir.

Çocuğunuz muhtemelen genel anestezi alacak, böylece ameliyat sırasında uyuyacaktır. Daha sonra kaynaşmış el ve ayak parmaklarını ayırmak için bir dizi zikzak insizyonu yapılacaktır. Bu prosedür Z-plasti denir. Bu insizyonlar çocuğunuzun el veya ayak parmakları arasındaki fazla dokuyu böler. Daha sonra, cerrahları muhtemelen ayrılmış bölgeyi örtmek için çocuğunuzun vücudunun başka bir kısmından sağlıklı cilt parçaları kullanacaktır. Buna deri grefti denir.

Çocuğunuzun perdeli veya kaynaşmış el ve ayak parmaklarını ayıracak ve her birinin bağımsız olarak hareket etmesi sağlanacaktır. Bu prosedür, çocuğunuzun el veya ayağına tam işlevselliği geri kazandırmak için tasarlanmıştır.

Çocuğunuz birden fazla perde alanına sahipse, cerrahları risklerini en aza indirmek için birden fazla ameliyat önerebilir.

Ameliyattan İyileşme

Ameliyattan sonra, çocuğunuzun el ve ayak parmaklarınının iyileşmesi için yaklaşık üç hafta boyunca bir alçıya yerleştirilecektir. Alçı ellerini veya ayağını hareketsiz tutmaya yardımcı olur. Alçının kuru ve serin tutulması önemlidir. Çocuğunuza banyo yaptırırken örtülmesi gerekir.

Alçı çıkarıldığında, çocuğunuz birkaç hafta daha bir atel takabilir. Atel düzeltilen bölgeyi korumaya devam edecektir.

Çocuğunuzun cerrahı, parmaklarında veya ayak parmaklarında tam işlevsellik şanslarını artırmak için fiziksel veya mesleki terapi önerebilir. Doktorları da çocuğunuzun iyileşmesini izlemek için bir dizi takip ziyareti önerecektir.

Perdeli El Ve Ayak Parmakları Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Çocuğunuzun sindaktili onarımı cerrahisinin hafif ila orta dereceli etkilerini deneyimlemesi mümkündür, ancak bu nadirdir. Ameliyatın olası olumsuz etkileri arasında şunlar olabilir:

 • “Ağ sürünmesi” denilen ve tekrar tamir edilmesi gereken ekstra cilt
 • Yara dokusunun sertleşmesi
 • Ameliyatta kullanılan deri grefti ile ilgili problemler
 • Etkilenen tırnak veya ayak tırnağının görünümünü değiştirir
 • İskemi olarak bilinen parmak veya ayak parmağına yeterli kan verilmemesi

Çocuğunuzun parmaklarında veya ayak parmaklarında herhangi bir anormallik veya renk değişikliği fark ederseniz hemen doktorunuza danışın.

Perdeli El ve Ayak Parmaklarının Cerrahi Onarımının Prognozu Nedir?

El ve ayak parmağı senkronize cerrahi onarımdan sonra, çocuğunuzun büyük olasılıkla normal el ve ayak parmağı işlevine sahip olur. Elleri ve ayağı gelişmiş bir görünüme de sahip olacak. Çocuğunuz komplikasyonlar yaşıyorsa, parmak veya ayak parmaklarının tam işlevini kazanmalarına yardımcı olmak için ek ameliyatlar gerekli olabilir. Ellerinin veya ayak parmaklarının görünümünü iyileştirmek için ek ameliyatlar da gelecekteki bir tarih için düzenlenebilir.

Çocuğunuzun eli ya da ayağı ameliyattan sonra normal olarak büyümeye devam edecektir. Bazı çocuklar, elleri ve ayakları tamamen olgunlaştıktan ve büyüdükten sonra ergenliğe ulaştıklarında da ek ameliyat gerektirebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...