Perdeli Parmak Hastalığı Nedir?

Perdeli Parmak Hastalığı Nedir?

Perdeli el ya da ayak parmakları dokunun iki ya da daha fazla parmağı birleştirmesi durumunda meydana gelir. Bazı nadir vakalarda parmaklar kemiklerden birleşmiş olabilir. Yaklaşık olarak her 2000-3000 bebekten bir tanesinin bu sorun ile doğması, sorunu yaygın yapmaktadır. Perdeli el ya da ayak parmakları en çok Kafkasyalı erkeklerde görülmektedir.

Perdeli Parmak Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Neden Kaynaklanır?

Yaklaşık %10 ila %40 oranında sindaktili vakaları bir kalıtsal genden kaynaklanır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne başvurabilirsiniz.

El ya da ayak parmakları arasında değişik perdelenme türleri vardır:

 • Tamamlanmamış; parmaklar arasında sadece kısmi olarak bulunur.
 • Tamamlanmış; doku parmakları tamamen birleştirmiştir.
 • Basit; parmaklar sadece yumuşak doku ile birleşmiştir.
 • Karmaşık; parmak hem yumuşak doku hem de kemik veya kıkırdaklardan bitişiktir.
 • Çetrefilli; parmaklar birbirine hem yumuşak hem de sert doku ile düzensiz bir şekilde bitişiktir.

Perdeli El ve Ayak Parmaklarına Neden Olanlar

Bir çocuğun elleri anne rahminde iken kürek şeklinde gelişir ve gelişim devam ettikçe açılır.  Parmakların ayrılması hamileliğin altı ya da yedinci haftalarında başlar. Perdeli parmaklar bu sürecin normal bir şekilde ilerlememesi ve tamamlanmaması sonucunda oluşur.

Parmakların perdeli olması rastgele ve nedensiz olarak meydana gelir. Genetik bir durumdan daha nadirdir. Perdeli parmaklar bazı durumlar Down ya da Apert sendromu gibi genetik kusurlar ile bağlantılıdır. Her iki sendromda da el ve ayaklarda anormal genetik büyümeler meydana gelir.

Mümkün Olan Tedaviler Nelerdir?

Ameliyat

 • Her perdeli parmak vakası birbirinden farklı olsa da her zaman ameliyat ile tedavi edilir. Ameliyat genel anestezi altında uygulanır. Çocuğunuz ameliyat sırasında hiçbir ağrı hissetmez ve ameliyata dair bir anısı olmaz. Bu ameliyat genellikle 1-2 yaşlarında uygulanır. Bu dönemde anestezi riski en düşük orandadır.
 • Ameliyat sırasında parmakların arasındaki perdeler “Z” şeklinde eşit olarak ayrılır. Ekstra deri bazı durumlarda birbirinden ayrılan parmakları kaplamak için gereklidir. Bazı durumlarda ayrılan alanları kaplayacak deri kasıklardan alınır. Bu prosedüre deri grefti adı verilir. Çocuğunuzun vakasına uygun olarak birden fazla ameliyat gerekebilir.

Ameliyat Sonrası

 • Ameliyat sonrasında çocuğunuzun el ya da ayakları ameliyat sonrası alçıda olacaktır. Bu alçı çıkartılmadan ya da atel ile değiştirilmeden önce 3 hafta kalmalıdır. Ayrıca uyku sırasında çocuğunuzun parmaklarının ayrı durması için plastik ayırıcı kullanılabilir. Ayrıca ameliyat sonrasında sertlik, hareket yelpazesi ve şişlikler için fiziksel terapiye ihtiyaç duyabilir.
 • Parmakların düzenli iyileşme süreci için çocuğun düzenli doktor randevularına ihtiyacı olacaktır. Ayrıca doktorunuz başka ameliyatlar gerekip gerekmediğine de karar verecektir.

İlerleyen Aşamalarda

Çok şükür ki çocukların çoğu ameliyat sonrası normal fonksiyonlarına kavuşmaktadır. Çocuğunuza yardımcı olması için bir sağlık uzmanının atanması önemlidir. Bu kişiler çocuğunuzun istenilen en iyi sonuca ulaşmasına yardım edecektir.

Ancak perdeli parmakları düzeltmek için uygulanan ameliyatın ardından, el ve ayakların tamamen normal görünmemesi durumu vardır. Bu durum özgüven eksikliğine neden olabilir. Ayrıca çocuğunuzun yaşadığı anormallik ile baş etmek zor olabilir. Her iki durumda da doktorunuz yerel bir destek grubu önererek benzer sorunları yaşayan kişilerle iletişime geçmenize yardımcı olabilir. 

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...