Periferik Nöropati Belirtileri ve Tedavisi

Periferik Nöropati Belirtileri ve Tedavisi

Sinir sistemimiz vücudumuzdaki sinyallerin bütün vücutta bulunan sinirlere iletilmesinden sorumludur. Bu sinyaller ve bilgilerin iletilmesiyle beynimiz ve sinir dokularımız fonksiyon göstermektedir. Eğer vücudumuzda bulunan bu sinirler zarar görürse vücut fonksiyonlarını kaybeder ve periferik nöropati oluşmaya başlar. Periferik nöropati durumunda özellikle ayaklarda ve ellerde ağrı ortaya çıkar.

Periferik Nöropati Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Periferik Nöropati Nedir?

Sinirlerin zarar görmesi periferik nöropati olarak adlandırılır. Periferik nöropati gelişen kişiler genel olarak yaşam şartlarının bozulduğunu ifade etmektedirler.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Eğer tip 1 veya tip 2 diyabet hastalığınız var ise periferik nöropati olma riskiniz yüksektir. Bu yüzden şekerinizi kontrol altında tutmaya özen gösterin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Periferik nöropati için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Periferik Nöropati Belirtileri

Periferik nöropatinin 3 türü vardır. Bunlar:

 • Duyusal: Derideki sinirleri uyarıcı görevi gören yapı
 • Hareket Kaslarına Ait: Kaslarla doğrudan ilişkili olan sinirler
 • Otonom: Vücudun iç organları ile temas eden sinirler

Bu durumlardan hepsi ya da herhangi biri periferik nöropatide görülebilir.

Periferik nöropati olan bir kişide baş gösterebilecek durumlar:

 • Sinirlerde yanma, saplanma ve keskin ağrılar
 • Dokunmaya karşı aşırı hassasiyet
 • Ayak ve ellerde karıncalanma ve uyuşma
 • Kaslarınızda meydana gelen halsizlik. Bazı ender vakalarda kas yapılarının etkilenmesinden dolayı felç olma durumu görülmektedir.
 • Vücut kombinasyonun bozulması ve buna bağlı ellerde titreme ve elden bir şeyler düşürmenin artması.
 • Diğer belirtilerde göğüs, kalça ve yüz bölgesinde yanma hissi meydana gelmektedir.

Eğer periferik nöropati vücudun iç organlarındaki sinirlerle alakalı ise etkisi şu şekilde gözükür:

 • Tat alma duyusunun aşırı artması ya da azalması
 • Çevredeki sıcaklıklara duyarsızlık özellikle ısıya karşı
 • Sindirim sisteminde bozukluklar, mesane sorunları ve idrarını tutamama
 • Hastaymış gibi hissetme, baş dönmesi ve tansiyonun aniden düşmesi
 • Sürekli olmasa bile ara sıra kalp atışı ritminin artması

Periferik Nöropati Neden Olur?

Bu hastalığın en yaygın sebebi şeker hastalığıdır. Eğer tip 1 veya tip 2 diyabet hastalığınız var ise periferik nöropati olma riskiniz yüksektir. Diyabetik nöropati genelde kan şekerinizin yüksek olmasından kaynaklanır.

Periferik nöropatiye sebep olan birçok şey olabilir. Bunlar, vücut sinir sistemini etkileyebilecek fiziksel incinmeler, zona hastalığı gibi kronik enfeksiyonlar ya da ilaç kullanımı ve tedavilerin yan etkisi olabilir.

Periferik nöropatinin diğer nedenleri

 • Kanser ilaçları
 • Aşırı alkol ve sigara kullanmak
 • Zehirlenme
 • Virüslerin yol açtığı enfeksiyon
 • Genetik
 • Kemik iliği düzensizliği ve kemik kanseri
 • Tümörlerden kaynaklanan sinirlerde meydana gelen aşırı basınç
 • B1, B6, B12 vitaminleri gibi B grubu vitaminleri eksikliği

Periferik Nöropati Tedavisi

Belirtilerin sebebine ve ciddiyetine bağlı olarak tedavinin ilk adımı dinlenmedir. Tedavi süreci, belirtilerin ciddiyetine göre ve hastanın içinde bulunduğu duruma göre farklılık göstermektedir.

İlaçlar
Periferik nöropati seviyesinin ilerleme düzeyi alacağınız ilaçları düzgün kullanmanız ve uygun bir tedaviye erken başlamanıza bağlı olarak kontrol edilebilir. Erken tedaviye başlamak meydana gelen hasarı düzeltmez fakat daha ileri düzeye geçmesini ve artmasını engeller.

Fiziksel Tedavi
Fiziksel tedavi yöntemleri ileri düzeyde sinirsel bozukluk yaşayan hastalarda sık uygulanan bir yöntemdir. Omur ve boyun kemiğine aşırı baskıdan dolayı sinir iletişimde sıkıntı yaşayan veya sinirleri zarar gören kişilerde ameliyat da uygulanabilecek bir yöntemdir.

Yardımcı Aletler
Yayaların yürümesine yardım eden veya tekerlekli sandalye gibi aletlerin kullanımı da yardımcı olacaktır.
Doktorunuzun reçetenize ekleyebileceği ilaçlarda periferik nöropatiden dolayı kaynaklanan acıyı dindirmede faydalı olabilir.

Ameliyat
Eğer tümörden dolayı kaynaklanan bir sinirsel ya da aşırı basınca bağlı nöropati çeşitleri var ise ameliyat gereklidir.

Periferik Nöropati İçin Evde Uygulayabileceğiniz Tedavi Yöntemleri

Aşağıda yazılı olan yöntemler bu hastalığı yakalanma riskinizi en aza indirecektir.

Ayaklarınıza dikkat edin ve dinlendirin
Ayağınızda meydana gelen nöropati, sakatlanmaları tetikleyebilir ve ayağınıza zarar verebilir. Yumuşak ayakkabılar kullanın ve dar çoraplar giyinmeyin. Ayağınızda kesik oluşmasını ve su toplamasını engelleyin.

Fiziksel Aktiviteler
Doktorunuz tarafından tavsiye edilen egzersizi rutin bir şekilde uygulamak nöropati sonucu ortaya çıkan acıyı azaltmada, kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmada ve kaslarınızı güçlendirmede yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Bir Diyet
Mümkün olduğu kadar vitaminler ve mineralleri diyetinize eklemeye özen gösterin. Düşük kalori ve yağa sahip öğünler alın, öğünlerinizde sebze tüketimini artırın ve süt ürünleri ve taze ürünler tüketmeye dikkat edin.

Alkol ve Sigara Kullanımı Bırakın
Sigara ve alkol periferik nöropati riskini ciddi derece artırabilirken, aynı zamanda vücudunuzda oluşan mevcut hasarların daha da kötüye gitmesine sebep olabilir.

Şeker Seviyenizi Kontrol Edin
Kan şekeri düzeyinizi takip ederek glikoz düzeyini de kontrol altında tutabilirsiniz.

Periferik Nöropati İçin Uygulayabileceğiniz Alternatif Tedavi Yöntemleri

Akupunktur
Vücudun değişik noktalarına farklı basınç uygulayan ve küçük ince iğnelerle uygulanan bu yöntem nöropati sonucu ortaya çıkan şikayetleri azaltmaktadır.

Bitkiler
Çuha çiçeği yağı gibi ağrıyı ve diğer şikayetleri azaltan birçok bitki çeşidi var. Bitkileri kullanmadan önce durumu doktorunuza danışınız ve böylelikle oluşabilecek yan etkileri engellemiş olursunuz.

Alfa-lipoik Asit
Bu madde periferik nöropati sonucu meydana gelen rahatsızlıkları azaltmada yardımcı olacaktır fakat şeker düzeyiniz üzerinde etkisi olabileceği için öncelikle doktorunuza danışmanız gerekir. Bu maddenin yan etkileri; mide rahatsızlıkları ve ciltte meydana gelen döküntülerdir.

Aminoasit
Hem kemoterapi tedavisi gören hastalar hem de diyabet hastaları ikiside periferik nöropati sonucu ortaya çıkan rahatsızlıkları azaltmak için aminoasit kullanabilir. Bunun yan etkileri; kusma ve mide bulantısı olabilir.

Balık Yağı
Omega 3 yağ asitlerini içeren ilaçlar diyabet hastalarında iltihaplanmanın azalmasında kan akışının gelişmesinde fayda sağlayabilir. Fakat bu madde pıhtılaşmayı sağlayan ilaçlarlar reaksiyona girebileceği için tedaviye başlamadan önce doktorunuza danışınız.

Yorumlar (9)

 1. gülizar tükenmez

  ankara da doktor önerisi yapabilirmisiniz.duysal aksonal nöropati hastalığı ile ilgili

  • hakan

   Ne zamandır rahatsızsınız bendede aynı rahatsızlık mevcut

 2. Ugur

  Babanemin ayakları çok kötü bütün özel hastaneleri denedik devletleri denedik ama bi çözüm bulamadık İstanbul da varmı ayak yanama larından ? Lütfen yardımcı olun tükendim

 3. Ekerm Büyük 0532 287 20 74

  Benım ayaklarımda devamlıüşüme oluyor akşamları kalın çörapsiz yatamıyorum çök norolojı doktorlarna gıttım bır fayda bulamadım LYRICA BIR HAP verıyor oda yan tkısı oluyor bu husuda tecrubesı olan vatandaşlardan yardım beklıyorum şimdıden taşkkur ederım

  • Oktay

   Bu ilaç tedavi için verilemiyor sadace ağır varsa onun için kullanılıyor aynı süreç bizde yaşadık daha sonrada neruda veriyorlar bunu biz at doktor söylüyor sorabilirsiniz beni size tavsiyem eğer agirsiniz yoksa dr sorup kullanmayın derim….

  • Ömer

   Perge kullanın lyrica ile aynı ama yan etkileri yok ilk kullanımda bir iki gün uyku yapar

 4. 12 seans kemoterapiden sonra (kolon kanseri 3. Evre) ağır bir noropati oluştu el ve ayaklarımda. Tedavim biteli 3 ay oldu. Nörolog ve fizyoterapistler kontrolünde tedavi görüyorum ama çare bulamıyorum. Acupressure masajı da yaptırıyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

  • Emin Demirdöker

   Kolon kanseri ve cerrahi operasyon sonrası alınan 6 kür(12 seans, folfoks6) kemoterapi sonrası benimde el ve ayaklarımda nöropati oluştu. Tedavim biteli 3 yıl oldu. Onkolog’uma rahatsızlığımı ilk günden itibaren bildirdim, zamanla geçer diyerek herhangi bir tedavi önermedi. Şikayetlerim halen devam ediyor. Nörolog ve fizyoterapist’lerden olumlu sonuç alanların tavsiyelerini beklerim.

 5. ünal

  HACAMAT ? sag ayagımda gezen bi agrı var 2 seneyi geçti sigara ve alkolün dengesiz ve çok kötü beslenmenin büyük etkisi var ve sitres sigara alkolü azaltın hatta bırakın süt haşlanmış patates yogurt herzaman tüketin bol su az yemek çok yeşillik sebze ve her ay bacagıma hacamat(kupa ile kan alma sünneti) yapıyorum bide ayakabı terlik yumuşak ve biraz kaliteli giydim bu şekilde hayat yaşana bilir oldu çok şükür . çevremde çok yiyip çok sigara içen az su tüketen düzensiz uyku ve çalışma hayatı olan arkadaşlarımdada aynı sıkıntılar oluştu. ilk sigaradan başlayın çünkü sigara olmayınca çok su tüketmeye başlıyorsunuz. kötü alışkanlıkları bırakın. taşı delen suyun gücü degil devamlılıgıdır.

Sonraki yazı yükleniyor...