Perimenopoz Döneminde Hamile Kalmak Mümkün mü?

Perimenopoz Döneminde Hamile Kalmak Mümkün mü?

Ünlü kadınların 45 ve üstü yaşlarda hamile kaldığını gördükçe hamile kalmanın yaş ilerledikçe zorlaştığını unutmak çok kolay bir hâl alıyor. Pek çok faktör 40’lı yaşlarda hamile kalmayı ve sağlıklı bir şekilde hamileliği sürdürmeyi güçleştirmektedir. Perimenopoz dönemine yaklaştığınızda yumurtlama düzensizleşerek hamile kalmayı zorlaştırır. Erkekler sürekli olarak sperm üretirken, kadınlar hayatları boyunca üreteceği yumurtalarla birlikte doğarlar. 40 yıl geçtiğinde ise bu yumurtalar yaşlanır ve kromozom anormalliklerinin oluşma ihtimalini artırır. Kadınlar yaşlandıkça yüksek tansiyon ve gebelik şekeri gibi hamilelik boyunca görülebilecek hastalıkların ve komplikasyonların riski artar. Kuzey Amerika Menopoz Derneği’nin yöneticisi Margery Gass ile perimenopoz dönemine yakın bir zamanda hamile kalmanın artı ve eksi yönlerini görüştük.

40’lı yaşlarda, genç yaşlara göre hamile kalmak ne kadar zor?

Dr. Gass: 30 yaşında bir kadının herhangi bir ayda hamile kalma olasılığı %20 daha fazladır. 40 yaşındayken bu oran %5 azalır. 45 yaşına geldiğinizde ise kendi yumurtalarınızla hamile kalma olasılığınız %1’e düşer. Bu yüzden, 35 yaş üstü kadınlara 6 aylık denemeden sonra endokrin uzmanına görünmeleri tavsiye edilirken genç kadınlar için bir yıl denemeden sonra bu tavsiye verilmektedir.

Yine de kadınlar 40’lı yaşlarında hamile kalabilirler. Bu doğru, değil mi?

Dr. Gass: Kesinlikle! Hiçbir zaman hamile kalmak için çok yaşlı olduğunuzu düşünmemelisiniz. Ancak bu durum, bir yıl boyunca hiç regl olmadıysanız yani menopoza girdiyseniz geçerli değildir. Bazı kadınlar sıcak basması ya da birkaç ay boyunca regl görmemek gibi bazı belirtiler yaşayabilirler. Bu durumda, doğum kontrolü için rahim içi araçları ve düşük dozlu doğum kontrol haplarını kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntemler sıcak basması ve duygu durumundaki değişiklikler gibi belirtileri engellerken sizi hamileliğe karşı da koruyacaktır. Eğer çiftler birbirine bağlı olan ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı test yaptırmış kişiler değillerse menopoza girilmiş olsa bile hastalık bulaşma riski hâlâ olduğundan HIV ve diğer enfeksiyonlardan korunmak için cinsel ilişki sırasında korunmaya dikkat edilmelidir.

İlerleyen yaşlarda hamilelik yaşayan kadınlar için en büyük riskler nelerdir?

Dr. Gass:Sağlık açısından konuşacak olursak, ortaya çıkacak riskler yaş ilerledikçe artış gösterir. 40 yaş üstü kadınlarda gebelik diyabeti iki kat daha sık görülür. Yüksek tansiyon ve plasenta previa gibi plasenta ile alakalı hastalıkların ortaya çıkma riski de artış gösterir. 40 yaşın üstündeki kadınlarda sezaryen oranı daha genç yaşlarda yaşanan hamileliklerdekine göre %50 oranında artar. Bunun nedeni, yaşı ilerleyen kadınlarda hayati risk oluşturabilen dış gebelik riskinin de artmasıdır.

Vücut yaşlandıkça hamilelik daha zor olabilir. Hamilelikten sonra forma girmek ve alınan kiloları vermek çok daha zor olacaktır. Bu durumdan ancak hamileliğin başarılı bir şekilde sonlandırıldığını varsayarsak bahsedebiliriz. Düşük, her yaşta yaşanan hamileliklerde sık görülen bir durumdur. 30’lu yaşlarının sonlarında hamile kalan kişilerin %20’si düşük yapmaktadır. Yani, 30’lu yaşlarındaki her 5 kadından 1’i düşük yapmaktadır ve bu oldukça yüksek bir orandır. Ancak 40 ile 44 yaş arasında bu oran %33’e düşer. Yani, her 3 kadından 1’inde görülür. 45 yaşında ise oran %50’ye çıkar.

Bebekle ilgili riskler nelerdir?

Dr. Gass:Yaşça büyük kadınların bebeklerinde Down sendromu görülme riski daha fazladır. 40 yaşında risk, her 100 bebekten 1’inde olacak şekildedir ve bu, 25 yaşında hamile kalan birinde oluşacak riske göre 10 kat daha büyüktür. 49 yaşındayken risk 10 kadından 1’inde görülecek şekilde artar. Diğer doğum kusurları ve kromozom anormallikleri riski çok daha fazla artış gösterir. Bu yüzden yaşı ilerleyen kadınların yumurtalarını bağışlamaları gerekmektedir. Başkasının yumurtalarını kullanacaksanız her zaman genç yumurtaları kullanmalısınız. Yaşınızın kaç olduğu fark etmeksizin doktorunuzla genetik test yaptırmayı konuşabilirsiniz. Yaşı ilerlemiş kadınların hamileliklerinde prematüre bebekler ve ölü doğum riski de oldukça yüksektir.

Yaş ilerlediği zaman çocuk sahibi olmanın herhangi bir avantajı var mıdır?

Dr. Gass:Psikolojik sağlık önem taşımaktadır. Pek çok kadın, yaşları ilerledikçe ciltleri konusunda kendilerini çok daha rahat hissetmektedir. Geçmiş yıllarınızı kariyerinizle ve kendinizle ilgilenerek geçirdiğinizden kendinizi sonunda çocuk bakmaya hazır hissedilebilirsiniz. Çocuk konusunda kendinizi hazır hissetmeniz gerçekten önemlidir. Çocuk yetiştirmek için gerekli maddi imkâna sahip olmak da başka bir faktördür ve yaşı ilerleyen pek çok kadının hatırı sayılır miktarda birikimi vardır.

Yaşı ilerleyen kadınların sağlıklı bir hamilelik geçirmesi için yapabileceği şeyler nelerdir?

Dr. Gass: Doğum öncesi kontroller çok önemlidir. Hamile kalmadan önce ideal kiloya gelinmesini öneririm. Böylece diyabet ve yüksek tansiyon riskleri önlenmiş olur. Organik yiyecekler tüketmek ve stresle baş etme yöntemlerini bilmek yardımcı olacaktır ancak bu sadece anne adayları için değil hepimiz için faydalıdır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...