Perimenopozda Depresif Belirtiler 4 Kat Daha Fazla

Perimenopozda Depresif Belirtiler 4 Kat Daha Fazla

Perimenopoz, kadınların menopoza girmelerinden önceki geçiş dönemidir. Bu durum regl dönemlerinin anormalleşmesine, hormon seviyelerinin dalgalanmasına ve uyuyamamaya neden olmaktadır. Pek çok kişi için perimenopoz istenmeyen sıcak basmalarına da yol açmaktadır.

Perimenopoz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Perimenopozun tüm vücut üzerinde etkileri vardır. Bazları oldukça rahatsızlık vericiyken bazılarını fark etmeyebilirsiniz bile.

Dipnot

Menopoza girmek ortalama yedi yılı bulabilir. Bazı durumlarda bu çok daha uzun sürer.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bilgi yada yardım almak için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir.

Perimenopozal Depresyon

Pek çok çalışma perimenopozun depresyon belirtilerini kötüleştirdiğini ve depresyonla aralarında ilişki olduğunu göstermektedir.

Genel Psikiyatri Arşivinde 2000’li yıllarda yayınlanmış eski çalışmalarda araştırmacılar perimenopozal kadınlarda, henüz bu hormonal geçişe girmeyen kadınlara göre iki kat daha fazla majör depresif bozukluk teşhisi konduğunu bulmuşlardır.

Bu çalışmalar, perimenopozal kadınlarda, perimenopoz dönemine girmeyen kadınlara göre depresif belirtilerin görülme ihtimalinin 4 kat daha fazla olduğunu belirtmektedir.

Sürekli sıcak basması yaşayan kadınlarda depresif belirtilerin görülme olasılığı daha fazladır.

Depresyon riski yüksek olan diğer kadınlar:

  • Doğum yapmamış kadınlar
  • Antidepresan ilaç kullanan kadınlar

Yakın zamanlarda yapılan araştırmalar perimenopoz ile depresyon arasındaki bu ilişkiyi desteklemektedir.

Perimenopozal Depresyonun Belirtileri

Perimenopozal dönemde ya da hayatın herhangi bir noktasında depresyon yaşıyorsanız hastalığın şu belirtilerini deneyimleyebilirsiniz:

Perimenopozal Depresyonda Risk Faktörleri

Bazı çalışmalar, estradiol gibi kadınlık hormonlarındaki dalgalanmaların depresyonun oluşması için bir unsur olduğunu göstermektedir. Ancak, perimenopozal depresyonun oluşmasına pek çok farklı etken neden olabilir.

2010 yılında yapılan bir çalışma, perimenopoz döneminde olup daha önce depresyon yaşamayan kadınların, premenopoz dönemindeki kadınlara göre 2 ila 4 kat daha fazla depresyon riski altında olduğunu göstermektedir.

Uyku düzenini etkileyen sıcak basmaları da bu araştırmada incelenen ve depresyonu tetiklediği düşünülen durumların arasındadır.

Boşanma, işten çıkma ya da ebeveynlerden birinin ölümü gibi stresli olaylar hayatın bu aşamasına gelmiş kişiler arasında sık rastlanan durumlardır. Bu olaylar depresyonu tetikleyebilir.

Daha başka pek çok etken de perimenopozal depresyonla ilişkilendirilmektedir:

Risk Faktörleri:
Aile geçmişinde depresyonun olması
Daha önce cinsel tacize veya şiddete maruz kalmak
Yaşlanma ve menopozla ilgili olumsuz düşüncelere sahip olmak
Birden fazla menopoz belirtisinin yaşanması
Hareketsiz bir yaşam tarzı
Sigara içmek
Sosyal tecrit
Kendine güvenin azalması
Daha fazla çocuk sahibi olamama veya artık çocuk sahibi olamama

Hormonlar ve Moral

Pek çok kadın menopoza geçiş döneminde duygu durumunda değişiklikler yaşar. Duygu durumunda yaşanan bu değişiklikler hormon seviyelerinde dalgalanmaların olmasıyla ilişkilidir. Östrojen seviyesi dalgalandığında beyindeki serotonin ve noradrenalin seviyeleri etkilenir.

Serotonin, noradrenalin ve dopamin doğrudan duygu durumunuzu etkileyen beyninizde bulunan kimyasallardır. Bu kimyasallar anksiyeteyi azaltarak ve uyku kalitenizi artırarak sizin mutlu hissetmenize yardımcı olurlar. Duygu durumunuzu düzenleyen bu kimyasallar dengelendiğinde genel bir sakinlik ve mutluluk yaşarsınız.

Östrojen seviyesi yükselirken progesteronun düşmesi gibi hormon seviyelerinde dalgalanmalar yaşamanız serotonin ve noradrenalinin etkili nörotransmitterler olarak çalışma yeteneklerini etkiler. Bunun sonucunda ise depresyona neden olabilen duygu durumunda değişiklikler ortaya çıkar.

Depresyon ve Perimenopoz Üzerindeki Etkisi

Perimenopoz ve depresyonun karmaşık bir ilişkileri bulunmaktadır. Perimenopozun etkileri depresyona neden olmakla kalmaz. 2003 yılında yapılan bir çalışma depresyonun erken başlangıçlı perimenopoza neden olduğunu göstermektedir.

Çalışma, 30’lu yaşların sonlarında ve 40’lu yaşların başlarında depresyon yaşayan kadınların, depresif belirtiler yaşamayan kadınlara göre 45. doğum günlerinden önce perimenopoza girdiklerini göstermektedir.

Araştırma, erken perimenopozun erken menopoza neden olduğu veya uzun süre perimenopozda bulunmanın bu duruma neden olduğu konusunda bir sonuca varamamıştır.

Her iki durumda da östrojen seviyesinin düşmesi diğer sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmektedir.

Bu riskler arasında şunlar bulunur:

  • Bilişsel fonksiyonlarda azalma
  • Kalp krizi
  • İnme
Antidepresan kullanan kadınların, kullanmayan kadınlara göre perimenopoza erkenden girme ihtimali çalışmaya göre üç kat fazladır.

Perimenopoz ve Antidepresanların Diğer Tarafı

Antidepresanlar, erken başlangıçlı perimenopozal depresyonla ilişkilendirilse de rahatsızlık veren belirtilerin çoğunu hafifletmeye yardımcı olurlar.

2011 yılında yapılan bir çalışmada essitalopramın (Lexapro) sıcak basmalarının ciddiyetini azalttığı ve bu etkinin plasebo ilaçlara kıyasla sıcak basmalarını yarı yarıya azalttığı ortaya konmuştur. Essitaloptam, seçici serotonin geri alım engelleyiciler denilen bir ilaç grubuna aittir.

Çalışma, Lexapro’nun depresif belirtileri geçirmek konusunda hormon tedavisinden 3 kat daha fazla etkili olduğunu da bulmuştur. Ayrıca, hormon tedavisi alan kadınların sadece %31’i sıcak basması şikâyetlerinde rahatlama yaşadığını belirtirken, sadece antidepresan kullanan kadınların %56’sı rahatlama yaşadığını belirtmektedir.

2004 yılında yapılan Kadın Sağlığı Girişimi’nin yaptığı bir çalışma hormon tedavisinin kalp krizi ve inme riskini artırdığını bilen herkes için antidepresan kullanımı iyi haber olarak nitelendirilir.

Hala essitalopramın neden işe yaradığı anlaşılamamaktadır. Ancak, bulgular çalışmaya katılan kadınların üzerinde ciddi yan etkiler olmadığını göstermektedir. Yine de antidepresanların bazı yan etkileri bulunmaktadır.

Antidepresanların yan etkileri:
Sersemlik
Uyuyamama
Yorgunluk
Mide sorunları

Perimenopozal Depresyon Yaşayan Kişiler için Evde Uygulayabilecekleri Tedavi Yöntemleri

Perimenopozal depresyonun belirtilerini kontrol altına almak için evde uygulayabileceğiniz pek çok çözüm yöntemi ve hayat tarzınızda yapılabilecek bazı değişiklikler bulunmaktadır.

1 Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz yapmanız serotonin ve endorfin hormonlarının vücuda salınmasını sağlayacaktır. Depresyon yaşayan kişilerde bu kimyasallarda bir artışın olması, depresyonun kontrolü ele almadan yok olmasını sağlayacaktır.

2 İyi Uyuyun

İyi uyumak için her gün yatağa aynı saatte girmek, yatak odasının sessiz, karanlık ve serin olması gibi bazı alışkanlıkları benimseyebilirsiniz. Yatakta elektronik cihaz kullanımından uzak durmalısınız.

3 Nefes Egzersizleri Yapın

Nefes egzersizleri yapmanız anksiyeteyi azaltır. Vücudunuzun doğal sakinleme yöntemlerine verdiği tepkiyi incelemek yaygın kullanılan bir tekniktir. Bunun için diyaframdan yavaşça nefes alın ve daha sonra yavaşça nefes verin.

Bunu günde 15 dakika yapmanız stres seviyenizi düşürecektir.

4Kediotu

Kediotu bitkisinin perimenopozal depresyona yardımcı olduğu gösterilmiştir. Kediotu bitkisini kullanmanız sıcak basmasını azaltacağından daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.

Kediotu bitkisi takviyelerini hap şeklinde bulmanız da mümkündür.

5 B Vitamini

B vitamini, perimenopozal kadınlarda duygusal ve zihinsel sağlık için önemli olabilir.
B vitaminleri:
B1 vitamini (tiamin)
B3 vitamini (niasin)
B5 vitamini (pantotenik asit)
B6 vitamini (piridoksin)
B9 vitamini (folik asit )
B-2 vitamini (kobalamin)

Bu B vitaminlerini süt ürünlerinde, lifli yeşil sebzelerde ve fasulyede bulabilirsiniz. B vitaminini takviye olarak da kullanabilirsiniz.

Menopoza geçiş döneminde depresyon riski düşündüğünüzden de yüksektir. Perimenopozu olan kişilerin depresyon belirtilerine dikkat etmeleri ve ne zaman yardım almaları gerektiğini bilmeleri önemlidir. Hafif, orta veya klinik depresyon yaşıyorsanız doktorunuzdan randevu alarak tedavi seçeneklerinizi değerlendirin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...