Periton Sıvısı Kültürü Nedir? Neden Gereklidir?

Periton Sıvısı Kültürü Nedir? Neden Gereklidir?

Peritoneal boşluk karın duvarı ve ev sahipliği yaptığı organlar arasında kalan bölümdür. Bu bölüm genellikle boştur ya da düşük oranda sıvı içerir. Ancak bir enfeksiyonunuz ya da hastalığınız varsa sıvı birikmesi meydana gelebilir. Bu durum karında su toplanması olarak bilinir.

Ayrıca karın duvarında ya da karın zarında iltihaplanma meydana gelebilir. Bu sorunlar ağrı, bulantı, kusma ve kabızlığa neden olabilir. Eğer tedavi edilmez ise ölümcül olabilir. Doktorunuzun teşhis ve tedavi edebileceği çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir.

Periton sıvısı kültürü peritoneal boşluktan alının sıvı örneğinin test edilmesidir. Ayrıca parasentez olarak da bilinir. Laboratuvar iltihaplanmaya neden olabilecek bakteri ya da mantar olup olmadığını inceler.

Periton Sıvısı Kültürü Neden Gereklidir?

Karın zarı iltihaplandığı zaman bu durum tipik olarak bakteri ya da mantarların kan ya da lenf bezleri aracılığıyla peritoneal boşluğa girmesinden kaynaklanır. Daha yaygın olanı ise enfeksiyonun safra ya da sindirim sistemi yolundan peritoneal boşluğa yayılmasıdır. Buna ikincil karın zarı iltihabı adı verilir.

 • Karınzarı İltihabının Risk Faktörleri
 • Siroz
 • Ülseratif kolit
 • Mide ülseri
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi
 • Pelvik enflamasyon hastalığı
 • Karınzarı diyalizi
 • Apandisit
 • Divertikülit
 • Pankreatit

Karınzarı iltihabı kan zehirlenmesi ve akciğer enfeksiyonu gibi tehlikeli sorunlara yol açabilir. Kan zehirlenmesi vücutta bulunan bakterilere karşı vücudun verdiği bir reaksiyondur. Eğer karınzarında yüksek miktarda sıvı bulunuyorsa karın ağrısı meydana gelir. Rahatsızlığı gidermek için yüksek miktarda sıvı alınabilir.

Karınzarı iltihabını tedavi etmek için altında yatan nedenler belirlenmelidir. Periton sıvısı kültürü u teşhisin konulmasına yardımcı olur.

Test İçin Nasıl Hazırlanılmalı?

Prosedür için doktorunuzun tavsiyeleri haricinde özel bir şey yapmanıza gerek yoktur. Eğer gerekli ise bölge tıraş edilmelidir.

Doktorunuza söylemeniz gerekenler:

 • Uyuşturucu ilaçlara karşı olan alerjileriniz
 • Kanama hastalıkları
 • Kullandığınız ilaçlar
 • Hamile iseniz ya da hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız bu bilgileri doktorunuz ile paylaşın.

Periton Sıvısı Kültürü Nasıl Uygulanır?

Periton sıvısı kültürü doktorunuzun ofisinde ya da bir hastanede uygulanabilir. Prosedür öncesi mesanenizi boşaltmanız istenecektir. Alt karın bölgenizde bir bölge işaretlenecek ve antiseptik ile temizlenecektir. Ardından bu alan bölgesel anestezi ile uyuşturulur.

Bir iğne 3-5 santimetre olacak şekilde karın boşluğunuza batırılır. Eğer iğnenin batırılması konusunda zorluk meydana geliyorsa ufak bir kesik atılabilir. Sıvı şırınga yardımı ile alınır.

Prosedür sırasında baskı hissedebilirsiniz. Eğer ok fazla sıvı alınıyorsa baş dönmesi alışılmadık bir durum değildir. Eğer rahatsızlık ya da baş dönmesi hissederseniz doktorunuza söyleyin.

Prosedürün Riski Var Mıdır?

Prosedür öncesinde rıza formu doldurmanız istenecektir. Prosedür sonrası sıvı akıntısı olması riski vardır. Bağırsak, mesane ya da karın bölgesi damarlarının da delinme ihtimali vardır ancak bu risk çok düşüktür. Büyün agresif prosedürlerde olduğu gibi enfeksiyon riski vardır.

Test Sonuçları

Kültür tamamlandığı zaman Gram boyası ve kültür testinin yapılması için laboratuvara gönderilir. Gram boyası farklı türdeki bakterilerin belirlenmesi için kullanılır. Anormal sonucun gösterebilecekleri:

*Siroz

*Kalp hastalığı

*Pankras hastalığı

*Bağırsak hasarı

*Enfeksiyon

Doktorunuz sonuçları aldığı zaman sizi altında yatan sorunların için tedavi edebilir. Bazı durumlarda başka testlere de ihtiyaç duyulabilir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...