Pika Sendromunun Nedenleri

Pika Sendromunun Nedenleri

Pika sendromu olan kişiler genellikle besin değeri olmayan şeyleri yerler. Etkilenen kişi genellikle buz gibi zararı olmayan şeyleri yer. Bazen ise bu kişiler metal parçalarının üstündeki parçalar ya da kurumuş boyalar gibi tehlikeli şeyleri tüketebilirler. Bu gibi durumlarda bu sendrom kurşun zehirlenmesi gibi ciddi sonuçlara yol açabilir. Pika, zekâ gelişimiyle ilgili sıkıntısı olan kişilerde de görülebilir. Genellikle gelişimsel engeller yaşayan kişilerde bu rahatsızlık çok daha ciddidir ve uzun süreli olarak görülür.

Pika Sendromu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bu sendrom, genellikle çocuklarda ve hamile kadınlarda görülür ve çoğu zaman geçicidir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Çocuğunuzda ya da kendinizde böyle bir durum varsa yenilmeyecek şeylere karşı oluşan yeme isteği geçmiyorsa doktora görünün. Tedavi almak, bu sendromun neden olacağı ciddi yan etkilerin azaltılmasını sağlayacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Pika sendromu için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Pika Sendromunun Belirtileri

Pika sendromu olan kişiler yenilmeyecek şeyleri düzenli olarak yerler. Bu davranış en az 1 ay boyunca devam ederse Pika sendromu olarak adlandırılır.
Pika sendromunuz varsa düzenli olarak şunları yiyor olabilirsiniz:
Buz
Sabun
Düğme
Kil
Saç
Toprak
Kum
Sigara izmariti
Sigara külü
Boya
Yapıştırıcı
Tebeşir
Dışkı

Yenilmeyen başka şeyleri de yemek istiyor olabilirsiniz.

Pika Sendromunun Nedenleri

Pika sendromunun tek bir nedeni yoktur. Bazı durumlarda demir, çinko ya da diğer minerallerin eksikliği Pika sendromuyla ilişkilendirilmektedir. Örneğin demir eksikliği yani anemi hamile kadınlarda Pika sendromuna neden olan durum olarak düşünülmektedir. Anormal şeylerin aşerilmesi vücudunuzdaki mineral seviyesinin düşük olmasıyla ilgilidir.

Şizofreni ve obsesif kompülsif bozukluğu olan kişilerde Pika sendromu bir şeylerle baş etme mekanizması olarak ortaya çıkabilir.

Bazı kişiler normalde yenmeyecek yiyeceklerin yapısını veya tadını seviyor ve bu şeyleri yemek istiyor olabilirler. Bazı kültürlerde kil yemek uygun bir davranış olarak kabul edilmektedir. Pika sendromunun bu türüne jeofaji denir.

Diyet yapmak ve yetersiz beslenme Pika sendromuna neden olabilir. Bu gibi durumlarda bu tür şeylerin yenmesi tok hissedilmesine neden olabilir.

Pika Nasıl Teşhis Edilir?

Pika sendromunun teşhis edilmesi için bir test bulunmamaktadır. Doktorunuz, sağlık geçmişinize ve diğer faktörlere bakarak durumunuzu teşhis edebilir.

Yediğiniz bu tür şeyler hakkında doktorunuza karşı dürüst olmalısınız. Bunu yapmanız teşhis konulmasına yardımcı olacaktır. Doktorunuza ne yediğinizi belirtmezseniz Pika sendromu teşhisinin konulması güç olacaktır. Aynısı öğrenme güçlüğü çeken çocuklar ve yetişkinler için de geçerlidir.

Doktorunuz demir ya da çinko seviyelerinde düşüklük olup olmadığına bakmak için kan tahlili yapabilir. Bu test, Pika sendromuna neden olan anemi gibi bir mineral eksikliğinin olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olur. Mineral eksiklikleri bazen Pika sendromuyla ilişkilendirilebilir.

Pika Sendromuyla İlişkilendirilen Komplikasyonlar

Normalde yenilmeyecek şeylerin yenmesi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Bu durumlar arasında şunlar bulunur:
Kurşun zehirlenmesi gibi zehirlenmeler
Parazit enfeksiyonları
Bağırsak tıkanıklığı
Boğulma

Pika Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuz muhtemelen yediğiniz şeylerden dolayı oluşan komplikasyonları tedavi ederek başlayacaktır. Örneğin boya parçalarını yemekten kurşun zehirlenmesi yaşadıysanız doktorunuz şelasyon tedavisi yapacaktır. Bu süreçte, kurşunla bağ yapan ilaçlar alabilirsiniz. Bu durum kurşunun idrarla atılmasına yardımcı olacaktır. Doktorunuz kurşun zehirlenmesi için etilendiamintetraasetik asit yani EDTA gibi ilaçlar da kullanabilir.

Pika sendromuna mineral dengesizliğinin neden olduğu düşünülüyorsa doktorunuz size vitamin ya da mineral takviyesi verebilir. Örneğin düzenli demir takviyesi almanız gerekebilir.

Doktorunuz, obsesif kompülsif bozukluk ya da bunun gibi diğer akıl sağlığı rahatsızlıklarını teşhis etmek için psikolojik değerlendirme de isteyebilir. Teşhise bağlı olarak ilaç, terapi veya her ikisi birden uygulanabilir. Yakın zamana kadar, araştırmalar Pika sendromu olan kişilere yardımcı olarak ilaçlara odaklanmamıştı.

Basit bir multivitamin takviyesinin bazı vakalar için etkili bir tedavi yöntemi olduğunu belirtmektedir. Pika sendromu olan bir kişide düşünsel gelişim bozukluğu ya da akıl sağlığı bozukluğu varsa davranış sorunlarını kontrol altına almak için kullanılan ilaçlar bu kişilerin besin değeri olmayan şeyleri yeme isteklerini azaltabilir ya da kesebilir.

Pika Sendromunun İlerleyişi

Çocuklarda ve hamile kadınlarda Pika sendromu tedavi olmadan birkaç ay içinde düzelir. Mineral eksikliği Pika sendromuna neden oluyorsa bu sorunu tedavi etmek belirtilerinizi hafifletebilir.

Pika sendromu genellikle hemen geçmez. Özellikle düşünsel gelişim bozukluğu olan kişilerde yıllarca sürebilir. Doktorunuz sizin durumunuzda hastalığın ilerleyişinin nasıl olacağını anlamanıza ve belirtileri kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...