Pinguekula Nedir?

Pinguekula Nedir?

Pinguekula gözünüzde gelişen iyi huylu veya kansersiz bir büyümedir. Bunlardan birden fazla olduğunda bu büyümelere pinguekula denir. Bu büyüme, gözünüzün beyaz kısmını kaplayan ince doku tabakası olan konjonktivada meydana gelir.

Pinguekula Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Pinguekula Nedir?

Pinguekula gözünüzde gelişen iyi huylu veya kansersiz bir büyümedir.

Endişelenmeli Miyim?

Genellikle rahatsızlık yaratmadığı sürece bir Pinguekula için herhangi bir tedaviye ihtiyacınız yoktur. Gözünüz zarar görürse, kızarıklık ve tahrişleri hafifletmek için doktorunuz göz merhemi veya göz damlası verebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Göz Hastalıkları Bölümüne başvurabilirsiniz.

Herhangi bir yaşta Pinguekulae olabilirsiniz, ancak çoğunlukla orta yaşlı ve yaşlı kişilerde bulunurlar. Bu büyümelerin nadiren çıkarılması gerekir ve çoğu durumda tedavi gerekmez.

Pinguekula Nasıl Görünür?

Pinguekula,sarımsı renktedir ve tipik olarak üçgen bir şekle sahiptir. Korneaya yakın büyüyen küçük yükseltilmiş bir yamaya benzer. Kornea, göz bebeğinizin ve irisin üzerinde bulunan şeffaf tabakadır. İrisiniz gözünüzün renkli kısmıdır.

Pinguekula, korneanın burnunuza daha yakın tarafında daha yaygındır; ancak diğer tarafta, korneanın yanında da büyüyebilirler.

Bazı pinguekulalar büyük olabilir, ancak bu çok yavaş bir oranda oluşur ve nadirdir.

Pinguekulae Ne Sebep Olur?

Pinguekula, konjonktivanızdaki doku değiştiğinde ve küçük bir yumru oluşturduğunda oluşur. Bunların bazıları yağ, kalsiyum veya her ikisini de içerir. Bu değişikliğin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır; ancak güneş ışığına, toza veya rüzgara sık sık maruz kalmayla bağlantılıdır. Pinguekula ayrıca insanlar yaşlandıkça daha yaygın olmaya eğilimlidir.

Pinguekula Belirtileri

Pinguekula, gözünüzü rahatsız veya kuru hissettirebilir. Ayrıca gözünüzde kum veya diğer pürüzlü parçacıklar gibi bir şey varmış şeklinde hissetmenize de neden olabilir. Etkilenen göz ayrıca kaşınabilir veya kırmızılaşabilir ve iltihaplanabilir. Pinguekulanın neden olduğu bu semptomlar hafif veya şiddetli olabilir.

Optometristiniz veya göz doktorunuz bu durumu Pinguekula’nın görünümü ve konumuna göre teşhis edebilmelidir.

Pinguekula ve Pterygianın Karşılaştırılması

Pinguekulae ve pterygia gözünüzde oluşabilecek büyüme türleridir. Pterygia için tekil terim “pterygium”dur. Bu iki koşul birkaç benzerliği paylaşır, ancak bunlar arasında da dikkate değer farklılıklar vardır.

Pinguekula ve perygia hem iyi huyludur hem de korneaya yakın büyürler. İkisi de güneşe, rüzgara ve diğer sert elementlere maruz kalmayla bağlantılıdır.

Ancak, pterygia, pinguekulae gibi görünmez. Pterygia ten rengi bir görünüme sahiptir ve yuvarlak, oval veya uzamıştır. Pterjiumun pinguekuladan daha fazla kornea üzerinde büyümesi daha olasıdır. Kornea üzerine büyüyen bir pinguekula, pterygium olarak bilinir.

Pinguekula Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle rahatsızlık yaratmadığı sürece bir Pinguekula için herhangi bir tedaviye ihtiyacınız yoktur. Gözünüz zarar görürse, kızarıklık ve tahrişleri hafifletmek için doktorunuz göz merhemi veya göz damlası verebilir.

Pinguekula’nın görünüşü sizi rahatsız ediyorsa cerrahi olarak çıkarılması hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz. Bazı durumlarda, büyümenin kaldırılması gerekebilir. Aşağıdaki durumlarda pinguekula için ameliyat düşünülür:

  • Kornea üzerinde büyürse, çünkü bu vizyonunuzu etkileyebilir
  • Kontakt lens takmaya çalışırken aşırı rahatsızlık verirse
  • Göz damlası veya merhem uyguladıktan sonra bile sürekli ve ciddi şekilde iltihaplı olursa

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Pinguekula genellikle herhangi bir soruna neden olmaz. Pinguekulalar daha sonra tekrar büyümesine rağmen, ameliyat tipik olarak komplikasyonlara yol açmaz. Bunu önlemek için doktorunuz size ilaç verebilir veya yüzey radyasyonu kullanabilir.

Pinguekulanın Gelişmesini Engelleyebilir Misiniz?

İş veya hobi nedeniyle dışarıda çok fazla zaman geçirirseniz, pinguekulae geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Ancak dışarıda olduğunuzda güneş gözlüğü takarak bu büyümeleri önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Güneşin ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole B (UVB) ışınlarını tıkayan bir kaplamaya sahip güneş gözlüğü giymelisiniz. Güneş gözlükleri ayrıca gözlerinizi rüzgardan ve kum gibi diğer dış mekan öğelerinden korumanıza yardımcı olur.

Gözlerinizi yapay gözyaşlarıyla nemlendirmek de pinguekulaların önlenmesine yardımcı olabilir. Kuru ve tozlu bir ortamda çalışırken koruyucu gözlük giymelisiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...