Pireler ve Pire Enfestasyonları

Pireler ve Pire Enfestasyonları

Pireler minik, kırmızımsı kahverengi böceklerdir. Dış parazitlerdir ve kuşların ve memelilerin kanlarından beslenirler. Normalde hayvanların kanlarıyla beslenirler, fakat aynı zamanda insanların kanlarıyla da beslenebilirler. Pirenin kanatları yoktur, ancak uzun mesafelere atlamalarına izin veren düz gövdelere ve güçlü bacaklara sahiptir. Bir insandan veya hayvandan diğerine atlayarak seyahat ederler.

Pireler ve Pire Enfestasyonları Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli Miyim?

Bazı insanlar fleabitlere karşı alerjik reaksiyon gösterir. Pire alerjiniz varsa, bağışıklık sisteminiz böcek ısırığına aşırı tepki verebilir ve aşırı miktarda histamin salgılayabilir. Bu, anafilaksi denilen şiddetli bir alerjik reaksiyona neden olabilir .

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Pire mevsiminin zirvede olduğu yaz aylarında, evcil hayvanınıza Advantage veya Frontline gibi pire önleyici ilaçlar ile tedavi etmek özellikle yararlı olabilir.

*Evcil hayvanınız bu parazitleri evinize getirirse, evinize pire bulaşmış olabilir. Pireler küçüktür ve döşemeye kolayca gizlenebilir, bu nedenle büyük bir istila oluşuncaya kadar varlıklarının farkında olmayabilirsiniz. Ayrıca, onları ezilmelerini neredeyse imkansız kılan ve halıda tespit edilmeden gelişmelerini sağlayan zırhlı gövdelere sahiptir.

*Tek bir pirenin farkına varmak zor olsa da, bir pire istilası meydana geldiğinde mobilyalarınıza veya perdelerinize birden fazla pire sıçradığını görebilirsiniz. Ayrıca evcil hayvanlarınızın normalden daha fazla kaşındığını fark edebilirsiniz. Pire evcil hayvanınızdan vücudunuza atlarsa, pire ısırığı da edinebilirsiniz.

Pire İstilasına Neden Olan Nedir?

*Pireler, evcil hayvanınızın kürkü üzerine başka bir evcil hayvandan ya da dışarıdaki enfeste olmuş toprak ya da çimlerden sıçrayabilir. Pireler çoğaldığında evinize zarar verebilirler. Yatak, mobilya ve zemin çatlaklarında saklanma eğilimindedirler. Pireler aynı zamanda bir hayvanın göbeğinde durmayı sever, bu nedenle evcil hayvanınız yattığında halınıza kolayca aktarılabilir.

*Pireler ılık ve nemli yerlerde yaşar ve ürer, bu nedenle istilalar genellikle yaz aylarında daha kötüdür.

Pire İstilasının Belirtileri Nelerdir?

Bir pire istilasının belirtileri şunlardır:

 • Perdenizde, halıda veya mobilyalarda sıçrayan pireler görmek
 • Evcil hayvanınızın kürkünde çok sayıda nokta benzeri böcek görmek
 • Evcil hayvanlarınızın aşırı şekilde tırmaladığını, yaladığını veya kürklerini ısırdığını görmek

*Evcil hayvanlarınız, istila altındaki bölgede uyuz alabilir veya kürklerini kaybedebilir. Kan kaybından soluk diş eti gelişebilir. Bazı pire türlerinin konakçısı olan hayvanlar tenyaya karşı daha hassastır, çünkü tenya konakçısı olarak pireleri kullanır.

Bir Pire Tarafından Isırıldığımı Nasıl Anlayabilirim?

*Pireler, evcil hayvanınızdan size atlayabilir ve kanınızla beslemek için sizi ısırır. Bir pire sizi ısırdığında, vücudunuz giren pire tükürüğe bir tepki olarak “histamin” adlı bir kimyasal salgılar. Histamin ısırık yerinde kırmızı, kaşıntılı bir yumru oluşmasına neden olur. Kaşırsanız, şişlik büyüyebilir ve kaşıntı genellikle daha kötüleşir.

*Sivrisinek ısırıklarının aksine, insanlardaki pire ısırıkları genellikle alt bacaklarda ve ayaklarda bulunur. Isırıklar, kırmızı haleler ile çevrili kırmızı lekeler ile karakterizedir. Bir fleabitin ek semptomları şunları içerebilir:

 • Kurdeşen
 • Döküntü
 • Isırık etrafında şişlik

*Belirtiler ısırıldıktan hemen sonra başlar. Bir pire ısırığını onaylamak için testler gerekmez, çünkü bunlar genellikle doğru bir fiziksel muayene ile teşhis edilebilir. Bununla birlikte, evcil hayvanınızı pire kontrol edilmesi ve tedavi edilmesi için bir veterinere götürmeniz gerekebilir.

Bir Pire Isırığına Karşı Alerjik Reaksiyon

*Bazı insanlar fleabitlere karşı alerjik reaksiyon gösterir. Pire alerjiniz varsa, bağışıklık sisteminiz böcek ısırığına aşırı tepki verebilir ve aşırı miktarda histamin salgılayabilir. Bu, anafilaksi denilen şiddetli bir alerjik reaksiyona neden olabilir .

Anafilaksi belirtileri şunlardır:

 • Yoğun kaşıntı
 • Vücudun çeşitli kısımlarında döküntü veya kurdeşen
 • Nefes darlığı veya hışıltı
 • Yüz, el, ağız veya dudak şişmesi

*Anafilaksi, derhal tedavi edilmezse yaşamı tehdit edici olabilir. Nefes almada zorluk çekiyorsanız, difenhidramin (Benadryl) veya bir epinefrin enjeksiyonu (EpiPen) kullanmanız gerekebilir.

*Bir pire ısırığa karşı şiddetli alerjik reaksiyona girdiğinizi düşünüyorsanız 112’yi arayın veya acil servise gidin.

Pire İstilasından Nasıl Kurtulurum?

Bir pire istilasının agresif biçimde tedavi edilmesi gerekir. Pire istilasından kurtulmak için kendinize, evcil hayvanlarınıza ve evinize iyi bakmalısınız.

Pire Enfestasyonunu Nasıl Önleyebilirim?

*Pire istilası genellikle sinir bozucudur ve ortadan kaldırması zordur. Ancak, ilk önce istila oluşumunu önlemek için alabileceğiniz önleyici tedbirler vardır.

*Sık sık süpürmek pireleri kaldırır ve kamuflaj olarak kullandıkları yığınları gidermek yardımcı olur. Ayrıca, çimlerinizi düzenli olarak biçmek ve bahçenizi yüksek miktarda yabani otlardan arındırmak da faydalıdır. Pireler bu tür ortamlarda büyür ve evcil hayvanınızın üzerine atlayabilir.

*Pire mevsiminin zirvede olduğu yaz aylarında, evcil hayvanınıza Advantage veya Frontline gibi pire önleyici ilaçlar ile tedavi etmek özellikle yararlı olabilir.

*Pire istilası yaşarsanız, evinizde pire karşıtı ürünlerden de faydalanabilirsiniz. Pire yumurtalarını ve larvaları yok etmek için bu ürünler doğrudan halı ve zemine uygulanabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...