Pitriazis Alba: Cilt Lekeleri

Pitriazis Alba: Cilt Lekeleri

Pitriazis alba, çoğunlukla çocukları ve genç yetişkinleri etkileyen bir cilt hastalığıdır. Bu hastalığın tam nedeni bilinmemektedir. Ancak, bu duruma yaygın görülen ve pul pul görünümlü, kaşınan kızarıklıklara neden olan egzamanın eşlik ettiğine inanılır. Pitriazis alba hastalığı olan kişilerin ciltlerinde yuvarlak ya da oval kırmızı ya da pembe lekeler olur. Bu lekeler genellikle nemlendirici kremlerle veya kendiliğinden geçerler. Ancak, kırmızılık geçtikten sonra ciltte genellikle soluk mavi iz bırakırlar.

Pitriazis Alba Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Pitriazis albanın tam nedeni bilinmemektedir. Ancak, genellikle egzamanın bir türü olan atopik dermatitin hafif bir türü olduğu düşünülür.

Bulaşıcı mıdır?

Pitriazis alba, bulaşıcı değildir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Pitriazis alba için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Pitriazis Albanın Belirtileri

Pitriazis alba hastalığı olan kişilerde soluk pembe veya kırmızı renkli yuvarlak, oval ya da düzensiz şekilli lekeler olur. Bu lekeler genellikle pul pul görünür ve kurudur.

Bu lekeler, vücudun şu kısımlarında görülebilirler:
Yüz (En yaygın bölge)
Kolların üst kısmı
Boyun
Göğüs
Sırt

Soluk pembe ya da kırmızı lekeler, birkaç hafta sonra açık renkli lekelere dönüşebilirler. Bu lekeler genellikle birkaç ayda geçer ancak bazı vakalarda birkaç yıl boyunca geçmeyebilir. Bu lekelerin oluştuğu yerin etrafındaki cilt bronzlaştıkça lekeler daha çok belli olacağından yaz aylarında daha kolay fark edilebilirler.

Pitriazis lekeleri bronzlaşmaz. Güneş koruyucu kullanmak, lekelerin yaz aylarında daha az fark edilebilir olmasına yardımcı olur. Açık renkli lekeler, esmer ciltleri olan kişilerde daha fark edilebilirdir.

Pitriazis Albanın Nedenleri

Egzamaya, tahriş edici maddelere karşı tepkiler oluşturan aşırı aktif bir bağışıklık sistemi neden olabilir. Cildin bariyer olarak davranma yetisi, insanlarda egzamayı azaltır.

Normalde, bağışıklık sistemi normal proteinleri görmezden gelerek sadece bakteriler ve virüsler gibi zararlı maddelerin proteinlerine saldırır. Ancak, egzamanız varsa bağışıklık sisteminiz bu ikisi arasında ayırdım yapamaz ve zararlı olanlara saldırmak yerine sağlıklı olanlara saldırır. Bu durum ise iltihaplanmaya neden olur. Bunun sonucunda alerjik reaksiyona benzer belirtiler yaşanır.

Çoğu kişide egzama ve pitriazis alba gençlik döneminin başlarında ortaya çıkar.

Kimler Pitriazis Alba Riski Altındadır?

Pitriazis alba, çocuklarda ve ergenlerde yaygın olarak görülür. Çocukların yaklaşık olarak %2’si ila %5’inde yaşanır. En çok 6 – 12 yaş aralığındaki çocuklarda görülür. Ciltte kaşıntılı bir iltihaplanmaya neden olan atopik dermatiti olan çocuklarda da çok yaygındır.

Pitriazis alba, genellikle çok sıcak suyla banyo yapan ya da güneş koruyucu olmadan güneşe çıkan çocuklarda görülür. Ancak, bu faktörlerin bu cilt sorununa neden yol açtığı net değildir.

Pitriazis Albanın Tedavi Seçenekleri

Pitriazis alba için tedaviye gerek yoktur. Lekeler genellikle zamanla düzelir. Doktorunuz, lekeleri tedavi etmek için nemlendirici bir krem ya da hidrokortizon gibi topikal steroid verebilir.

Bazı vakalarda, doktorunuz pimekrolimus gibi nonsteroid bir krem de verebilir. Her iki krem de ciltteki renk bozukluğunu düzeltebilir ve kuruluk, pul pul olma, kaşıntı gibi sorunları rahatlatabilir.

Tedavi olsanız bile lekeler gelecekte tekrar oluşabilir. Bu kremleri tekrar kullanmanız gerekebilir. Ancak çoğu durumda pitriazis alba yetişkinliğe kadar tamamen geçer.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...