Plasenta Ayrılması: Her 100 kadından 1’i Plasenta Ayrılması Yaşamaktadır

Plasenta Ayrılması: Her 100 kadından 1’i Plasenta Ayrılması Yaşamaktadır

Plasenta hamilelik sırasında bebeğe ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayan organdır. Tipik olarak rahimin üst kısmındadır ve normal olarak doğum sırasında rahim duvarından ayrılır. Ancak plasenta ayrılması durumunda plasenta duvardan çok erken ayrılır. Bu bebeğin yeterli besinleri ve oksijeni alamamasına ve karmaşıklıklara yol açar. Ayrıca size ve bebeğinize zararlı olan kanama da hissedebilirsiniz. March of Dimes’a göre her 100 kadından 1’i plasenta ayrılması yaşamaktadır. Erkenden medikal yardım arayabilmek için plasenta ayrılmasının belirtilerini öğrenmek önemlidir.

Plssenta Ayrılması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Nasıl Anlarım?

Plasenta ayrılmasının ana belirtisi vajinal kanamadır. Ancak vakaların %20’sinde kanama plasentanın arkasında kapana kısılır ve vajinadan kan akıntısı meydana gelmez.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bu tarz bir şüphe yaşayanlar bir kadın doğum uzmanına danışmalıdır.

Plasenta Ayrılmasının Belirtileri

Plasenta ayrılmasının ana belirtisi vajinal kanamadır. Ancak vakaların %20’sinde kanama plasentanın arkasında kapana kısılır ve vajinadan kan akıntısı meydana gelmez.  Diğer belirtiler:

 • Rahatsızlık
 • Ani karın ve bel ağrısı
 • Sertleşme

Bu belirtiler zamanla kötüleşir. Eğer bu belirtileri hissederseniz acil olarak doktorunuzu arayın. Bu durum özellikle hamileliğin üçüncü döneminde vajinal kanama meydana gelmesi ile daha gerçek olur.

Plasenta Ayrılmasına Yol Açan Risk Faktörleri

 • 35 yaşından büyük olmak
 • Birden fazla bebeğe hamile olmak
 • Araba kazası, düşme ya da fiziksel şiddet gibi travmatik olaylara maruz kalmak
 • Yüksek kan basıncı ya da plasenta ayrılması geçmişi olması
 • Sigara içmek
 • Kokain gibi yasadışı uyuşturucular kullanmak

March of Dimes’a göre önceden plasenta ayrılması yaşayan bir kadının gelecekteki hamileliklerinde tekrar bunu yaşama şansı %10’dur.

Plasenta Ayrılması Nasıl Teşhis Edilir

Doktorlar plasenta ayrılmasını fiziksel muayene ve ultrason ile teşhis ederler. Doktorunuz ayrıca kan testi ve fetüs izlemeye başvuracaktır.

Plasenta Ayrılması Tedavisi

 • Plasenta ayrılmasının tedavisi ayrılmanın ciddiyetine göre değişmektedir. Doktorunuz ayrılmanın hafif, orta ya da ciddi olduğunu belirler. Hafif yırtılma, kan kaybı yaşanmış ama yavaşlamış ve hem anne hem de bebeğin durumunun stabil olduğu vakalardır.
 • Tedaviler ayrıca hamileliğin süresine göre de değişmektedir. Eğer ciddi oranda kay kaybı yaşanmış ise kan nakli gerekecektir.
Hafif plasenta ayrılması (24-34 haftalar)

Eğer anne ve bebeğin durumu iyi ise, doktor bebeğin akciğerlerinin gelişime devam etmesi ve hızlanması için ilaç verecektir. Eğer kanamanız durmuş ya da yavaşlamış ise doktorunuz sizi eve gönderecektir. Durum diğer türlü ise yakından inceleme için hastanede yatmanız gerekir.

Hafif plasenta ayrılması (34. Hafta ve sonrası)

Eğer hamilelik süreniz dolmak üzere ise doktorunuz sezaryen ile bebeğin doğumunu sağlayabilir. Eğer bebeğin gelişmek için daha zamana ihtiyacı varsa erken doğum karmaşıklıkların artmasına neden olabilir.

Orta ve ciddi plasenta ayrılması

Bu ayrılma -aşırı kan kaybı, size ve bebeğe karşı olan karmaşıklıklar ile belirlenir- acil medikal yardım ve genellikle sezaryen ile doğum gerektirir.

Plasenta Ayrılması Nasıl Engellenir

Kendinize ve sağlığınıza dikkat etmeniz plasenta ayrılması riskinizi azaltır. Buna her daim emniyet kemerinizi takmanız, sigara içmemeniz ve kan basıncınızı sağlıklı düzeyde tutmanız da dahildir. Ancak her zaman plasenta ayrılmasını engelleyemezsiniz.

Plasenta Ayrılmasının Bakış Açısı

Anne karnında iken plasenta ayrılması yaşayan bebekler büyürken bazı sorunlar ile karşılaşırlar:

 • Normal oranda büyümede zorluk
 • Erken doğum
 • Ölü doğum

Eğer plasenta ayrılması 37 hafta sonrasında oluşursa bebeğin daha erken doğan bebeklere oranla sağlık sorunu yaşama riski daha azdır.

Amerikan Hamilelik Birliği’ne göre plasenta ayrılması vakalarının %15’inde fetal ölüm meydana gelmektedir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...