Plasenta Nedir?

Plasenta Nedir?

Hamilelik Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Dipnot:

Hamilelikte düzenli kontroller çok önemidir. Ve yapacağınız her şeyi doktor kontrolünde yapmalısınız. Bu konuda bilgi yada yardım almak için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidebilirsiniz.

Plasenta

Plasenta, anne ile bebeği birbirine bağlayan organdır. Plasenta, rahme bağlanarak anneden bebeğe oksijen ve besin sağlar. Damar bakımından zengin olan plasentada anormalliklerin olması normal doğumdan sonra çok fazla kanama olmasına neden olur. Plasentada anormalliğin olmadığı ama bir nedenden ötürü rahimden ayrılmadığı plasentanın doğmaması durumu, yaşanabilecek anormalliklerden biridir. Plasenta rahme yapıştığında, rahim daha zor kasılacaktır ve bu durum aşırı kanama olmasına neden olabilir. Yaşanabilecek bir diğer anormallikse plasentanın rahme, doğru olmayan bir şekilde tutunmasıdır. Plasentanın rahmin çok altına tutunduğu plasenta previa yaşandığında, plasenta rahim ağzını engelleyerek aşırı kanamaya sebep olur ve bebeğin normal doğmasını engeller. Plasenta rahim duvarının çok derinine tutunarak plasenta akreata denen duruma neden olabilir. Bu durumda doğumdan sonra plasentayı rahimden tamamen almak zor olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...