Polimiyalji Romatizması Nedir?

Polimiyalji Romatizması Nedir?

Polimiyalji romatizması tipik olarak 65 yaşın üzerindeki insanları etkiler. Nadiren 50 yaşın altındakilerde gelişir. Polimiyalji romatizması kadınlarda, erkeklere göre daha fazla görülür. Kuzey Avrupa ve İskandinav kökenli insanlar da durum için daha yüksek risk altındadır.

Polimiyalji Romatizma Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Polimiyalji Romatizma Nedir?

Polimiyalji romatizma, vücudun çeşitli bölgelerinde kas ağrısına ve sertliğine neden olan iltihaplı bir hastalıktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümüne başvurabilirsiniz.

Polimiyalji romatizma, vücudun çeşitli bölgelerinde kas ağrısına ve sertliğine neden olan iltihaplı bir hastalıktır. En yaygın olarak şu bölgeler etkiler:

 • Omuzlar
 • Boyun
 • Kollar
 • Kalçalar

Semptomlar genellikle aniden ortaya çıkar ve sabahları daha da kötüleşir.

Polimiyalji romatizması olan bazı kişilerde temporal arterit denilen bir bozukluk da teşhis edilir. Bu durum kafa derisi, boyun ve kollardaki kan damarlarının iltihaplanmasına neden olur. Temporal arterit ayrıca baş ağrılarına, çene ağrılarına ve görme sorunlarına da neden olabilir.

Polimiyalji Romatizması Belirtileri

Boyun ve omuzlardaki ağrı ve sertlik polimiyalji romatizmasının en sık görülen semptomlarıdır. Ağrı ve sertlik kademeli olarak omuzlar, kalçalar ve uyluklar gibi diğer bölgelere yayılabilir. Bu belirtiler genellikle vücudun her iki tarafını etkiler.

Polimiyalji romatizmasının diğer yaygın semptomları şunlardır:

 • Yorgunluk
 • Keyifsizlik
 • İştah kaybı
 • Ani, kasıtsız kilo kaybı
 • Anemi veya düşük alyuvar sayımı
 • Depresyon
 • Düşük dereceli ateş
 • Sınırlı hareket aralığı

Polimiyalji romatizma semptomları, genellikle birkaç gün içinde hızla gelişir. Bazı durumlarda, semptomlar bir gecede ortaya çıkabilir. Sabahları daha kötü olma eğilimindedirler ve gün boyunca yavaş yavaş iyileşirler. Bazı insanlar için, uzun bir süre boyunca inaktif ve tek pozisyonda kalmak semptomları daha da kötüleştirebilir.

Ağrı ve sertlik sonunda insanların o kadar şiddetli hale gelebilir ki, insanlar kanepeden ayağa kalkmak, giyinmek ya da arabaya binmek gibi günlük aktivitelerini yapmakta zorlanıyorlar. Bazen, polimiyalgia rheumatica semptomları uykuya dalmayı bile zorlaştırabilir.

Polimiyalji Romatizması Nedenleri

Polimiyalji romatizmasının nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, bazı genlerin ve gen varyasyonlarının, polimiyalji romatizması geliştirme riskinizi artırabileceğine inanılmaktadır. Çevresel faktörler de bozukluğun gelişiminde rol oynayabilir.

Yeni polimiyalji romatizması vakaları sıklıkla sikluslarda teşhis edilir ve genellikle mevsimsel olarak ortaya çıkar. Bu durum, viral bir enfeksiyon gibi, duruma neden olan çevresel bir tetikleyici olabileceğini düşündürmektedir. Semptomların hızlı başlangıcı polimiyalji romatikanın bir enfeksiyondan kaynaklanabileceğini düşündürmektedir. Ancak, böyle bir bağlantı bulunamadı.

Polimiyalji Romatizması Nasıl Teşhis Edilir?

Polimiyalji romatizmasının semptomları, lupus ve artrit dahil olmak üzere diğer enflamatuar durumlara benzer olabilir. Doğru bir teşhis yapmak için doktorunuz fizik muayene yapacak ve inflamasyonu ve kan anormalliklerini kontrol etmek için birkaç test yapacaktır.

Muayene sırasında doktorunuz hareket aralığınızı değerlendirmek için boynunuzu, kollarınızı ve bacaklarınızı hafifçe hareket ettirebilir. Polimiyalji romatizmasından şüpheleniliyorsa, vücudunuzdaki iltihap belirtilerini kontrol etmek için kan testleri isteyebilirler. Bu testler eritrosit sedimantasyon oranınızı ve C-reaktif protein seviyenizi ölçecektir. Anormal derecede yüksek bir sedimentasyon hızı ve yüksek C-reaktif protein seviyeleri genellikle inflamasyonu dengeler.

Doktorunuz eklemleriniz ve dokularınızdaki iltihapları kontrol etmek için bir ultrason da planlayabilir. Ultrason, vücudun farklı bölgelerindeki yumuşak dokuların ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır. Bu, polimiyaljiya romatikayı benzer semptomlara neden olan diğer durumlardan ayırt etmede çok yardımcı olabilir.

Polimiyalji romatika ve temporal arterit arasında bir bağlantı olduğundan doktorunuz biyopsi yapmak isteyebilir. Bu biyopsi, tapınağınızdaki bir arterdeki küçük bir doku örneğinin çıkarılmasını içeren basit, düşük riskli bir prosedürdür. Numune bir laboratuvara gönderilir ve iltihap belirtileri açısından analiz edilir. Biyopsi sadece doktorunuz kan damarlarındaki iltihaptan şüphelenirse gereklidir.

Temporal arterit belirtileri şunlardır:

 • Kalıcı baş ağrıları
 • Bulanık veya çift vizyon
 • Görme kaybı
 • Kafa derisinde hassasiyet
 • Çene ağrısı

Polimiyalji Rheumatica Nasıl Tedavi Edilir?

Polimiyalji romatika için tedavi yoktur. Bununla birlikte, uygun tedaviyle, semptomlar 24 ila 48 saat kadar az bir sürede ortaya çıkabilir. Enflamasyonu azaltmak için doktorunuz prednizon gibi düşük dozlu bir kortikosteroid reçete edecektir. Tipik dozaj günde 10 ila 30 miligramdır. İbuprofen ve naproksen gibi over-the-counter ağrı ilaçları, polimiyalji romatika semptomlarının tedavisinde etkili değildir.

Kortikosteroidler, polimiyalji romatizmasının tedavisinde etkili olmasına rağmen, bu ilaçların yan etkileri vardır. Bu ilaçların uzun süreli kullanımı riskinizi artırır:

 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolestorol
 • Depresyon
 • Kilo almak
 • Diyabet veya kandaki yüksek seviyeler
 • Kemik yoğunluğu kaybı olan osteoporoz
 • Göz merceğinde bulunan katarakt

Tedavi sırasında yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz günlük kalsiyum ve D vitamini takviyesi almanızı tavsiye edebilir. Kortikosteroidleri üç aydan fazla sürdüyseniz takviyeler sıklıkla tavsiye edilir. Doktorunuz ayrıca gücünüzü arttırmaya ve hareket açıklığınızı artırmaya yardımcı olmak için fizik tedavi önerebilir.

Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmak, kortikosteroidlerin yan etkilerini azaltmaya da yardımcı olabilir. Bir Yeme sağlıklı bir diyet ve tuz alımının sınırlandırılması yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz, kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirmeye ve kilo alımını önlemeye yardımcı olabilir.

Doktorunuz tedavi sırasında sağlığınızı dikkatlice izleyecektir. Kolesterol ve kan şekeri seviyenizi kontrol etmek için periyodik olarak kan testleri isteyebilir, yıllık göz muayenelerini önerebilir ve osteoporoz belirtilerini kontrol etmek için periyodik kemik yoğunluğu testleri planlayabilirler. Semptomlarınız düzeliyorsa, doktorunuz tedavinizi üç veya dört hafta sonra da azaltabilir.

Semptomlarınız ilaçla düzelmiyorsa, o zaman polimiyalji romatizma aslında ağrınızın sebebi olmayabilir. Bu durumda, doktorunuz osteoartrit ve romatizmal ateş gibi diğer romatizmal bozuklukları kontrol etmek için ek testler yürütecektir.

Polimiyalji Romatizması Komplikasyonları

Polimiyalji romatizma semptomları, özellikle de durum tedavi edilmezse günlük aktivitelere müdahale edebilir. Uygun tedavi olmadan ağrı ve sertlik hareketliliği ciddi şekilde azaltabilir. Sonunda banyo yapmak, giyinmek ve saçlarınızı taramak gibi basit işleri bile kendiniz tamamlayamayabilirsiniz. Bazı insanlar ayrıca geçici fonksiyon kaybı yaşarlar. Bu donmuş omuz gibi kalıcı eklem problemleri geliştirme riskini artırır.

Polimiyalji romatizması olan kişilerin de periferik arter hastalığı gelişmesi daha olasıdır. Bu durum kan dolaşımını bozar ve genellikle bacak ağrısı ve ülserlere neden olur.

Polimiyalji Romatizması Olan Birisi İçin Uzun Vadeli Tahmin Nedir?

Polimiyalji romatika için tedavi yoktur. Ancak, tedavi alındıktan sonra polimiyalji romatika sıklıkla gelişir. Aslında, durum genellikle iki ila altı yıllık tedaviden sonra tamamen iyileşir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...