Popüler Reçetesiz Antihistaminik İlaçlar

Popüler Reçetesiz Antihistaminik İlaçlar

Alerjik reaksiyonunuz olduğunda vücudunuz histamin adı verilen bir madde salgılar. Histamin, vücudunuzdaki belirli hücrelerdeki reseptörlere bağlandığında alerji belirtilerine neden olur. Antihistaminikler, histaminin bazı hücre reseptörlerine etkilerini azaltırlar.

Popüler Reçetesiz Antihistaminik İlaçlar Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne Yapmalıyım?

Hangi ilacın sizin için daha iyi olacağından emin değilseniz, doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Alerji belirtilerini tedavi etmek için başka ilaçlar kullanıyorsanız etken maddelerin, kullanmak istediğiniz antihistaminle aynı etken maddeye sahip olmadığını ya da aynı sınıfta olmadığına dikkat edin.

Unutmamalısınız...

Herhangi bir ilacı gerektiğinden fazla kullanmak istemezsiniz. Bunu önlemeye yardımcı olmak için her zaman doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Antihistaminikler Hakkında

Reçetesiz satılan antihistaminikler, aşağıdaki gibi belirtilerin tedavisinde yardımcı olabilir:

  • Tıkanıklık
  • Burun akması
  • Hapşırma
  • Kaşıntı
  • Burun şişmesi
  • Kurdeşen
  • Deri döküntüleri
  • Kaşınan ve sulanan gözler

Farklı antihistaminiklerin alerji belirtilerinizin tedavisinde size nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Birinci Nesil Antihistaminik İlaçlar

Difenhidramin ve klorfeniramin de dâhil olmak üzere birinci nesil reçetesiz oral antihistaminikler en eski gruptur. Bu ilaçların yatıştırıcı etkisi vardır. Yani, bu ilaçları kullandıktan sonra uyuşuk hâle geleceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca bu ilaçlar sisteminizde uzun süre kalmazlar, bu nedenle yeni nesillerden daha sık doz kullanılması gerekir. Birinci nesil ilaçlar Benadryl ve Klor-Trimeton’u içerir.

Birinci Nesil Antihistaminiklerin Yan Etkileri

Birinci nesil antihistaminiklerin daha yaygın görülen yan etkilerinden bazıları şunlardır:

  • Uyuşukluk
  • Ağızda, burunda ve boğazda kuruluk
  • Baş ağrısı

Yaygın olmayan bazı yan etkiler şunlardır:

  • Baş dönmesi
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • İştah kaybı
  • Kabızlık
  • Göğüs tıkanıklığı
  • Kas güçsüzlüğü
  • Özellikle çocuklarda hiperaktivite
  • Sinirlilik

Bazı ciddi yan etkiler ise şunlardır:

  • Görüşte sorunlar
  • İdrar yapma sorunu veya idrara çıkarken ağrı

Bu yan etkilerin tümü yaşlılarda daha yaygın görülür.

Uyarılar

Prostatınız büyüdüyse ve bu durum idrara çıkmanızı zorlaştırıyorsa birinci nesil antihistaminikleri kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Bu ilaçlar idrara çıkma probleminizi daha da kötüleştirebilir.

Şu sağlık sorunlarından herhangi biri varsa bu ilaçları kullanmadan önce doktorunuzla da konuşmalısınız:

  • Amfizem veya kronik bronşitte solunum zorluğu
  • Glakom
  • Yüksek tansiyon
  • Kalp hastalığı
  • Nöbetler
  • Tiroit sorunları

Sakinleştirici veya yatıştırıcı gibi uyku getirebilecek başka ilaçlar kullanıyorsanız, birinci nesil antihistaminikleri kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Sersemliği artırabileceğinden, herhangi bir antihistamin ile birlikte alkol almaktan da kaçınmalısınız.

İkinci ve Üçüncü Nesil Antihistaminik İlaçlar

Yeni olan ikinci ve üçüncü nesil reçetesiz oral antihistaminikler, daha spesifik reseptörleri hedef almak için geliştirilmiştir. Bu durum, uyku da dâhil olmak üzere yan etkilerin azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca, bu ilaçlar vücudunuzda daha uzun süre çalışır, bu nedenle daha az doza ihtiyacınız vardır.

1 Zyrtec

Setirizin, Zyrtec’teki etken maddedir. Burun akıntısı, hapşırma, kaşınan ve sulanan gözleri, saman nezlesi ve diğer üst solunum yolu alerjilerinden dolayı yaşanan burun veya boğaz kaşıntılarını hafifletmeye yardımcı olur. Zyrtec, kurdeşenden kaynaklanan kızarıklığı ve kaşıntıyı hafifletmek için de kullanılabilir. Zyrtec suda çözünebilir tablet, çiğnenebilir tablet, ağzınızda çözünen tablet, sıvı dolu kapsül ve şurup şeklinde olabilir.

Ana etken madde olarak setirizin kullanan, yaygın olarak verilen diğer reçetesiz ilaçlar:

  • Aller-Tec
  • Alleroff
  • Zyrtec-D
  • Wal Zyr-D
  • Cetiri-D

Yan Etkileri

Zyrtec’in yaygın olarak görülen yan etkileri arasında şunlar bulunur:

  • Uyuşukluk
  • Baş ağrısı
  • Karın ağrısı

Ciddi yan etkiler arasında nefes almada veya yutkunmada zorlanma bulunur.

Uyarılar

  • Bronkodilatör teofilin kullanıyorsanız doktorunuzla konuşun. Zyrtec bu ilaçla etkileşime girebilir ve yan etki riskini artırabilir.
  • Zyrtec’i alkolle birlikte kullanmaktan kaçının. Setirizin birinci nesil antihistaminlerden daha az uykuya neden olsa da, sizi yine de uykulu yapabilir. Bu ilaçla birlikte alkol kullanmak sersemliği artırabilir.
  • Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa Zyrtec’i kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Karaciğer ve böbrek hastalıkları vücudunuzun nasıl işlediğini ve setirizinin vücuttan atılmasını etkileyebilir.
  • Ayrıca astımınız varsa Zyrtec kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Nadir durumlarda, setirizinin bronkospazmlara neden olduğu gösterilmiştir.

2 Claritin

Loratadin, Claritin’deki etken maddedir. Saman nezlesi ve diğer üst solunum yolu alerjileri nedeniyle oluşan burun akıntısı, hapşırma, kaşıntılı, sulu gözler ve burun veya boğaz kaşıntılarının hafifletilmesine yardımcı olur. Claritin, kurdeşenleri tedavi etmek için de kullanılabilir. Tablet, ağızda çözünen tablet, çiğnenebilir tablet, sıvı dolu kapsül ve şurup şeklinde olabilir.

Loratadin, bu reçetesiz ilaçların da ana etken maddesidir:

  • Claritin-D
  • Alavert
  • Alavert-D
  • Wal-ITIN

Yan etkiler

Claritin’in yaygın görülen yan etkilerinden bazıları şunlardır:

  • Baş ağrısı
  • Uyuşukluk

Claritin’in ciddi yan etkileri alerjik reaksiyonları içerebilir.

Belirtiler şunları içerebilir:

  • İsilik
  • Kaşıntı
  • Nefes almada veya yutkunmada sorunlar
  • Yüzün, boğazın, dilin, dudakların, gözlerin şişmesi
  • Ses kısıklığı

Uyarılar

  • Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa Claritin’i kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Karaciğer ve böbrek hastalıkları vücudunuzun nasıl işlediğini ve loratadini vücuttan uzaklaştırma şeklini etkileyebilir. Bu, ilacın daha fazla vücudunuzda kalmasına ve yan etki riskinizin artmasına neden olabilir.
  • Astımınız varsa Claritin’i kullanmadan önce doktorunuzla da konuşmalısınız. Nadir durumlarda, loratadinin bronkospazmlara neden olduğu gösterilmiştir.

3 Allegra

Feksofenadin, Allegra’daki etken maddedir. Burun akıntısı, hapşırma, kaşınan ve sulanan gözler ile saman nezlesi veya diğer üst solunum yolu alerjileri nedeniyle burun veya boğazdaki kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur. Allegra, kurdeşen ve cilt döküntülerini tedavi etmek için de kullanılabilir. Tablet, ağızda çözünen tablet, jel kaplı kapsül veya şurup şeklinde olabilir.

Yan Etkiler

Allegra’nın yaygın görülen yan etkilerinden bazıları şunlardır:

  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • İshal
  • Kusma
  • Kollarınızda, bacaklarınızda veya sırtınızda ağrı
  • Regl dönemlerinde ağrı
  • Öksürük
  • Mide ağrısı

Allegra’nın ciddi yan etkileri alerjik reaksiyon içerebilir.

Belirtiler şunları içerir:

  • Kurdeşen
  • İsilik
  • Kaşıntı
  • Nefes almada veya yutkunmada sorunlar
  • Yüzün, boğazın, dilin, dudakların, gözlerin şişmesi

Uyarılar

  • Antifungal ketokonazol, antibiyotik eritromisin veya rifampin ya da başka antasitler kullanıyorsanız Allegra’yı kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Bu ilaçların tümü Allegra ile etkileşime girerek yan etki riskinizi arttırır ya da Allegra’nın etkinliğini azaltır.
  • Allegra kullanırken meyve suyu içmekten kaçının. Meyve suyu vücudunuzun emdiği Allegra miktarını azaltabilir. Bu durum ise ilacı daha az etkili hale getirebilir.
  • Böbrek hastalığınız varsa, Allegra’yı kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Böbrek hastalığı vücudunuzun Allegra’yı uzaklaştırmasını engeller. Bu ise yan etki riskinin artmasına yol açabilir.

Antihistamin Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alerjiniz varsa kullanabileceğiniz reçetesiz ilaçlar arasında çeşitli seçenekleriniz vardır.

Bunlar şu ilaçları içerir:

  • Benadryl
  • Klor-Trimeton
  • Zyrtec
  • Claritin
  • Allegra

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...